1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хардвер вести

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Јануари 2018.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,822
  4 Септември 2008
  Како што гласи насловот, темава ќе ја користиме за генерални новости од хардвер индустријата, меморија, монитори, лаптопи, таблети, итн.

  Знаете повеќето дека имаме подфоруми за повеќето набројани категории, ама ако треба да отвориш тема, потребно е поголем залагање, со што некој корисници може да ги мрзи, не им се прави увод во темата или не се доволно сигурни во себе. Тука ќе можете со краток опис и линк да постирате што сакате.

  Еве како за старт, Samsung почнува со изработка на 16GB GDDR6 10nm базирани модули за хај енд графички карти кои треба да се појават во иднина на маркетот.


  [​IMG]

   
  Последна промена: 19 Јануари 2018
  На NecrotoX, iface, shifty и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,614
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не се DDR6 туку GDDR6. DDR6 воопшто не постојат ни на хартија.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 3. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  Е оваа вест знаеш како ги радува копачиве?
  Во блиска иднина да почнат со производство на GDDR6 планираат и Hynix и Micron.
  Шпекулациите се дека новите серии на графички карти од nVidia (11xx) и AMD (6xx) ќе излезат во втора четвртина од годинава. Е сега не знам колку чипови ќе успеат да произведат до тогаш. Мислам дека ќе биде слична приказната како и со HBM2 чиповите кои што се произведуваа во мал број споредено со побарувачката на истите.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,822
  4 Септември 2008
  Во 7:30 и тоа е многу
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  40-60 mh/s anyone
   
 6. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Амд ако нема скриена фарма некаде иначе досега би пропаднале :D
   
  thecursedclown, Војвода и на mdeni им се допаѓа ова.
 8. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  Не верувам дека имаат фарма, сигурно се партнери со некои големи фарми. Да не идеме офтопик..
   
 9. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,822
  4 Септември 2008
 11. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  На MasteR_#0 и psyside им се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 13. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  Оваа има 3 М.2 слота. Така да купувај ;)
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Леле ич не ми спомнувај М2 слотовите... Маки мачам да најдам еден а камоли па 3 . Али кај мене RGB плочата и најјискрено повеќето смета отколку има некој амбиент бла бла . Не дека е за мајнинг туку онака општо .
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,822
  4 Септември 2008
  JEDEC Publishes UFS 3.0 Spec: Up to 2.9 GB/s, Lower Voltage, New Features

  UFS 3.0 најава, брзини двојно поголеми од претходните ревизии - опис за лица со посебни потреби (по барање)

  Сеуште ги нема во мобилни уреди, но се очекува наскоро.

   
  farkizz, NecrotoX и на Dave1 им се допаѓа ова.
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Најнов обид на Intel да извадат сопствена графичка карта.

  [​IMG]

  Intel Unveils Discrete GPU Prototype Development
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,822
  4 Септември 2008
  RIP други производители.  joey-chandler-clapping-friends-animation.gif
   
  На aleksuperior му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Да, пошо другите производители дефинитивно произведуваат хардвер од 5000-10000 долари за 0,00001% од светската популација, па нивната егзистенција ќе биде загрозена со оваа нова јабука
   
  На boro1 и esquimaux им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,822
  4 Септември 2008
  Сакам да кажам од аспект на квалитет/продукт, не дека буквално ќе рикнат другите, аман.
   
  На aleksuperior и NecrotoX им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...