• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XAMPP на UBUNTU ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Ме интересира дали ХАМРР работи на линукс односно UBUNTU и ако работи дали е на истите принципи?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
XAMPP = CrossPlatform (na povekje operativni sistemi moze da se instalira) Apache MySQL PHP Perl

Da, moze da se instalira na ubuntu.

Dokolku sakash da napraish server ti go preporacuvam Ubuntu server distroto no moze i na ubuntu dekstop da se sredi da bide server.

Imash 2 reshenija kako da go napraish sakanoto.

Prvoto, simni go xampp od sourceforge http://sourceforge.net/projects/xampp/ vo forma na tar.gz

posle, kopiraj go simnatiot fajl nekade vo nekoja direktorija, ili na desktop ili vo ~/ folderot i posle vkluchi terminal i se logiraj pod root (sudo su).

Sega pishi tar zxvf XAMPP-blabla-blabla-verzija-ovono.tar.gz -C /opt

Zameni go gore imeto na downloadiraniot fajl. Sega za da go startuvash XAMPP pishi(logiran kako root):

/opt/lampp/lampp start

Za stopiranje :

/opt/lampp/lampp stop

Istestiraj go taka shto kje otvorish browser i kje pishesh kako adresa : http://localhost/Vtoriot nachin go smetam za mnogu podobar otkolku instaliranje na XAMPP direktno a toa e da otvoresh Synaptic Package manager (System > Administration > Synaptic package manager) i da gi instalirash Apache, MySQL, Perl(so site moduli za web), PHP i da instalirash webmin za administratiranje.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,364
653
damjan.softver.org.mk
xampp нема никаква логика на Linux да го инсталираш.. XAMPP е пред се смислен за windows-ашите.

На Linux само ги инсталираш mysql, apache и php (и евентуално тоа што ти треба плус) и толку е
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
822,424
Членови
28,049
Најнов член
Mandej
На врв Дно