• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хард дискови - тестови и искуства

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.478
16.704
Ја знаете онаа изрека " Хард дисковите се делат на оние кои се расипале и они кои ќе се расипат", така?

Бекапирајте ги фотографиите и личните видеа по клауди, двд-а, блу рееви, дискови. Единствено тие се ненадоместливи.
Другото е (мање више)
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
346
202
Малку збунувачки... Значи ли ова дека имаш 6 диска?

Секој диск „краде“ по 5-10%. Зошто е така, не знам, ама досега не сум сретнал некој со декларираниот капацитет. Исто се однесува и за УСБ. Претпоставувам дека тоа се користи за интерни потреби.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.652
13.212
Малку збунувачки... Значи ли ова дека имаш 6 диска?

Секој диск „краде“ по 5-10%. Зошто е така, не знам, ама досега не сум сретнал некој со декларираниот капацитет. Исто се однесува и за УСБ. Претпоставувам дека тоа се користи за интерни потреби.
Хахаха, не се однесува за интерни потреби. Капацитетот на дискот е навистина толку, но:

 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
346
202
Хахаха, не се однесува за интерни потреби. Капацитетот на дискот е навистина толку, но:

Значи прават двојна кражба. Прво лошо ја прават пресметката од бајти до гигабајти и второ, ниту по тој принцип не излегува точен резултат. УСБ од 32 гигабајти има помалку од 31 милијарда бајти. Дополнително украле еден гигабајт.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.330
9.000
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.457
4.161
Значи прават двојна кражба. Прво лошо ја прават пресметката од бајти до гигабајти и второ, ниту по тој принцип не излегува точен резултат. УСБ од 32 гигабајти има помалку од 31 милијарда бајти. Дополнително украле еден гигабајт.
1670512413529.png
 

Serko

Gaining Experience
30 август 2018
104
212
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS 500GB 7200 RPM 11 години турбо работеше (заменет со ссд) и уште работи :)
Вакви на времето имаше во школо, барем ја 2 вакви собрав од основно :D

EDIT: И УШТЕ РАБОТАТ!!
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
302
249
Срам да им е, исти лопови како ЕВН...
Одвај чекам ЕВН да ми смета еден Киловат час како Џули или Калории да се усогласат со Американскиот стандард каде ќе треба да плаќам посебни услуги во нотарски канцеларии за формули и претварање.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
725
969
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Дечки ми требаат дискови за Synology NAS, се мислам да купам три од ОВИЕ.

Дали се добри овие од 16тб? Или можеби подобро е да земам повеќе со помал капацитет?
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.648
4.169
Дечки ми требаат дискови за Synology NAS, се мислам да купам три од ОВИЕ.

Дали се добри овие од 16тб? Или можеби подобро е да земам повеќе со помал капацитет?
Арни се, ама се поприлично бучни да знаеш. Ако НАСот ти е негде кај што си бкиску до него, ќе ти смета веруј.

Sent from my Telefon using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
725
969
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Арни се, ама се поприлично бучни да знаеш. Ако НАСот ти е негде кај што си бкиску до него, ќе ти смета веруј.

Sent from my Telefon using Tapatalk
Прашањето ми беше дали се долготрајни? Читав некаде дека 4ТБ биле најдобар избор, ама многу дискови ќе треба...

Во план сум да го ставам во друга соба, и некој панел обложен со звучни панели (заедно со камерите). Би требало да не се слуша така.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.648
4.169
Прашањето ми беше дали се долготрајни? Читав некаде дека 4ТБ биле најдобар избор, ама многу дискови ќе треба...

Во план сум да го ставам во друга соба, и некој панел обложен со звучни панели (заедно со камерите). Би требало да не се слуша така.
Прашај ме за некоја година :) Моментално немаат ни 1 година, таму кај што ми се ставени, ама би требало да издржливи. За IRONWOLF PRO на пример можам да потврдам еве барем 5 години, WD RED 8+ години, WD Green 11+ години (со само 1 од 4 рикнат пред некој месец)...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.224
Мислења
919.148
Членови
32.886
Огласи
1.038
Најнов член
musicbazzar
На врв Дно