• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

XboX Series X

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
213
112
37000. Мислам дека барем уште еден член нарача.
Мислењето е автоматски споено:

Сликај го до плејката за споредба :)
Уживо е помал него што мислиш. :)
IMG_20220317_174536.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Со здравје да се користи
Фала. :)
Мислењето е автоматски споено:




Инаку Series S Rocket League i Fortnite ima za 17000 таму. Уште неколку.


Screenshot_2022-03-17-18-05-29-447_com.android.chrome.jpg
 
Последна промена:

cheekybreeky

Intern
28 ноември 2016
36
41
37000. Мислам дека барем уште еден член нарача.
Мислењето е автоматски споено:


Уживо е помал него што мислиш. :)
Погледнете го атачментот 111299
Мислењето е автоматски споено:


Фала. :)
Мислењето е автоматски споено:




Инаку Series S Rocket League i Fortnite ima za 17000 таму. Уште неколку.


Погледнете го атачментот 111300
Помалце од 300 евра, стварно добар деал ако немаш гејминг пц
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
213
112
Инаку, пробав нешто да купам со наша картичка(Стопанска) на US account, ми пројде.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.012
11.662
Скопје
androgaming.com

Јаки се нема што. Само година и пол откако излезе го донесоа. Комотно можеа од жирафа да го купат и тука да го препродаваат за 1000-ка повеќе колку барем да го имаа на лагер.

Лузери.

Не спомнувајте ама гаранција.... анхоч во сервис ќе ти го држи 30 дена гарант, за тоа време нема да го поправат него ќе добиеш замена. Пошто несмеат да поправаат освен ако не им се под рака купени. За тие 30 дена и до Приштина ќе го однесеш или пратиш по карго, а пошто е поефтин 1000 ден. можеш да си купиш година дена гејмпас.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
213
112
И на Жирафа има лагер, ама нешто не промовираат ни тие ни тие. Жирафа прошли пат пукна над 40000 цена прво, па после со "попуст" спушти на 36000. Би почекал барем social media постови, да видиме како ќе се движат.
Мислењето е автоматски споено:

Јаки се нема што. Само година и пол откако излезе го донесоа. Комотно можеа од жирафа да го купат и тука да го препродаваат за 1000-ка повеќе колку барем да го имаа на лагер.

Лузери.

Не спомнувајте ама гаранција.... анхоч во сервис ќе ти го држи 30 дена гарант, за тоа време нема да го поправат него ќе добиеш замена. Пошто несмеат да поправаат освен ако не им се под рака купени. За тие 30 дена и до Приштина ќе го однесеш или пратиш по карго, а пошто е поефтин 1000 ден. можеш да си купиш година дена гејмпас.
EDIT: еве спуштиле Анхоч на 40.000 :D
 
Последна промена:

xenon

Guru
15 јануари 2011
3.862
9.949
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
3080 Zotac Gaming
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W11P
Топла препорака за било кој од двата Xbox модели, без разлика од каде ќе бидат набавени.

Series S е сосема солидна за парите за некој кој примарно му е до игривоста на игрите,
Series X за оние кои сакаат флуидност, перформанси, 4К итн,

Во секој случај двата модела се доволно добри за парите, комоцијата што ја нудат (играње на кауч пред ТВ), и пред се одличниот бизнис модел со Game Pass каде (доколку се направи акаунт со турска адреса) за некои 200 ден/месечно може да се ужива во библиотека од над 100 наслови кои воопшто не се за потценување.
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
Сакам да се подновам со сериес х, дали има некој што преминал од оне х на сериес х? Колкава е разликата меѓу конзолите освен побрзото лоадирање, телевизорот не ми подржува 120хз така да нема да го извадам максимумот секако.
 

JohnStorm

Intern
7 април 2018
3
2
Series X повеќето модерни игри ги игра на 4К 60FPS, ретки се игрите со поддршка на 120FPS, но тие секако имаат и опција за 4К/60. Исто добиваш FPS Boost и Auto-HDR за backwards-compatible игри. Auto-HDR мислам за секоја игра работи, а за другото има листи кои игри се поддржани. Јас лично сум презадоволен од series x и мислам дека вредеше преминот :)
 

tbred

Intern
7 септември 2014
9
7
Series X повеќето модерни игри ги игра на 4К 60FPS, ретки се игрите со поддршка на 120FPS, но тие секако имаат и опција за 4К/60. Исто добиваш FPS Boost и Auto-HDR за backwards-compatible игри. Auto-HDR мислам за секоја игра работи, а за другото има листи кои игри се поддржани. Јас лично сум презадоволен од series x и мислам дека вредеше преминот :)
И јас имам преминато од One X na Series x , и сметам дека и премин од one x na Series s е добар упгрејд а за Series x да не зборуваме.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
620
446
И јас имам преминато од One X na Series x , и сметам дека и премин од one x na Series s е добар упгрејд а за Series x да не зборуваме.

What he said :)

Конкретно јас од пс4 на сериес С.

Графика на страна, разликата е иста како на ПЦ со ХДД и ССД. Зимај и не му ја мисли
 

tbred

Intern
7 септември 2014
9
7
Добро ти имаш поголем скок од 1.8 терафлопи на 4 терафлопи, него го буни што оne x на хартија е прилично јака конзолоа има 6 терафлопи графичка за разлика од Series S кој е 4 терафлопи графика мегутоа со доста посилен процесор и на крај како пакет е подобар од one x
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
Најмногу до сега ме двоумеше дизајнот и големината на сериес х. Перформансите на оне х се сеуште како што треба плус игрите ги играм од надворешно ссд и не чекам многу за пуштање, му ја сменив фабричката паста и е бесчуен при оптоварување и не грее толку. Не би идел за сериес с не добивам ништо освен брзина на лоад но со х сум повеќе мотивиран за промената.
 

tbred

Intern
7 септември 2014
9
7
Најмногу до сега ме двоумеше дизајнот и големината на сериес х. Перформансите на оне х се сеуште како што треба плус игрите ги играм од надворешно ссд и не чекам многу за пуштање, му ја сменив фабричката паста и е бесчуен при оптоварување и не грее толку. Не би идел за сериес с не добивам ништо освен брзина на лоад но со х сум повеќе мотивиран за промената.
One X во глобала е 4К конзола која претежно ги работи игрите на 30 fps , за разлика од Series S која е 1080p конзола која претежно ги работи игрите на 60 fps (сега за сега) , со добар тв што прави добар upscale Series S е по мене далеку подобар од One X
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
One X во глобала е 4К конзола која претежно ги работи игрите на 30 fps , за разлика од Series S која е 1080p конзола која претежно ги работи игрите на 60 fps (сега за сега) , со добар тв што прави добар upscale Series S е по мене далеку подобар од One X
" ги работи игрите на 30 fps" :ROFLMAO:
Што работи ? Анплејабл е за мене игра под 60фпс. Сем шах ако играш :rolleyes:
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.012
11.662
Скопје
androgaming.com

tbred

Intern
7 септември 2014
9
7
" ги работи игрите на 30 fps" :ROFLMAO:
Што работи ? Анплејабл е за мене игра под 60фпс. Сем шах ако играш :rolleyes:
Јас само ти пренесувам како Microsoft ги претставува конзолите, што и во суштина е така, а во скоро време и ке престанат да вадат игри за Оне x еве веќе за новата Форца рекоа дека не излегува за Оне, Flight Simulator исто ја нема така да полека полека Оне и Оне x ке испаднат а Series S гарантирано ке тера, така да не споредуваме стара генарација со нова генерација без разлика на тоа колку јако изгледа на хартија.Таа си го отсвирела своето.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.012
11.662
Скопје
androgaming.com
Teraflops им е нешто најглупо на сони, мајкрософт и сите други конзолаши.

Нема никаква поента да рачунаш (trillion floating point) на различни платформи. One X 6 TF, Series S 4 TF

АМА


ONE X е повеќе терафлопови на RDNA1, додека Series S е помалце TF на RDNA2, работи скроз различно, поефикасно и може динамички да го празни рамот, кој btw e GDDR6 итн итн итн.

Сакам да кажам, немаше никаква потреба да се става TFLOPS како мерна единица и истата е само за маркетиншки цели, што во случајов направи конфузија кај помалце упатените и MS си се сами криви.

Дај у BOGOMIPS да мериме ако не.
 

batka23

Intern
16 септември 2022
6
9
Оне x е веке доста постара конзола а и полека губи подршка за игрите.Додека кај сериес с или x не би го имале тој проблем со fps или игри.Скоро сите игри се вртат на 60fps
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.375
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно