• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хард драјв кој бара лозинка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77


Јапонска компанија која досега беше најпозната по ATM безбедноста неодамна го претстави портабл хард драјвот EZSecu EZ850 кој се испорачува со сопствена вградена пин тастатура.

EZSecu EZ850, кој се поврзува со USB приклучок, е заснован на база на 2.5’’ SATA drive, што им е познат на сите корисници на лаптоп компјутерите. Овој драјв повеќе потсетува на портабл сеф, отколку на хард драјв.

Од едната страна се наоѓа екран осетлив на допир, преку кој корисниците мораат да внесат пин, кој се состои од шест карактери.

Предноста на пиновите е нивната едноставност, како и фактот дека драјвот се што вам ви треба, без притоа да користите дополнителни софтвери. Доколку го поврзете со компјутер, а не го венеете пинот, тогаш, компјутерот нема да го препознае.

Извор: ИДИВИДИ
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ma ne .. Onaka, imam mnogu fajlovi koi mi se vazni.. i ne bi sakal nekoj da se vezba copy/paste na niv (osobeno domasnite)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Genijalno
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Паметна работа. Добро би ми дошло нешто вакво, да не чепка братми кај што не треба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно