1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xbox One дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft' започната од lynx, 19 ноември 2018.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  За PS4 имаме, за Xbox One немаме општа тема за дискусија.
  Јас би ја почнал со следнава акција што е актуелна таму горе некаде далеку...

  xbox.PNG
   
  Doki, DelphiUser и на omegaRED им се допаѓа ова.
 2. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  634
  366
  5 ноември 2013
  Машко
  Можеш да наведеш линкче од каде се овие цени?
   
 3. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  138
  99
  25 Март 2017
  Машко
 4. Venom46

  Venom46
  Intern

  43
  13
  12 Јуни 2018
  Машко
  На Doki му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Venom46

  Venom46
  Intern

  43
  13
  12 Јуни 2018
  Машко
  Во последниов месец барам понуда за xbox 1 на старо да земам да се подновам ама никако да најдам,а и да има нешто цената им е како нов да земеш.

  Испратено од SM-J500F преку IT.mk форум апликација
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Истата акција ја има и на saturn.de. Некој да може да ви го донесе и те како вреди.
   
  На Doki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Venom46

  Venom46
  Intern

  43
  13
  12 Јуни 2018
  Машко
  Ама ретко кој има таква можност за тоа..

  Испратено од SM-J500F преку IT.mk форум апликација
   
 8. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Ако имате познаници во Швајцарија уште подобро, јас си го набавив Хбох од microspot.ch за 120 евра со игра и 1 контролер... Сега неделава сигурно и поефтино ќе има
   
 9. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  204
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Зедов јас од грција со 2 контролери, ама ова со игриве испадна ептен комплицирано. А и нема Xbox Live како што гледам кај нас... Изгледа ќе го продадам
   
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Ќе си купиш преку eBay акаунт, функционира на тој начин без проблем.
   
  На boksata му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Дали некој се бафтал со Dev акаунт на Xbox? Ефтин е да се купи, мислам има и опција бесплатно да се земе.

  Најголема предност како што можам да разберам е за side-load на homebrew апликации како емулатори.

  Ако некој има искуство со ова нека прокоментира како е пошто гледам дека треба да се мења од retail во developer, да се инсталира што треба па после се враќа во retail. Барем така сфаќам, можда сум грешка.

  Другар еднаш е заебанција да направиш US акаунт и да го протнеш со верификација. Додаваш после PayPal и крај. Шибаш игри и гејм пас додатни акаунти за 2 евра месечно. Јас душа му извадив од кога го купив. ПЦ-то прашина ми фаќа.

  Ако сака некој степ-бај-степ може да се ангажирам да напишам кога ќе имам време. Само немојте по ПП помош да ми барате, не сум тех. подршка сори.
   
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Може некој да сподели интересни мали игри за мулти локално(кога ќе ти дојде некој да кафе :D), не зборам за големи игри како Call of Duty.
  Нешто како Re-Volt, имаше една игра но пробав да ја барам на нет и неможев да ја најдам, се секавам како дете ја играв на PS1 нешто слично на Re-Volt беше, ако на некој му текне како се вика нека пиши.
  Не ми текнува дали беше оваа
  Beach Buggy Racing
   
 13. Aleksandar Tenev

  Aleksandar Tenev
  Intern

  2
  0
  19 Август 2019
  Машко
  Јас сум заинтересиран за степ-бај-степ околу УС акаунтот. Прва конзола ми е, ке терам еден месец триал акоунт што иде со него, а за после тоа сакам game pass i live да си користам па би ми помогнал многу :)
   
 14. Aleksandar Tenev

  Aleksandar Tenev
  Intern

  2
  0
  19 Август 2019
  Машко
  Здраво дечки, ај ако може некој да помогне, имам проблем со микрофонот на слушалките кога ке ги поврзам на контролер за xbox one. Го регистрира микрофонот ама не добивам никаков звук од него. Пробав се што успеав да најдам на нет и ништо не успеа, последно што видов е дека може џекот од слушалките да е OMTP стандарт а треба да биде CTIA и тоа да прави проблем. Имал некој ваков проблем?
   
 15. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  989
  1,204
  9 Јуни 2015
  Машко
  ако ти работат на мобилен (android) би требало да работат и на xbox-one.
   
 16. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Имаме нов black friday победник.

  Screenshot_2019-11-28-21-41-11-230_com.android.chrome.jpg
   
  Doki, stefan_mkd, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  До @ARMac и останатите, му купиле комшиите на нивното 8 годишно дете Xbox One S 1TB. Луѓево воопшто не се разбираат од техника, како да им го сетирам? Што е поентата со US акаунт? Кратко објаснување би ми било доволно, за понатаму ќе се снајдам.
  Исто така, најдов оглас од IDC каде што продаваат Minecraft (digital code) за 1300 денари. Воглавно за тоа му го имаат купено на малиот, има нешто плус што треба да знам и за тоа, на пример дали redemption-от на кодот е врзан со регион? Можеби ви се глупави прашањата, ама до сега сум немал конзола.
  Фала однапред.
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Американски за да добиваш попусти и дилови. Xbox Live Gold за поефтино итн.

  Ти можеш колку сакаш акаунти на xbox-от да си ставиш. Направи еден нормален со North Macedonia и на него врзи го мајнкрафт кодот преку xbox.com. Понатаму направи си друг акаунт за гејмпас, за лајв голд итн.

  Пошто можеш повеќе акаунти да имаш на еден хбокс доволно е еден од нив да ги има гехмпас и лајв голд и важи за сите.

  Не си требал да ја зимаш мајнкрафт за 1300 ден. ја има на гејмпас (1$ за 3 месеци).
   
 19. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Која е потребата да ставам 2 акаунти (македонски и американски)? Или тоа ми го спомна бидејќи мислиш дека веќе имаат купено Minecraft код кој важи само за Европа?
  Во случајов ништо не е купено освен конзолата која не е ниту еднаш вклучена.

  Да сумирам... да го сетирам на US акаунтот, да купувам дигитални кодови (Global или US) во нивно име од G2A, Reddit и слични други извори кога ќе им затреба нова игра и тоа би било тоа? Има некои компликации ако се додаде македонска дебитна картичка на US акаунт или мора да се оди на варијанта PayPal? Не знам дали воопшто да им додадам картичка на акаунтот бидејќи не се технички потковани, да не направат некоја глупост случајно.
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Прво за да играш онлајн ти треба Лајв Голд ($59.99/year). Незнам како е со македонските акаунти мојот главен е амерички. Добиваш попусти кои ги нема надвод од USA. Gamepass ти е 1 долар за 3 месеци и имаш околу 200 игри. Јас плаќам со пејпал, а и картичката ми е додадена без проблем. Мислам и дека мора да додадеш за да активираш код.

  За билинг адреса најди адреса на некој универзитет од охајо. Затоа што праќаат по пошта инвојси да не му стигаат кај некој дома, стигаат во универзитетот и на никого не му е гајле. Во охајо нема данок на тие трансакции.

  Или направи си македонски акаунт и терај. Ако видиш дека нешто не штима направи амерички.
   
  На Маша и Aowek им се допаѓа ова.
 21. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  886
  2,223
  12 oктомври 2014
  Машко
  хммм...
  [​IMG]

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Tozo8 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,467
  6,721
  21 Јануари 2009
  Е да бе, а за триаголникот што???
  Oh wait... OH DEAR GOD
   
  На TATA_MATA и Fredy им се допаѓа ова.
 23. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,078
  1,433
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  maxresdefault.jpg EDypLP2XkAIP964.jpg e69e3748-bcb9-4c70-82ad-9c128ca73cf4.jpg

  Следно на листа за шопинг, ке биде ова, значи дизајнот е порни4 :D за мене, најдобра едиција на Xbox One до сега, го има за 300евра во Немачка :D
   
  Doki, OmgTheNewPlayer и на boro1 им се допаѓа ова.
 24. freebird

  freebird
  Intern

  34
  19
  30 ноември 2016
  Здраво,
  Нов сум во xbox, читав предходни постови и како што разбрав најдобро е да се направи амерички акаунт.
  најдобро е на нов имеил? Како плаќате? Картица или пејпал? Што ако пејпалот е врзан со др имеил?
  Имавте спомнато дека гејм пас е 1усд за 3 месеци но од тоа што можев да најдам е 10усд на месец? нема годишна варијанта?
   
 25. OmgTheNewPlayer

  OmgTheNewPlayer
  Intern

  5
  0
  29 Март 2020
  Машко
   
Слични теми
 1. thexfiles125
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,259
 2. ImTheDude
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  779
 3. ARMac
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  395
 4. kirems
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  392
 5. SpiritBond
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  903
Вчитување...

Сподели

Вчитување...