Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хард Диск

Статус
Затворена за нови мислења.

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Ми треба информација за добар хард диск со над 150 ГБ меморија и како се движат цените. Сварно би поштуел ако може некоја препорачка. Поздрав
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Препорачка

Според мене, производител Мaxtor и Seagate, Мaxtor повеќе отколку Seagate.
 

Gorgi

Intern
6 април 2007
16
1
Прво мислев дека се шегуваш, ама кога прочитав поубаво, озбилен си бил. Макстор е купен од Сигејт, па така на Макстор хдд пишува manufactured by seagate. :) па така исто ти се фаќа
http://www.seagate.com/maxtor/
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Прво мислев дека се шегуваш, ама кога прочитав поубаво, озбилен си бил. Макстор е купен од Сигејт, па така на Макстор хдд пишува manufactured by seagate. :) па така исто ти се фаќа
http://www.seagate.com/maxtor/
Gorgi, погрешно сфатен ти е мојот коментар... :)

Реков производител Maxtor и Seagate, затоа што знам дека од 2005 се заедно и комбинираа технологии :) а реков повеќе Maxtor отколку Seagate затоа што ја користат повеќе технологијата и начините на кои работеше индивидуално Maxtor и ги имплементираа со Seagate. :)

Уствари ок ти сфатен коментарот, требаше поубаво да објаснам што мислам :)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Western Digital 500GB za 200 Evra, napraven test na preku 14 takvi koi odlicno rabotat. A ima i 3 godini garancija...
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.137
790
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900HX
Storage
1TB NVMe
RAM
2x16GB DDR4
Video card
nVidia RTX3060
Case
Notebook Lenovo Legion S7
Mouse
Logitech MX Anywhere S2
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 11
Немојте да ме смеете со дисковите, 4800 денари ти е 250GB Western Digital sATA-II со 16mb Cash. Па види сега сепак WD си е WD кои што и да каже, го имам кај мене, HP го вградува во своите машини и знам дека е супер. Немаш грешка вистински избор. Поздрав
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
@ sumi, 16 MB cache, 4800 MKD Cash :D

Како што знам Maxtor се водечка фирма за HDDs во моментов а WD се најпознати по квалитет. Според мене, овие две немаат никаква врска со изборот на хард диск, бидејќи и кај едните и кај другите (и кај третите и кај n-тите) имало многу серии што биле промашај. Па гледано така, баш како ќе ти се погоди серијата е најбитно.
Знам јас, се тупев со ова прашање пред неколку месеци (и јас како Стефан, летото 'наебав') на крај купив тоа што имаа на лагер во локалниот дистрибутер. :D (После неколку дена видов и дека не е 'цркнат' туку само дека му се одлемила една жичка? Која од мрза уште ја немам средено :D Ама тоа е друга приказна. Сега ми фаќа прашина во фиока иако добри 5 години ме служеше најдобро што можеше)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
А колку се цените на надворешни од да речеме 50(ако прават)до 100 гига
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
delix cenite za nadvoresni i vnatresni hdd ti se isti. treaba da si kupis hdd i hdd box mislam okolu 20 eu se.
 

cedosub

Intern
11 април 2007
15
0
cudomon.hi5.com
jas baram najgolem mozen EXTERNAL hdd sto ne bara additional power source i po moznost sto se zakachuva so usb 2.0 a ne 1.1??

suggestions?

Da probas da si kupis HDD za laptop (2.5") i nekoja nekoja fioka koja odi na USB port (a i nemora fioka, ima sea edno kabelce e 2.5" , 3.5" ATA/SATA kon usb 2.0 so posebno napojuvanje sto tebe i nema da ti treba). Deka ne sum bas siguern deka postoi external hdd bez napojuvanje.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
И јас би ти препорачал Western Digital.

Eве ти цени:

WD 160GB, 7200, 8MB, SATA2 58 evra
WD 250GB, 7200, 8MB, SATA2 70 evra
WD 320GB, 7200, 8MB, SATA2 93 evra

Имаат 3 години гаранција
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.815
4.482
за 250 да,ама со 16 МВ
за 320 Segate Baracuda 7200.10 со 16 мв (ги нема кај нас у Солун 80 евра сосе ддв)

@finger.k4

wd passport edition има само до 120 гб мислам,за на HP-то да го прикачш а?:D
 
D

DimitarMK

Гостин
а ај кажете некоја продавница за компијутер во скопје која ги има овие:

WD 160GB, 7200, 8MB, SATA2 58 evra
WD 250GB, 7200, 8MB, SATA2 70 evra
WD 320GB, 7200, 8MB, SATA2 93 evra
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.218
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно