• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XAMPP, WAMP, Unifrom Server

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,631
3,008
Здраво,

Еден проблем. Сакав да инсталирам некој од XAMPP, WAMP, Unifrom Server . И добро ги симнав ги инсталирав и трите (еден по еден) и ни еден ми работи. Windows XP SP2, Seagate Firewall, NOD32 2.7.

Порта 80 за apache-то слободна проверено.Порта 3306 за mySql слободна проверено.

Серверите се подигаат, ги има у процесес, ги има ако писам у команд netstat -ano, и се арно ама у броњсер кога ке писам http://localhost/ или http://127.0.0.1/ нема ништо. Не се показува ништо и после одредено време врака тајмаут.

Дали некој имал ваков проблем на XP. Све пробав, изгасив firewall, изгазив и антивирус, изгасив све у позадина што би можело да смета и нејке и нејке. Едино се сумљам нешто друго у XP-во да не не ми подесено па што нејке.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
503
delicon.mk
Имаш Skype?
Доколку имаш, пробај го ова на Skype-от:

Tools - Options - Advanced - Connections, и одселектирај го "Use port 80 and 443 as alternatives for incoming connections".
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,631
3,008
РЕШЕНО

Нема ни ISS дигнато ни бутур. Се си е бело, стартувано, процеси си работат.....

Ама мака на се ке те натера да пробаш

Еве решение (си најдов проблемот е у НОД-от):

"go to IMON - Configuration - Other (last tab) - Exceptions and add apache's exe, restart computer..."

и све си работи

фала на сите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,925
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно