• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

XboX Series X

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
54
66
Струмица
@ARMac Странава изгледа добро, имат доста ниски цени за игри во споредба со CDKeys и Eneba. А за Game Pass, јас ке продолжам да си го плаќам преку Турскиот регион, 300 денари на месец... не ми менува многу.
Ако имате уште вакви страни, споделете.
 
29 ноември 2020
15
9
Дечки xbox live gold е нешто како ps plus за playstation? Пример за да играм online морам да го имам и тоа или може и без? Збунувачки ми е зошто скроз сум нов во xbox светот.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
515
321
Дечки xbox live gold е нешто како ps plus за playstation? Пример за да играм online морам да го имам и тоа или може и без? Збунувачки ми е зошто скроз сум нов во xbox светот.
Да, исто е. Како и на ПС, добиваш некоја игра секој месец
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
515
321
А да идеш на плати.ру, направи еден нов акаунт дај му го на русинот нека уплати 8 - 12 месеци за 10 долари и да си свиркаш? Имаш филтер таму одбери само тие што примаат пејпал. Јас имам така земено 3 год. и тој акаунт си е само за гејм пас си стои на конзола никој не го игра.
Ја не можам да поверувам... Дужам пиво едно најголемо!

25 евра за 3 години гејмпас ултимејт! хахах Тоа е тоа... Чекав 24 часа за активација и си го сработија русите
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,250
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ја не можам да поверувам... Дужам пиво едно најголемо!

25 евра за 3 години гејмпас ултимејт! хахах Тоа е тоа... Чекав 24 часа за активација и си го сработија русите

Само смени си пасворд и стави recovery мејл да не заборавиш (или тел. број)
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
338
462
Јас сум претплатен со амерички акаунт (адреса) и без проблем купувам игри од store. Сега баш ја пазарев Witcher 3 ја имаше на добра промоција. NLB картица.
Дали има нешто посебно што треба да се направи, јас пробувам да купам од US store, амерички акаунт но не ми дозволува.
Edit: проработи, нвм.
 
Последна промена:

Daniel987

Intern
27 ноември 2021
3
4
Здраво дечки, предмалку купив XBoxSeries S, и сега имам проблем да купам игра од store-от на конзолата.
Можете ли да ми кажете проверен начин како може да се купи одредена игра, што е можно поедноставно напишано за да можам да сфатам. Имам НЛБ мастеркард картичка, постои ли можност некако да се купи со неа...
Ви благодарам однапред!
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,673
6,424
Мелмак
Оди на play-asia.com и купи си gift card за регионот во кој ти е продавницата ( немам xbox така шо не знам дали по default си на европска, англиска или америчка продавница ама нека се надоврзе некој што има - пинг @ARMac ).

После ја користиш гифт картицата за да надополниш средства во акаунтот и после со тие средства купуваш шо сакаш. Мислам дека најисплатливо беше да си купиш тоа гејм пас чудото за пристап до тон игри.

Еве туторијал како гифт картички да активираш, ама пак ќе кажам внимавај кој регион ти е продавницата пошо не можеш долари да активираш на европски акаунт (барем кај нинтендо е така, немам хбох).

Мислењето е автоматски споено:

Здраво дечки, предмалку купив XBoxSeries S, и сега имам проблем да купам игра од store-от на конзолата.
Можете ли да ми кажете проверен начин како може да се купи одредена игра, што е можно поедноставно напишано за да можам да сфатам. Имам НЛБ мастеркард картичка, постои ли можност некако да се купи со неа...
Ви благодарам однапред!

ЕДИТ: Заборавив да реплицирам.
 

Daniel987

Intern
27 ноември 2021
3
4
Оди на play-asia.com и купи си gift card за регионот во кој ти е продавницата ( немам xbox така шо не знам дали по default си на европска, англиска или америчка продавница ама нека се надоврзе некој што има - пинг @ARMac ).

После ја користиш гифт картицата за да надополниш средства во акаунтот и после со тие средства купуваш шо сакаш. Мислам дека најисплатливо беше да си купиш тоа гејм пас чудото за пристап до тон игри.

Еве туторијал како гифт картички да активираш, ама пак ќе кажам внимавај кој регион ти е продавницата пошо не можеш долари да активираш на европски акаунт (барем кај нинтендо е така, немам хбох).

Мислењето е автоматски споено:ЕДИТ: Заборавив да реплицирам.
Фала ти на одговорот. Можда глупо прашање, ама како да проверам во кој регион ми е продавницата?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,250
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Здраво дечки, предмалку купив XBoxSeries S, и сега имам проблем да купам игра од store-от на конзолата.
Можете ли да ми кажете проверен начин како може да се купи одредена игра, што е можно поедноставно напишано за да можам да сфатам. Имам НЛБ мастеркард картичка, постои ли можност некако да се купи со неа...
Ви благодарам однапред!

Кога го креираше акаунтот која земја ја одбра?
 

Daniel987

Intern
27 ноември 2021
3
4
Кога го креираше акаунтот која земја ја одбра?
US, таков и купив. Бидна. Помина глатко со gift code од play-asia.com. Ене ја Cyberpunk се спушта.
Фала ви многу на двајцата, главава ме заболе цело попладне со барање чаре за ова, ама сега сум окезен до уши :)
 

igor_bef

Gaining Experience
21 август 2011
87
76
Скопје
igor_bef's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-4790 Processor
Motherboard
Gigabyte GA-Z87-DS3H
Storage
Patriot Blast 240GB + Hitachi Deskstar 7K1000.C 1TB
PSU
Cooler Master M2 620 Silent
RAM
Kingston Hyper Genesis 2x4GB 1600Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti OC 4GB
Case
Thermaltake Commander MS-I
Mouse
Bloody v7 + Logitech M210
Keyboard
Logitech K260
Audio
Creative X-Fi Gamer
Monitor
LG 27MP68HM-P
OS
Windows 10 Professional
Здраво дечки, ме интересира од каде може да се порача/купи Xbox series X во Македонија ?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,673
6,424
Мелмак
Отвориле продавница во Македонија? Браво!

Здраво дечки, ме интересира од каде може да се порача/купи Xbox series X во Македонија ?

Значи ти како резидент на Македонија можеш да го нарачаш да ти стигне во Македонија (без да има било каква потреба да ја напушташ земјата, само ќе треба да си платиш увозни давачки и поштарина). Не беше специфицирано дека мора да се порача од Македонска фирма и да има локална гаранција.

А и шансите се дека ако чекаш наша фирма да ти донесе ќе чекаш повеќе отколку да го нарачаш од Германија, а и ќе биде поскапо. Али тоа е, во последно време место конструктивни и коментари од помош повеќето се ложат на хехехенца.

Го нема значи никаде кај нас, има Series S во Анхоч па прашај ги ако веќе мора од македонска фирма дали имаат опција да ти донесат. Прашај и во Нексио, они често носат ствари по желба - можда и за конзола ќе се снајдат.
 

JohnStorm

Intern
7 април 2018
2
1
Некој да не знае дали мајкрософт смениле нешто деновиве? Пред неколку дена успеав да купам игра на аргентинскиот регион, но сега веќе не работи и ми вика дека регионот на картичката мора да биде ист со store-регионот. Акаунтот ми е US, картичката е од НЛБ. Претходно само го сменив store регионот на xbox-от и при плаќање внесов адреса од хотел во Аргентина. Ако некој знае некој workaround би било супер пошо игрите во Аргентина се до x10 поевтини од други региони, особено за backwards compatible игри.
 

DeltronZero

Gaining Experience
6 декември 2014
44
58
Некој да не знае дали мајкрософт смениле нешто деновиве? Пред неколку дена успеав да купам игра на аргентинскиот регион, но сега веќе не работи и ми вика дека регионот на картичката мора да биде ист со store-регионот. Акаунтот ми е US, картичката е од НЛБ. Претходно само го сменив store регионот на xbox-от и при плаќање внесов адреса од хотел во Аргентина. Ако некој знае некој workaround би било супер пошо игрите во Аргентина се до x10 поевтини од други региони, особено за backwards compatible игри.
Завчера ја пазарев Residen Evil Village од амерички стор со амерички акаунт и НЛБ картица без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,085
Мислења
877,265
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно