• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XboX Series X

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,328
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Како што видов, во Грција, цената е 310 евра во Плаисио. На таа цена, доади го трошокот за пат што ќе го направиш, трошокот за PCR тест и времето што ќе го потрошиш. Дали мислиш дека за 1500-2000 денари што ќе заштедиш вреди да идеш во Грција? :) Дека цената во Анхоч не е фер, не е фер. Ама дека па е премногу напумпана, не е прмногу напумпана.Не се дистрибутер, ваљда се само официјални дилери.
ама брт, ќе јадеш гиро и ќе пиеш старбакс на аристотели а тоа нема цена!
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,440
2,286
Вака ли им кажувате вие во Галерија?
Абе, не ме терај сеа сите тајни да ги издадам. Инаку, обично договрени сме со колегите да препраќаме купци во Ледиком и Мобелкис, веќе ти кажав, нели ти средив за попуст. :LOL:
Мислењето е автоматски споено:

ама брт, ќе јадеш гиро и ќе пиеш старбакс на аристотели а тоа нема цена!
Има, 7 евра е. :LOL:
 
29 ноември 2020
5
2
Како што видов, во Грција, цената е 310 евра во Плаисио. На таа цена, доади го трошокот за пат што ќе го направиш, трошокот за PCR тест и времето што ќе го потрошиш. Дали мислиш дека за 1500-2000 денари што ќе заштедиш вреди да идеш во Грција? :) Дека цената во Анхоч не е фер, не е фер. Ама дека па е премногу напумпана, не е прмногу напумпана.Не се дистрибутер, ваљда се само официјални дилери.
Германос беше намален 280, можеби не е повеќе. А инаку да сум во таква ситуација да треба тестови и да одам до грција дефинитивно не се исплаќа. Имам близок пријател кој често се движи од битола до солун т.е тоа му е работа. Е сега да ми го донесе од таму ќе заштедам 50 евра. Ете и него да му фрлам една пијачка што се вели за услугата 2000 нека ми останат, за гејмпас се доволно. А од друга страна губам гаранција ама јбг не може сите убавини.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
Ако има некој што чека Series X како мене, а не му се зима Series S, xCloud го апгрејдираа на Series S, така да, стримингот фуче.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Демек xCloud работи на територија на МКД?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
VPN Лондон или Швица, док да те пушти, после исклучуваш пред да стиснеш плеј.
Хммм премногу драпање. PS Now последно кога пробав можеше директ да се приклучиш без никаков VPN. За жал немаа и мислам сеуште немаат блиску сервери до MKD најчесто се UK, Benelux, GER... до тука некаде.
xCloud знам ветуваа Хрватска/Грција нешто да има...
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
PS now мене супер ми работи. Другиве имаат геоблок, али на MS до сега е најпопустлив.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,263
1,714
За што е преслаб S? Јас го имам и не сум видел ни една игра да оди под 60 фпс на FHD.

А ова со стримингов, значи сепак неможеш и друго беше прашањето на кое што одговорив.
Армак можеш ли да ми пишеш ПП имам прашање неповрзано со темава, а изгасени ти се приватните пораки.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
За што е преслаб S? Јас го имам и не сум видел ни една игра да оди под 60 фпс на FHD.

А ова со стримингов, значи сепак неможеш и друго беше прашањето на кое што одговорив.
Addendum
Моментално цепам на Series S преку стриминг, значи можело. :)
Позитивно е брзото лоудање и нормално 60fps на доста игри, али ко што кажав многу компромиси у графика и простор. Просторот не е битен за стриминг, значи останува (по)лошата графика. Микрософт уште да си го среди codec-от пошто многу коцка у некои игри и знае да залагира, ќе биде топ ова.
 

aleks989

Intern
19 ноември 2016
14
8
Битола
Се знај од кај можи да се набави Xbox Series X ? Мислам прашувам за некаде од надвор, оти кај нас тешко дека ќе дојди за скоро ...
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
Се знај од кај можи да се набави Xbox Series X ? Мислам прашувам за некаде од надвор, оти кај нас тешко дека ќе дојди за скоро ...
Ко што гледам по европа тнко, само Series S има редовно, другите има некад па се продава. Тука нпр https://www.computeruniverse.net/en/p/90815724
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
47
64
Струмица
Моментално никако неможам да купам игра од Microsoft Store (oops something went wrong error). Чудно е бидејќи Game Pass си зеде пари без проблем. А не е толку чудно бидејќи сум на Турски регион со МК IP адреса.
Некој со сличен проблем?
 
29 ноември 2020
5
2
Јако, ама и обичнава конзола е баш лимитед едишн хахаха. Абер нема никој да го донеси мк... Врти сучи ќе го земам series s, не ми се чека веќе од release date го чекам а и без конзола сум од тогаш. Да не го има некој веќе купено S да сподели искуство?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,048
Јако, ама и обичнава конзола е баш лимитед едишн хахаха. Абер нема никој да го донеси мк... Врти сучи ќе го земам series s, не ми се чека веќе од release date го чекам а и без конзола сум од тогаш. Да не го има некој веќе купено S да сподели искуство?
Јас немам но од тоа што читам послаб е графички од Xbox One X кој има 6ТераФлопс графичка моќ, додека овој С модел има 4 ТФ графичка моќ скоро исто како ПС4 Про, по мене ова е повеќе ласт џен конзола отколку некстџен, но би требало да биде доволно доколку имап 1080п телевизор. Многу девелопери се незадоволни од овој С модел и прашање е колку ќе биде способен да ги врти новите игри што ќе дојдат во иднина. Лош потег на Микрософт, требаше исто како Сони, да направат модел без читач на дискови и да го продаваат за 100$ поскапо.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,261
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јако, ама и обичнава конзола е баш лимитед едишн хахаха. Абер нема никој да го донеси мк... Врти сучи ќе го земам series s, не ми се чека веќе од release date го чекам а и без конзола сум од тогаш. Да не го има некој веќе купено S да сподели искуство?
Јас имам читај назад. Јас играм на 24" фхд монитор. Супер си е конзолата башка и сега да ја огласам ќе се продаде за 18000 сигурно. Ме кошташе 289€
 

aleks989

Intern
19 ноември 2016
14
8
Битола
Јако, ама и обичнава конзола е баш лимитед едишн хахаха. Абер нема никој да го донеси мк... Врти сучи ќе го земам series s, не ми се чека веќе од release date го чекам а и без конзола сум од тогаш. Да не го има некој веќе купено S да сподели искуство?
Хахаха баш така е, кај нас едвај стандард модел да го донесат Xbox Series X, а не па овај Limited Edition, во секој случај преубо изгледа, многу јака работа завршиле со дизајнот, Series S зеде еден другар, ама реално е многу last gen, за парите можда некако има смисла, ама сепак X-от се купва ако сакаш да ја видиш моќта и силата на графиката, инаку во план мие или нов GPU да земам или PlayStation 5. Многу повеќе сакам да си останам на PC ама проблемот е шо графичките се уште се в небо со цените, конзола е далеку поисплатилива работа во моментов.
 

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,083
1,437
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
Успеав да направам пре-нарачка за Xbox Series X Halo Limited Edition, me happy :D
 

aleks989

Intern
19 ноември 2016
14
8
Битола
Успеав да направам пре-нарачка за Xbox Series X Halo Limited Edition, me happy :D
Со здравје да се гејма :cool: ама вчера видов баш на Microsoft store веќе е распродаден, исто и Amazon немаше ништо. Другите се само за USA колку шо знам и неможат да се купат.
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Со здравје да се гејма :cool: ама вчера видов баш на Microsoft store веќе е распродаден, исто и Amazon немаше ништо. Другите се само за USA колку шо знам и неможат да се купат.
Амазон имаше до кај 3 саат сабајле, после 3 снема, а од Мајкрософт снема уште во првите саат време
 

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,083
1,437
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
Каде го направи preorderot?
microsoft.de успеав да направам 5-6 минути откако беше пуштен преордерот. Дури 2 пред нарачки имаше, бидејки се обидував неколку пати да направам, но ја откажа едната
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,443
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно