• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хакнат Трамвај

Статус
Затворена за нови мислења.

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
Хакерските способности на еден полски тинејџер од Лоѓ, предизвикале хаос во железничкиот сообраќај во градот, кој резултирал со 12 повредени лица.

14-годишниот ученик, кого професорите го опишуваат како гениј за електроника, ја хакнал мрежата на јавниот превоз и со помош на далечински управувач ги менувал скретниците на шините на повеќе места низ градот. Во еден од случаите, трамвајот излетал од шините, при што биле повредени дванаесетмина патници.

”Момчето долго време ги проучувало трамваите и шините а потоа самиот составил уред, кој наликува на далечински управувач за телевизор, и го употребил за маневрирање на трамваите и колосекот”, изјавил портпаролот на полицијата, Мирослав Микор.

Младиот хакер, кој се наоѓа во притвор, на локалната полиција и признал дека тоа го сторил чисто од забава. Полицијата се сомнева дека истото момче е виновно за неколку друго претходни исфрлања од колосек.

:LOL:
извор: OnNet линк
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.819
90
Јас би му доделил едно 10 години затвор од проста причина што имало настрадани лица а се изјаснил дека го сторил поради забава!!!Замислете да се случеше друго сценарио да имаше загинати...
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Младинава спобудалува пред компјутер :)) . Ако успеал да ги среди трамваите замислете што би му се случило на боингот со дупка која може да се искористи од хакерите.:ermm::chudenje:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
зашто браво за ова ? секоја чест за генијалноста... али со вакви постапки, неговата генијалност е во прашање.. мффф :ermm:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Какви луди генијалци?:ua:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Еј што ти е сегашната младина....во мое време на таа возраст читавме стрипови со Командант Марк, Блек и Загор, и игавме видео игри на Commodore и ZX Spectrum, па и тоа беше реткост. Златни класични флипери, а оние со графика беа хит...
Генијалец е малиот, без поговор, но и тотално неодговорен. Всушност, чувството за ова второто варира од личност до личност, зависно од домашното воспитание, а некаде е и ствар на возраста (во помалку случаеви, за среќа).
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Како што еднаш реков во друга тема, како што се оди на тоа се да биде управувано од софтвер односно преку компјутер, во иднина се повеќе ќе има вакви и полоши сценариа.

Каков е тој тип на забава да хакираш мрежа за јавен сообраќај и да ги доведеш во опасност животите на илјадници луѓе? :ua:

Решението според мене е само строги затворски казни за секој хакер што ќе се обиде да ја загрози безбедноста и сопственоста на луѓето. Е после на кој му стиска нека се забавува на ваков начин. :rolleyes:
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Имаш право АМД во овој Век веќе све е преку компјутери.Но сепак малиот т.е мое годишненицот не требало да ги злоупотребува своите моќи на тој начин.Но сепак тој си сноси на своја одговорност.Но така да повредува луѓе од забава.Треба да се затворат убаво тие па да видат што е забава.П.с кога ќе биде студент изгледа ќе им ги мењава семафорите на АВИОНИТЕ,хехеххе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.622
Мислења
927.260
Членови
33.215
Огласи
1.325
Најнов член
TalkTalk
На врв Дно