1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хакната сум

Дискусија во форумот 'Останато' започната од NatalijaNatka, 4 Март 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. NatalijaNatka

  NatalijaNatka
  Intern

  48
  12
  21 Февруари 2014
  Женско
  :) Се соочувам со многу проблеми, денеска ми дојде еден дечко на фб и ми рече се што сум последно гледала и отворила на нетов. Не знам што да праам, симнав
  KeyScrambler, и дали нешто програмава ќе ми помогне или ?

  што да правам ? Формат тоа нормално, но што потоа?
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,824
  26,013
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мењај пасворди на се, не ги зачувувај во прелистувачи и формат.
   
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Пријави во полиција, има закон против ова.
   
  На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,824
  26,013
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Кога мојата ситуација ја кажав на надлежниот инспектор ми одговир:
  -Ах момак да беше во Америка миљионер ќе станеше.

  ТОЛКУ
   
  На Jedah и vlavot им се допаѓа ова.
 5. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Еве ти моја препорака
  Смени си email на фб смени си и лозинка користи симболична лозинка со некој комбинации направи мејлот да не ти е видлив за другите и користи ги безбедносните прашања лозинките ако ги зачувуваш на прелистувачот користи мастер лозинка и никогаш нема да имаш проблем

  Користи го и телефонот да ти биде во синхронизација со фб на секоја најава ке добиваш известувања на крај краева имаш на фб во опции безбедност послените најави види ја ип адресата и поздрави го момакот дека го знеш кој е
   
  На NatalijaNatka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Па и инспекторот би го пријавил маме му.
   
  vlavot, xenon и на windows8 им се допаѓа ова.
 7. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Избриши со CCleaner се што имаш логирано преку компјутерот.
  Ако се имаш најавено преку телефон, не е страшно, ќе си го вратиш фејсбукот.
   
 8. NatalijaNatka

  NatalijaNatka
  Intern

  48
  12
  21 Февруари 2014
  Женско
  Ама ако, не се секирам толку за фејсбукот, колку што се секирам за др нешта... На пример, дали нон-стоп ќе ме следи било каде и да седам на нетов? и дали множе преку тој компјутер на пример да ми влезе и во лаптопов?:(
   
 9. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Ма дај тоа се глупости не гледај толку филмови не може ништо да ти направи ни па да ти влезе во компјутер смени си ги лозинките и свиркај си тука на форумов што се админите сите не знаат кој сме и што сме по ип адресите немај гајле поздрав
   
  На NatalijaNatka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. NatalijaNatka

  NatalijaNatka
  Intern

  48
  12
  21 Февруари 2014
  Женско
  :)E, ви благодарам. Ми симнавте голем камен од срцево. Ми олесни на душава од коа ве прочитав.
   
 11. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Оди на фб и во опции и безбедност има последна активност од ке се си најавувала и ке видиш дали некој друг ти се највувал на твојот фб исто ја пишува и адресата ако видиш негде непознато само стисни на запри активност и готово
   
 12. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Логирана си на chrome/mozilla ? . Доволно е само gmail лозинка да ти дознае некој и цела историја ќе ја види кога ќе се логира на chrome.

  На тоа ми мириса, не гледам како инаку би знаел некој што си сурфала .
  Стај да ти стигнува смс со код кога ќе се логираш од меил и фб доволно е.:)
   
 13. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Прво пријавуваш во Интерпол, а тие ке пратат наредба кон центарот кон компјутерска форензика во МВР. Каде што тие мора да ја извршат работата и да ги пратат резултатите назад во Интерпол. Интерпол потоа ти дава понуда дала сакаш да отвориш тужба против тој што го сторил кривичното дело или сакаш да му простиш. Ако му простиш тој ке си добие кривично дело, а ако го тужиш добиваш оштета и тоа убава оштета (сосе платени давачки за адвокат и суд).
   
  На Bazinga му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Internet is serius business, kids! (не се заебавам, озбилен сум)
   
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 15. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,084
  3,211
  2 Септември 2012
  Машко
  Да и собрале некои пари од сметка па нешто од ова сценарио ,ама за фејс и пасворди кај нас тој филм тешко...
   
  bogev4eboy, MarkoHF, NatalijaNatka и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Тоа да, но од еден facebook username и password многу лесно може да се дојде и до приватни работи како и не дај боже матичен број, број на кредитна картица итн.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,084
  3,211
  2 Септември 2012
  Машко
  А пак мејлот да ти го хакнат, таму на се живо и диво што имаш направено ацц што си се регистрирал ти стои (ако не си ги избришал) мејловите ама јас ги оставам ,затоа што се имам регистрирамо на 1000 страни па да не ги пишувам по листови да не ги заборавам.
  Едно време почнав да ставам исти пасворди на се ,да ми биде полесно ,ама во последно време правам шарам барам ставам различни . :D
   
  На NatalijaNatka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Hitman Pro, Malwarebytes & Kaspersky virus removal tool
   
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NatalijaNatka

  NatalijaNatka
  Intern

  48
  12
  21 Февруари 2014
  Женско
  :)
  но овие треба да се купат, инаку вака со даунлоадирање функционираат ли ?
   
 20. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Malwarebytes има бесплатна верзија, исто мислам дека и Kapersky virus removal tool е бесплатен. Hitman Pro имаш 30 дневна бесплатна лиценца, сосем доволно за почеток.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008

  Не. Malwarebytes е бесплатен, исто и Kaspersky алатката, а Hitman Pro има 30 дена трајл. Скенирај - чисти, рестартирај со сите 3.
   
 22. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  731
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Natka,

  Ако имал допир со твојот телефон, можно е да ти чепкал и да ти го разбил гугл акаунтот, а тој преку cloud ја префрла историјата што си чепкала гледала и тд... Моја препорака е ако имаш андроид, да си го смениш пасвордот на гугл акаунтот, а и да немаш андроид ... смени си го пасвордот само...

  Google account се врзува со Gmail адреса и се синхронизира во Chrome при секоја адреса или активност што си ја преземала во него. На 10 компјутери со еден акаунт Chrome ќе направи заедничка историја...
   
 23. NatalijaNatka

  NatalijaNatka
  Intern

  48
  12
  21 Февруари 2014
  Женско
  Ви благодарам, инаку не неам влегено преку моб. само од ком.
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  И секаде каде што е можно употребувај two step verification односно покрај пасвордот ќе треба да внесуваш и код кој google ќе го праќа на твојот мобилен.
   
 25. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко
  А бе не влегувајте во филм. Интерпол ова она ... Who cares about fb ? Тоа не дека ја хакнал некој, некој и го знае password-от на fb и ја зеза ... :D Имаш phone verification на fb, па ако не сакаш слични драми во иднина растрчај се малце ...
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...