• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XboX Series X

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,526
1,073
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Како купувате Game Pass? Сакам да ја искористам промоцијава, 3 месеци за $1, ама не можам да купам иако акаунтот ми е наместен на US. Пробав со Payoneer, и со истата картичка преку PayPal, ама ми вика "The region in which your payment option was issued and your Store region need to match.". Чаре?
види вака пошто србиве прават така.

1623681907267.png
1623681941592.png
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,048
Како купувате Game Pass? Сакам да ја искористам промоцијава, 3 месеци за $1, ама не можам да купам иако акаунтот ми е наместен на US. Пробав со Payoneer, и со истата картичка преку PayPal, ама ми вика "The region in which your payment option was issued and your Store region need to match.". Чаре?
Јас сум на Турски регион пошто турската лира е доста падната па ми се исплаќа доста цената е 29 лири за обичниот само за ПЦ/конзола, а 49лири за Ултимејт. 10 лири= 1еуро. По мене се исплаќа, 3 евра месечно може да си дозволиш. Го откажав и турскиот Нетфликс пошто ми ја поскапија претплатата и ги пренаменив парите на Гејм Пас.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мора да се симнат секако. Не е стриминг си ги играш на своја конзола.

500ГБ е малце ако сакаш се да симнеш. Ќе ти треба екстерен ХДД (или уште подобро ССД) од едно 2ТБ за солидна колекција.

Мада повеќе од 3-4 игри одеднаш и немаш време да ги изиграш.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
Мора да се симнат секако. Не е стриминг си ги играш на своја конзола.

500ГБ е малце ако сакаш се да симнеш. Ќе ти треба екстерен ХДД (или уште подобро ССД) од едно 2ТБ за солидна колекција.

Мада повеќе од 3-4 игри одеднаш и немаш време да ги изиграш.
Не е ни 500 за Series S, 300 и нешто остануваат.
Кој ти вика дека не може да стримаш. :)
1623749441416.png

Моментално е на Xbox One S, ама ќе префрлат на Series кај и да е. За хардвер ќе чекам X, S е преслабо. Добра конзола за тие што играат по една, две игри или фортнајт машина за децата.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,048
Има Бета за Хбокс Клауд Гејминг на ПЦ, а до крај на година би требало да биде и за ТВ (ЛГ, Самсунг). Сами не знам дали работи од МК, лани имаше за Андроид и не работеше од Македонија.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е ни 500 за Series S, 300 и нешто остануваат.
Кој ти вика дека не може да стримаш. :)
Погледнете го атачментот 101775

Моментално е на Xbox One S, ама ќе префрлат на Series кај и да е. За хардвер ќе чекам X, S е преслабо. Добра конзола за тие што играат по една, две игри или фортнајт машина за децата.
За што е преслаб S? Јас го имам и не сум видел ни една игра да оди под 60 фпс на FHD.

А ова со стримингов, значи сепак неможеш и друго беше прашањето на кое што одговорив.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
За што е преслаб S? Јас го имам и не сум видел ни една игра да оди под 60 фпс на FHD.

А ова со стримингов, значи сепак неможеш и друго беше прашањето на кое што одговорив.
За мене лично е преслаб, и премалку сториџ има. Само за SSD ако гледаш не се исплати место X, перформанси ич да не збориме.
Мислењето е автоматски споено:

Нема врска тоа, многу е голем лагот.
Мене ми работи одлично на LAN. Послабо од PS now и Stadia, ама сепак солидно.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
За мене лично е преслаб, и премалку сториџ има. Само за SSD ако гледаш не се исплати место X, перформанси ич да не збориме.
Мислењето е автоматски споено:


Мене ми работи одлично на LAN. Послабо од PS now и Stadia, ама сепак солидно.
А знаеш дека поголемиот дел од XS игрите се играат и од екстерно ссд?
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
А знаеш дека поголемиот дел од XS игрите се играат и од екстерно ссд?
Се буниш нешто. Има разлика од Native и само апгрејдирана Xbox one игра. Native идат само од специјалниот(оној како кертриџ) екстерен што е 220 евра за 1TB и од внатрешниот. USB јок.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
47
64
Струмица
Нарачав некни еден Xbox Series S од Анхоч (очаен сум за игри). Па гледам тука различни стратегии за да дојде човек до Game Pass Ultimate. Ако може некој да ми објасне како оде процесот и која е најдобра рута би бил благодарен. Може и во приватна порака.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Се буниш нешто. Има разлика од Native и само апгрејдирана Xbox one игра. Native идат само од специјалниот(оној како кертриџ) екстерен што е 220 евра за 1TB и од внатрешниот. USB јок.
Не. XS игри како Outriders можеш да ги играш од екстерен диск. Нема што да се бунам еве играм.

Само FH4 и Fifa 21 ми бараа да се на интерниот.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
152
72
Не. XS игри како Outriders можеш да ги играш од екстерен диск. Нема што да се бунам еве играм.

Само FH4 и Fifa 21 ми бараа да се на интерниот.
НЗ што се деешава со Outriders, генерално знам дека е и ќе Е проблем за игри што ќе се понови т.е. за X и S.
1623769512202.png
Јас на PS5 имам 650GB простор, до 150 дотерав а само PS5 игри се инсталирани, PS4 се на екстерен SSD.
 

MartinGR1MR

Gaining Experience
14 јуни 2014
165
78
Контролер за новиве конзоли се наоѓа негде кај нас?
И дали има повеќе бои освен основниве црна и бела?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
29 ноември 2020
5
2
Како бев загреан за series s ама ценава во анхоч некако ме закочи. 360 евра се реално премногу за оваа конзола. Има ли некој инфо врз која основа толку се пумпаат цените на одредени продукти кај нас? Во грција кошта 280 евра.. Налет то и данок можи да се врати.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,048
Како бев загреан за series s ама ценава во анхоч некако ме закочи. 360 евра се реално премногу за оваа конзола. Има ли некој инфо врз која основа толку се пумпаат цените на одредени продукти кај нас? Во грција кошта 280 евра.. Налет то и данок можи да се врати.
Тој С модел е послаб и од предходниот Хбокс Оне Х, по мене цената во Анхоч е премногу, но како што веќе реков имаат среќа што нема ПС5 Дигитал модели во Галерија, па им се може со цената, бидејќи се единствен дистрибутер за Хбокс.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,440
2,286
по мене цената во Анхоч е премногу
Како што видов, во Грција, цената е 310 евра во Плаисио. На таа цена, доади го трошокот за пат што ќе го направиш, трошокот за PCR тест и времето што ќе го потрошиш. Дали мислиш дека за 1500-2000 денари што ќе заштедиш вреди да идеш во Грција? :) Дека цената во Анхоч не е фер, не е фер. Ама дека па е премногу напумпана, не е прмногу напумпана.

бидејќи се единствен дистрибутер
Не се дистрибутер, ваљда се само официјални дилери.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,284
Скопје
Како што видов, во Грција, цената е 310 евра во Плаисио. На таа цена, доади го трошокот за пат што ќе го направиш, трошокот за PCR тест и времето што ќе го потрошиш. Дали мислиш дека за 1500-2000 денари што ќе заштедиш вреди да идеш во Грција? :) Дека цената во Анхоч не е фер, не е фер. Ама дека па е премногу напумпана, не е прмногу напумпана.Не се дистрибутер, ваљда се само официјални дилери.
а може ни тоа .. ко што носат амазон уреди, од јапан или од каде и да стинат да набават :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,707
4,550
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Како што видов, во Грција, цената е 310 евра во Плаисио. На таа цена, доади го трошокот за пат што ќе го направиш, трошокот за PCR тест и времето што ќе го потрошиш. Дали мислиш дека за 1500-2000 денари што ќе заштедиш вреди да идеш во Грција? :) Дека цената во Анхоч не е фер, не е фер. Ама дека па е премногу напумпана, не е прмногу напумпана.Не се дистрибутер, ваљда се само официјални дилери.
Вака ли им кажувате вие во Галерија? :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,431
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно