• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XenForo 2.0 development prasanje

 • Ја почнал/а темата
 • #1
15 февруари 2019
21
3
Vaka, kako mozam da pristapam do grupnite permisii znaci ne preku visitor() funkcijata.

Za korisnicki permisii se koristea znam
PHP:
\XF::visitor()->hasPermission($group,$permission);
Za da mozam dokolku odredena grupa ima permisija da se prikaze vo widgetot da ja prikazam, vo sprotivno samo da ja preskokne vo loop-ot.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Преку код со ова:
$xf.visitor.isMemberOf()

А можеш и преку темплејт преку ова

<xf:if is="{{$xf.visitor.isMemberOf(x)}}">
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3
15 февруари 2019
21
3
Ne me razbra, znaci koga kreiram permisii za grupa sakam da im pristapam preku grupa.

Znaci ako grupata go ispolnuva toj kriterium na permisijata da ja pokazam vo sprotivno ne.
Vo mojot slucaj so visitor nemam nikakva vrska zatoa sto ne e povrzano so korisnikot/visitor veke samo so grupata.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Ај биди по детален. Опиши ми што сакаш да прикажеш и каде. Правиш аддон? за да можам да ти помогнам објасни ми ја идејата
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5
15 февруари 2019
21
3
Vaka, napraviv veke User Group Legends, koja gi izlistuva site grupi vo widgetot i koga ke vlezes na nekoja od grupite gi prikazuva korisnicite na taa grupa, e saka i pravam apdejt znaci grupata koja nema permisija da se prikaze vo widgetot ja sokrijuvam avtomatski.

A toa ne e vozmozno da se sredi so\XF::visitor()->hasPermission($group,$permission);

Znaci da im pristapam na permisiite na grupite direktno, nesto kako \XF::group()->hasPermission($group,$permission);
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7
15 февруари 2019
21
3
Во кој Widget треба да се покажат/скријат?
Тотално небитно кој виџет е. Тоа за пермисиите треба да биде општо за секоја група која преку админ панелот ке се прават за кои и автоматски ќе се прикажуваат на почетната страна.

Дали имаш идеја како би го извел тоа, оти на форумот во админ панелот постои пермисии на групите, стварно глупо би било кога не би постојала функција за пристапување пермисии на групите а не само за корисниците поединечно.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Видиш многу е битно. За да можам да ти помогнам треба да знам што сакаш да сториш. Со волку малце инфи никој не може да ти помогне.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
15 февруари 2019
21
3
Видиш многу е битно. За да можам да ти помогнам треба да знам што сакаш да сториш. Со волку малце инфи никој не може да ти помогне.
Значи сакам да пристапам до пермисиите на групите да видам за поединечни групи или група дали ја има таа пермисија.

Не преку визитор функцијата бидејќи истата група треба да можат сите да ја отворат и да можат да видат кои се членови на таа група.

нешто слично како
PHP:
\XF::visitor()->hasPermission($group,$permission);
што ги дава пермисиите на поединечен корисник.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Не можеш да провериш пермисии на групи надвор од админ панел.
За тоа ти е потребен аддон.

Ако ти е потребен човек кој ќе го напраи тоа за тебе пиши ми пп
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11
15 февруари 2019
21
3
Значи конкретно на функција мислам, затоа и ја отворив темава. Ама изгледа нема таква функција ке морам некако преко фајндер и ентити да направам гетер за пермисии на одредена функција.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13
15 февруари 2019
21
3
Зошто?

На ист начин како што е направена функцијата

hasPermission($group,$permission)
i mozemo event listeneri

верувам дека пермисиите се чуват во некоја табела, ако веќе пермисиите ги има кај групите, треба да видам која табела е и да направам посебен ентити и да направам релации помеѓу групите и пермисиите за групите

Како што направив релации помеѓу ентити User i UserGroup
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно