1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

хард дискови-прашање

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Zeuus, 25 ноември 2012.

 1. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  вака имам едно прашање,не се разбирам многу во хард дискови.па сакам да ве прашам имам дома два хард диска си работат све како што треба.е сеа сакам да прашам кој е по добар и на кој од овие два да снимам виндовс?фала однапред

  1.jpg

  http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822145258

  еве ги двата.
   
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  хитачито е со 16мб кеш а вестернот е со 8мб ... провери ги со hd tune види кој е со подобар health статус и на него инсталирај .
   
 3. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  провери го од лоши сектори .
   
 5. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  еве од двата

  1.jpg
  2.jpg
   
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 7. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  добро сигурно ќе потреа некаде околу половина час за двата,и ако е се ок како на горните слики(све зелено) на кој да снимам оперативен систем?
   
 8. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  ја би на хитачито :)
   
  На Zeuus му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  На Хитачито.
   
  На Zeuus му/ѝ се допаѓа ова.
 10. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  681
  333
  10 Август 2009
  I jas glasam :) --На Хитачито.
   
  На Zeuus му/ѝ се допаѓа ова.
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,626
  1,402
  27 Јануари 2011
  Машко
  Еве +1 за Hitachi
   
  На Zeuus му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  фала многу момци,ке инсталирам на хитачито :)
   
 13. Cape

  Cape
  Gaining Experience

  100
  56
  23 Март 2011
  Машко
  Hitachi-to e podobro i vo performansi i potivko raboti, a windowsot swapira cesto.
   
  На Atlas и Zeuus им се допаѓа ова.
 14. uradi_sam

  uradi_sam
  Gaining Experience

  178
  110
  30 Јануари 2009
  Машко
  После инсталација провери го пак хитачито, пошо имаш два сектора кои се дислоцирани - можни 2 лоши сектора.... WDто е подобар од хитачито кој според мене треба да го проверуваш повремено.
   
  На Zeuus му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dreamwalker

  dreamwalker
  Intern

  2
  0
  27 ноември 2012
  Машко
  Здраво на сите прв пат се приклучувам на форумов и ако имам згрешено нешто немој да ме исфрлите од големо значење ми е вашата помош.
  Го исформатирав компјутерот се беше ОК инсталирав и драјвери.Му ставив Виндолс ХР сервис пак 3.Инсталирав и некои програмчиња,антивирус и некои слични.Го рестартирав компјутерот се уклучи си се покрена виндолсот никаков проблем.Чекав и да ми се подигнат програмите шо си ги имав уклучено на подигнување.Откако се се смири кликнав десен клик на десктопот за да направам рефреш ми се појави песочен часовник и не сакаше да исчезне и плус тоа не можам да влезам во никој друг фолдер или место.Го рестартирав неколку пати но ништо.Пак истото.
  Може да ми помогнете ако има некој буден.Можно ли е да е харддискот или рамот
  Помагајте
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,565
  3,508
  11 Декември 2008
  Машко
  Попрво има шанси да е софтверски проблемот, или си инсталирал лош драјвер или си закачил некој вирус со тие програмчињата, штом поминала инсталацијата би требало да не е ни до рамот ни до хардот.
  Ако можеш воопшто да работиш сега на него, пробај да му направиш System Restore, ако неможеш преинсталирај на ново виндоус, и прво нешто што ќе направиш инсталирај некој бесплатен антивирус (нортон, аваст - овие се полесни за системот, а штом ставаш XP веројатно е послаб ПЦ).
  После тоа инсталирај најнови драјвери, програми и тн.

  А за да провериш дали е рамот или хардот, можеш со Hiren's Boot CD да видиш хардот во каква состојба е, а рамот да го тестираш со MemTest барем саат време.

  Уствари прво што можеш сега да направиш Ctrl+Alt+Del, ако се отвори таск менаџерот, види во процеси кој процес го оптеретува процесорот најмногу (подреди ги таму по CPU Usage)
   
 17. dreamwalker

  dreamwalker
  Intern

  2
  0
  27 ноември 2012
  Машко
  Баце не можам да го вратам ни во систем ресторе нижто не сака.Еве сега сум уклучен преку Сафе Мод со Networing и така успевам некако да куцам.Не можам ни тој тест да го направам. Но ќе пробам вака преку Сафе Мод.
  Сепак фала ке земам сега друг Софтфер и оперативен ситем ќе инсталирам.
   
 18. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  ај вака имам уште некое прашање,дали има врска пример ако имам многу партиции да кочи пцто?
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,447
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Не, од многу (ваљда не се 20) не кочи. Од програми кои се во старт-ап, од непотребни сефвиси и програми кои се на граница на хардверски побарувања кочи.
   
 20. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  да немам 20 ама имам точно 5 партиции,пошто имам два хард диска во пц.и многу чудно ми работи и послем формат знае да закочи да се укочи,едноставно да се збуни.мозно ли е да е до виндовсот некој лош.пошто еден ист снимам?
   
 21. Cape

  Cape
  Gaining Experience

  100
  56
  23 Март 2011
  Машко
  Да се збуни не би требало, а како тоа се кочи неможе ни маус да мрднеш, се замрзнува?
   
  На Atlas му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Zeuus

  Zeuus
  Баниран/a

  271
  139
  22 Јуни 2012
  Машко
  Информатичар
  кочи се закочува едно 3-4 сек и ке се откочи при отварање страни на нет,или при отварање фолдери на било што се закочува така.а темп се ок и волтажи све е проверено.незнам што е фрката
   
 23. Cape

  Cape
  Gaining Experience

  100
  56
  23 Март 2011
  Машко
  Да не ти е послаб компјутерот, колку рам и што CPU имаш? Исто провери некој процес цело време да не ти скенира нешто да ти го оптеретува копјутерот.
   
  На Atlas и Zeuus им се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,765
  26,389
  4 Септември 2008
  Hitman pro & Malwarebytes + Ccleaner. Ичисти со овие 3 во safe mode.
   
  На Zeuus му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Vlado.T

  Vlado.T
  Intern

  233
  13
  28 Мај 2010
  Машко
  Да не отварам нова тема..би сакал тука да прашам.. имам два хард диска и сакам да ги поврзам.. е сега средив тоа со пиновите едниот master вториот slave...исто ги поврзам со кабел..ама во My Computer ми го покажува како некое си иконче вториот хард. :/
   

Сподели

Вчитување...