• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хардверски Проблем со Стариот PC

  • Ја почнал/а темата
  • #1
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Вака, имам еден проблем со мојот стар PC!
Кога ќе го притиснам POWER дугмето, неколку секунди компјутерот почнува да пишти (Буквлно) а на мониторот излага NO SIGNAL! Проблемот не е до каблите (проверено) а не верувам дека е до софтверот бидејќи се беше ОК, ова се случи без никакви ерори во Виндоусот! Се надевам дека ќе ми помогнете!
BTW Конфигурацијате е (Слаба е ЗНАМ :LOL:)
1. Intel Petium II 400 MHz
2. 192 MB SDRAM
4. CD-RW Drive

О и НОВ сум во форумов Pozz 2 ALL !!!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,236
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Опиши го пиштењето, од тоа може да се заклучи што е проблем. Но штом пишти, значи дека не е матичната плоча.

Ми мириса на графичка картичка или рам меморија.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Дали го пушташ во ладна просторија. Пиштење може да се јави и од кулерите поради ладното.
Дали го имаш преместувано од ладно на топло и уклучено во струја, тогаш се јавува проблем со кондензацијата и може да рикне нешто.
Дали долго не ти беше уклучен компјутерот, па сега кога го проба - ти излегува ова. Можно е тогаш да е до напојувањето, ако ти би уклучен во струја и таа направила проблеми (има-нема).
Хардверски дефекти се откриваат со елиминација т.е. со промена на деловите за да се види што не чини.(освен ако има одреден бип бип сигнал кој кажува кој дел е во дефект)
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Можно е да имаш проблем со ладењето, да не рикнало нешто
П.С. Провери ги и кондензаторите на плочата

П.П.С. Ме претрка Таурус за минутка
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,341
28,732
kalco.ru
како што кажа гојдо опиши го пиштењето да заклучиме до што е проблемот...иначе и мене ме влече накај графичка
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,236
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас под пиштење подразбирам високофреквентен звук кој доаѓа од PC Speaker-от и кој представува порака од матичната плоча дека нешто не е во ред со хардверот. Пиштењето може да биде сочинето од кратки и долги бипкања, а врз основа на тоа, според дефинирано правило од IBM, може да се заклучи која компонента е проблематична.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Извинете многу се брзав во пишувањето, компјутерот не е префрлуван од ладно во топло и обратно, а звукот доаѓа од PC-спикерот, а графичката е nVIDIA GeForce 5200FX AGP X2! А има инсталирано Windows XP Service Pack 3! Ај кажете што да правам веќе :plachko2: !!!

А можно да е РАМ меморијата бидејќи порано имав сличен проблем, ама се попарави сам од себе, стварно чудо!

Сега го отворив куќиштето, се изгеда добро освен напојавуањето, мислам дека сте во право! А има ли начин некако да се поправи ова бидејќи стварно не ми се троши пари и незнам каде да најдам такво старо напојување од 2002!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Стави оглас во делот од форумот КУПУВАМ и ќе најдеш. Или оди до некои од компјутерските фирми, некои имаат стари делови. Ќе те чини неколку стотки. Сам да го поправиш - неверувам.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,341
28,732
kalco.ru
Сам да поправиш напојување и незнам баш колку е паметна идеа(освен ако не се разбираш премногу ) ,а да си купиш сугурен сум дека ќе најдеш за евтини пари.
Иначе свирењето што доаѓа поради дефект во напојување свири по неколку минути одкако ќе го уклучиш компјутерот, а не одма
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Сега го отворив куќиштето, се изгеда добро освен напојавуањето, мислам дека сте во право! А има ли начин некако да се поправи ова бидејќи стварно не ми се троши пари и незнам каде да најдам такво старо напојување од 2002!
Можно е јас да имам такво напојување, ако не може ќе можам да ти го поправам барем
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Го оденесов ПЦ-то не сервис, провермивме, напојувањето беше ОК (главниот осигурач), а сега е можно да е до графичката. Имам 2 Стари 8МБ VRAM графички (уште функционираа) па ќе проверам. Ако е до графичката, тогаш THE END за тоа ПЦ. Бидејќи таква графичка со 128 VRAM, ако нема на тој пц неможе да се игра ни најмала игричка :plachko2:!!! Да се надеваме дека не е. Ќе пишам кога ќе проверам
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,236
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Еве се продава GeForceFX 5600 128MB:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=6238

Tаа е дупло побрза од твојата, која ти прегоре. 1000 денари е ОК цена, ако се испазарите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно