• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[xenForo] Македонски Rewrite-URL

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,124
27,388
kalco.ru
До сите македонски корисници на xenforo кои мака мачеа (како мене) со средување на урп во кои ги има буквите љ њ ѕ ѓ ј ќ џ веќе немора да се мачат. Во attachment, add-on от со кој овој проблем ќе го надминете.

Пример на урл пред инсталација на add-on от
Screenshot_1.jpg

Пример на урл по инсталација на add-on от
Screenshot_2.jpg

За да работи мора да имате активирано Romanize Titles in URLs

Колку и зашто е ова важно?
Ова е многу важно, да не речам најважно доколку сакате линковите од вашиот форум правилно да бидат индексирани од пребарувачите и со тоа олеснато наоќање на вашата содржина од страна на потенцијалните членови.

Доколку го немате активирано Romanize Titles in URLs линовите ќе содржат кирилични карактери и се прикажуваат нешто во стилот на ова %D0%A1%D0%BE%D0%B1.

Изборот е ваш.

Овој add-on е слободен за користење, и е правен специјално за it.mk. Сите права се мои и на it.mk!
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,574
Мислења
820,959
Членови
28,238
Најнов член
$КИКО$
На врв Дно