1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хакирање заради нарушување приватност

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од Ste, 5 ноември 2009.

 1. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Па легално е да ги користиш али доколку извршуваш нелегални операции со нив исти к*р ти е пак е нелегално :)
   
 2. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Да али има случаеви каде што тоа може да се искористи. За да се најде вистинската ИП треба преку полициски налог да се тражи. Е сега имаме случај каде што Индија и Пакистан не соработуваат и ако одиш преку прокси од Пакистан кон Индија тешко да ја добијат вистинската ИП адреса. Има бар уште десетина такви земји кои не соработуваат.
   
 3. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Па тоа не значи дека е легално да вршиш сајбер криминал преку легални прокси сервери:)
   
 4. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  генерирање на пакети за тестирање на конекција мегу 2 јазли е легално, прекумерно генерирање на пакети за поплавување на мрежа не е легално.

  А како тоа мислиш дека ќе користиш 1000 прокси сервери. Прокси сервер е сервер преку кој мора да мине твојот пакет за да стигне до целта, прокси серверот го менува source ip делот во пакетот со цел да го сокрие праќачот, ама неможеш ти на proxy сервер да му зададеш команда да ти генерира пакети, што значи за 1000 proxy сервери ти треба да генерираш толку пакети, a ако твојата конекција може да изгнерира толку пакети ти и не треба да поминуваш низ друг сервер освен ако сакаш да скриеш адреса на праќач. Што значи ти отпаѓа toj напад.

  A ај за тие понеупатените дос/ддос дос е напад од еден пц, ддос е дистрибуиран дос те. напад од многу машини истовремено, сегде во моите постови погрешно сум се изразувал, се мисли на ддос, али дос се користи и ко синоним за ддос пошто дос ко дос е само теорија не праи ниошто сам за себе мора 1000x dos да правиш = ддос
   
 5. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Ако имам подобра конекција од тебе и те како може обичен ДОС да ти наштети.
   
 6. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  ако ја сум на 56к модем, а он на Т1 lol
   
 7. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  LoL tu you my friend :)) Nema vrska konekcijata koja brzina e ... i so dial up moze nekoj da napravi steta isto kako so adsl ili sto i da e drugo.. Za DDos konkretno koja e razlikata ako se pravi preku 1 milion kompjuteri so dialup i pritoa se napadna tvojot kompjuter so T1 LOL :LOL::LOL::LOL:
   

Сподели

Вчитување...