1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

хакнат Joomla вебсајт

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Ibrakadabra, 20 Март 2012.

1. Ibrakadabra

Ibrakadabra
    Intern

342
    7
    11 oктомври 2007
    Машко
    Ајде да си го кажам проблемот... Пред некој месец приметив дека уствари ми е хакнат сајтот :) Е сеа, ко што можам да приметам само index.php фајлот е изменет, нормално нели за да дава на Frontpage тоа што е напраено.

Јас пошо не го користев сајтот, го имав забаталено, касно приметив, после месец дена откако се десило тоа, па не можев да го вратам од history на самиот хостинг, дозволувале до месец дена да вратиш некој избришан/променет фајл.

Е сеа ме интересира чаре? Како да го вратам, најдам оригиналниот index.php? Или ок, не мора да е оригиналниот, пошо некако ми е SF да го најдам тој, ама па да го ставам default-ниот од самиот темплејт, и да може да тера?

Јас го стаив оригиналниот index.php, ама ми дава Restricted access...

Помош :)

2. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,108
    3,250
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Кој темплејт го користи сајтот?

3. Ibrakadabra

Ibrakadabra
    Intern

342
    7
    11 oктомври 2007
    Машко
    JA Corona се вика темплејтот. Ама јас индекс фајлот можам да го најдам, само што не тера така сајтот.

4. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,108
    3,250
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
  5. Ibrakadabra

Ibrakadabra
    Intern

342
    7
    11 oктомври 2007
    Машко
    Ама кога ќе го ставам овој index.php пак не се подига страната... Тоа ме чуди :(
    Не ми е јасно зошто...

6. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,717
    218
    27 oктомври 2007
    Машко
    дај сајтот да видиме кој е. Има 2 сајта што треба да ги смениш и види евентуално да не се HTML фајлови

Сподели

Вчитување...