• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хардвер продавници во МК

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Со цел полесно да дојдеме до информација за тоа што се нуди на нашиот пазар во поглед на компјутерски хардвер, најпрактично е кога IT продавниците имаат на својот вебсајт и ценовници со нивната понуда на компоненти.

Токму затоа, ја отворам оваа тема во која секој член ќе може да додаде некоја фирма која има ценовник на својот вебсајт, без разлика дали е оnline или има можност да биде симнат во некој формат ( .xls,.pdf... ).

Би предложил неколку, иако сметам дека немаат некоја богата понуда ( се надевам дека не се тоа сите :plachko2: :D ).

anhoch
set
tdk
riversoft
revolution
mebius
ddcom

Сметам дека ова е и одлична можност за секој кој може да понуди некаков хардвер да се рекламира себеси. Некој веќе доби бесплатна реклама од мене :ha:
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
805
440
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,152
16,577
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Безсмислено е да се гледаат понудите на сите тие фирми. Во приницп немаат ни 20% од робата која ја "нудат". На крај понудата се сведува на тоа што го имаат на лагер и сакаат да ти го продадат. А тоа најчесто е нискобуџетен и мејнстрим хардвер.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Безсмислено е да се гледаат понудите на сите тие фирми. Во приницп немаат ни 20% од робата која ја "нудат". На крај понудата се сведува на тоа што го имаат на лагер и сакаат да ти го продадат. А тоа најчесто е нискобуџетен и мејнстрим хардвер.
...Ако имаш ти нешто повеќе да понудиш, ова ти е прилика.
Не гледај на ова негативно, едноставно, рекламирај се себеси, стави едно атчментче со твоја понуда ако имаш, тоа би било од корист за оваа тема и за секој што бара нешто...Коментарите се бесмислени и бескорисни во случајов, да речам ОТ.

Само да појаснам - оваа тема ја отворив со цел секој што има потреба од набавка од хардвер во нашава држава да има каков-таков увид во понудата на фирмите. Се согласувам дека имаат многу мал процент на лагер листа, но што можеме да сториме околу тоа, таква ни е државава и тоа е друга тема.Поздрав :)
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Безсмислено е да се гледаат понудите на сите тие фирми. Во приницп немаат ни 20% од робата која ја "нудат". На крај понудата се сведува на тоа што го имаат на лагер и сакаат да ти го продадат. А тоа најчесто е нискобуџетен и мејнстрим хардвер.
Тие носат она што се бара на пазарот. Нема тука филозофија.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
999
943
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
...Ако имаш ти нешто повеќе да понудиш, ова ти е прилика.
Не гледај на ова негативно, едноставно, рекламирај се себеси, стави едно атчментче со твоја понуда ако имаш, тоа би било од корист за оваа тема и за секој што бара нешто...Коментарите се бесмислени и бескорисни во случајов, да речам ОТ.

Само да појаснам - оваа тема ја отворив со цел секој што има потреба од набавка од хардвер во нашава држава да има каков-таков увид во понудата на фирмите. Се согласувам дека имаат многу мал процент на лагер листа, но што можеме да сториме околу тоа, таква ни е државава и тоа е друга тема.Поздрав :)
znaci vaka tocno e deka ova e do reklamiranje ali niedna od nasite firmni nema da gi imaat na lager rabotite sekogas koi gi pisuvaat vo svoite cenovnici i tocno e deka oni namerno nametnuvaat raboti koi ne im se prodavaat da gi prodadat i sto e najvazno ne gi updejtuvaat cenovnicite redovno ni so cenite ni so produktite koi gi imaat ova go kazuvam bidejki rabotev so hardware i sekogas koga i da otidev vo prodavnica ili cenite ne im bea tocni na cenovnicite sto se online postaveni se neupdejtuvani i ke te vratat nazad i ke ti recat izvini i ke go popravime i nikogas ne go popravaat znaci katastrofa sme so nasite firmi i dzabe se mucite bidejki nema da postignete nisto a plus i sto kaza prijatelot takva ni e drzavata i tuka e vo pravo ... inace se registrirav samo da pisam na ovaa tema deka sum mnogu revoltiran od firmite koi prodavaat hardware
 

daniel111

Gaining Experience
10 август 2009
681
341
Posle sprovedena edna mala analiza za cenite vo nasive firmi dojdov do zaklucok: Deka taa firma koja vo nejziniot cenovnik ima naj evtin ,odreden tip na hardware ,taa nikogas go nema na lager .E toa e mkd nacin na lazna konkurencija -stavi poevtino od onoj sto ima na lager za da go zbunis kupuvacot :(
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,266
28,567
kalco.ru
Posle sprovedena edna mala analiza za cenite vo nasive firmi dojdov do zaklucok: Deka taa firma koja vo nejziniot cenovnik ima naj evtin ,odreden tip na hardware ,taa nikogas go nema na lager .E toa e mkd nacin na lazna konkurencija -stavi poevtino od onoj sto ima na lager za da go zbunis kupuvacot :(
Дека е ова вака се имам уверено лично :ua:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,721
11,158
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ама и нема чаре на таа ситуација. А така е зашто најголемиот број на овие продавници ги копираат ценовниците на дистрибутерите односно ги внесуваат истите продукти и ставки добиени од дистрибутерите кои често имаат вклучено ставки со цена за кои немаат количина на лагер. А дистрибутерите исто така не секогаш имаат ажурирани ценовници.

Го работев тоа едно време и знам колку беше тешко да се следат сите цени на дистрибутерите и што имаат на понуда за да се создаде еден сопствен комплетен и ажуриран ценовник.

Всушност треба да платиш двајца секој ден да зврцаат по дистрибутери за промени во цени и количини и пак може да не завршиш добра работа. А со оглед на тоа колкав е профитот на фирмичките разбирливо да е вака.

Не ги оправдувам дистрибутерите, не по се изгледа дека и кај нива работата полека се средува.

Сепак мислам дека е добро за некои нови корисници и членови на форумов да имаат листа на продавници каде можат да се обратат за купување зашто сум сигурен дека многу од наведениве фирми тука се релативно непознати.

Јас би ги додал НИКО компјутери: http://www.niko.com.mk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,152
16,577
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас би го додал дивиот пазар Бувљак, исто познат и како Ѓубриште. Таму можат да се најдат многу хардверски компоненти со голема античка вредност за релативно багателни суми. За жал веб страната им е во изработка и немаат фиксно работно време.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,721
11,158
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Во оваа листа јас заслужено и проверено би ги ставил и луѓето кои не само што го направија овој форум поквалитетен туку и може за членовите да понудат мошне солидни цени за компјутерски конфигурации и компоненти:

gOJDO: Конфигурации, компоненти и сервис

daniel111: квалитетни напојувања и куќишта за сервери
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
што се случува со мебиус?имам чуство како да се во криза.
кој го има најновиот ценовник и од која дата е?
јас го имам оној од 16.02.2010 како последен.
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
маци ова е последно ја ко шо знам


лев клик
 

batka

Intern
26 јуни 2010
34
1
Aj,da ne otvoram usta i da progovoram za nekoi nasi * kvalitetni* firmi... Voglavnom stoi deka polovina od cenovnicite se *nabildani* so roba koja ne vi e na dofat,a od drugata polovina ako pobaras dve isti raboti vo najdobar slucaj dobivas - edna! Truga e teorijata na - GRATIS -
*... dobivas gratis,tasna,gluvce,kamera,slusalki so mic i besplaten CD RW ....* - poarno da si kupis za svoi pari - za da ne se poparis!!:):))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,719
Мислења
849,354
Членови
29,441
Најнов член
hristijand1
На врв Дно