• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хардвер Инфо - Софтвер за Линукс...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ве молам кажете ми некоја програма за целосен преглед и инфо за хардверот која е за линукс. По можност да е бесплатна.
Фала однапред.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хммз.. Cpu-z или Everest преку wine.

Или пак, иако ја немам лично пробано, мислам дека GKrellM, би ти свршила работа.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Kinfo center е нај едноставна, lspci, lsusb, lshwd и cat /proc/cpuinfo ако нема X машината.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
A како може да знам каква мрежна картичка имам, бидејќи на Виндоус не ја препознава, па да побарам драјвери...
Инаку алатките што ми ги дадовте се супер!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Фала на сите за сите алатки!
:bravo:
П.С. затворете ја темава
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Тема останува отворена. Ако некој најде подобри алатки нека постира! А не ако се најде една варијанта на ре шпението одма да се затвора. На еден проблем има минимун 2++ решенија.


До модс: никој да не чачкал тему.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,912
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно