1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

XFX GTS Black Edition RX 580 8GB OC vs ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1080 TI 11GB

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од donbobi, 22 Февруари 2018.

 1. donbobi

  donbobi
  Intern

  9
  0
  16 Јануари 2018
  Како што кажува насловот сакам да почнам со копање па ме интересира која е подобра графичка за копање од тие 2?
  XFX GTS Black Edition RX 580 8GB OC vs ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1080 TI 11GB
  Откако ќе се одлучам што да купам ќе ве замарам за помош со правење на ригот.

  Поздрав
   
 2. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  793
  679
  27 Јуни 2012
  по мое мислење 1080 е многу поскапа и не се исплати за парите а сепак е малце појака од 580 (околу 3-4 MH/s)
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако не е заебанција прашањево, расчитај по гугл. Одговорот е тривијален.

  Не е 1080, туку 1080TI. Зависи што ќе копа, едната од другата е многу помоќна.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  споредуваш мидрејнџ со хај енд графичка? сериозен си или зезаш? се надевам се зезаш. како шо кажа @gOJDO едната е многу помоќна од другата.
  hint: содржи Ti во името
   
 5. donbobi

  donbobi
  Intern

  9
  0
  16 Јануари 2018
  Значи не се зезам сериозен сум.
  Пошто на Гугл нешто што читав
  Geforce GTX 1080 Ti vs Radeon RX 580 – Hardware Compare: Graphics Cards, CPU & SSD Comparison
  Monero Mining Hash Rate има поголем RX580, и помала потрошувачка.
  Затоа и прашав пошто логички и јас помислив дека 1080Ти е подобра од RX580.
  Како и да е фала за коментарите
  Нов сум во ова сега сакам да почнам затоа и да не се излетам да си прашам.
   
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Имаш нешто ваков кит за копање. 20258_2.jpg

  Или ако сакаш нешто посериозно, ти треба вакво нешто.
  d779c230236a7d507ff3a633f283d1f0.jpg
   
  На GGTT1, Deksa, Draynor и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ако си ги разгледал убаво графиците, а не си ги разгледал убаво, во сите од нив (освен монеро, кај шо 580ката има нешто повеќе од пола хеш во однос на 1080ката), 1080Ti е дупло побрза карта од од 580. и не само во копање, туку и во гејминг. нема споредба тука.
   
  На GGTT1 и mdeni им се допаѓа ова.
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,563
  3,982
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Iako gi imam 580kite ipak ke gi preporacam 1080ti zaradi toa sto se pojaki i pomala potrosnja imaat i pomalce great.
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Се согласувам. Со таа машина може да ископа многу повеќе на саат во однос на алатчињата. Погодна е за копање на се и сешто од ситен песок, па до глинесто земјиште со чакал и други примеси.
  Предност на китот за копање е што со него се копа двојно, или т.н. dual mining, па така на пример дур се копа канал со земја, се копа и под мишки!
   
  GGTT1, StefAngel, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. reflexmk

  reflexmk
  Gaining Experience

  291
  370
  13 Март 2014
  Машко
  Те изгореа. Ама и си го бараше. Сите информации што ти требаат во изобилие ги има на кецотсостонули. Не почнувај. Нема подобар совет од овој.
   
Слични теми
 1. Fatal1ty_
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,399
 2. gOJDO
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,053
Вчитување...

Сподели

Вчитување...