1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хакирање заради нарушување приватност

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од Ste, 5 ноември 2009.

 1. Ste

  Ste
  Intern

  63
  3
  3 Август 2009
  Здраво дечки сте ми помогнале многу пати па се надевам дека и сега ќе најдеме некое решение.
  Во последно време приметив чудно однесување на компјутерот од типот на рандом исклучување на windows Firewall-от и при сурфање автоматски се уклучува orbit downloader и ме прашува за потврда за превземање на некој си сонг.мп3 фајл од ******/(НЕ ГО ОТВОРАЈТЕ ЛИНКОВ) кој кога од отворив имаше изглед на фејсбук страната за логирање. Ова почна да се случува откако разменив фајл преку мсн со контакт од „доверба“(дознав дека во тој момент може да се дознае ип на другата страна). Тогаш користев microsoft security essentials. Прашањето ми е што се можел да направи додека ја знаел ip адресата на релативно незаштитен систем, и дали можам некако да обезбедам доказ кога следниот пат ќе се обиде
   
 2. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Доказ можеш да обезбедиш преку логот од firewall-от. Ќе видиш која е ИП адресата на корисникот и тоа е тоа.
   
  1 person likes this.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,446
  25,338
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со ИП-то немоежел кузјае колку освен да ти влезе во компјутер и да ти украде податоци или да ти пушти keylogger.

  Иначе линкот е остранет од безбедносни причини.
   
  1 person likes this.
 4. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  За да може човек воопошто да ти стапи до компјутерот е едниствено ако одеш на линкови што се тотално небезбедни. Јас не користам антивирус па што се вика се молам да се најде некој да ми го хакне пс-то.
   
 5. Ste

  Ste
  Intern

  63
  3
  3 Август 2009
  pfirewall.log не постои во windows директориумот
  keylogger е доволно направена штета со сите лозинки и разговори, имаат доволно време луѓето и интересни им се туѓите животи. штета немав време да обрнам внимание на проблемот, ама средено е сега фала дечки
   
 6. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  ИП релативно лесно може да се дознае. Дури и прелесно но што со тоа? Ако ти знае само ИП ништо не може, потребно е да има и некој лош софтвер кај тебе. Лошо е ако закачеш нешто такво а само од ИП нема потреба за страв.
   
 7. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Сигурен си? :ha:
   
 8. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,835
  823
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Зошто да не ? Конектирај се на IRC, и ќе дознаеш од 70% корисници IP ( освен на скриените, и корисниците на Proxy). И, што после тоа?

  Ако мислиш дека нешто можеш само со IP, си грешка.
  Доброволно ќе ти ја дадам мојата IP ако нешто ти значи..

  Како што рече Кими, пред се` ти треба да направиш врска со мојот компјутер за да успеам да превземам контрола на твојот.
  Врската се остварува со повеќе методи. Било да е Client/Server, или преку отворен таен порт, со кој ќе си овозможиш BackDoor и слично..

  За такви поврзувања, почни да изучуваш NetCat.. Доста интересни работи се прават со неа.. Во тандем со добропознатиот порт скенер Nmap и да знаеш добро да ги работиш, се прават доста моќни работи..
   
 9. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Ајде да го видам тој што ќе ми влезе преку линукс фајарволот кој го имам поставено помеѓу интернет и моите компјутери ќе му дадам ип нема проблем :)

  Поздрав.

  П.С. Решение за проблемот, стави си линукс фајарвол помеѓу интернетот и компјутерот и терај без мака.
   
 10. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Секоја машина што е поврзана на интернет е ранлива.:)

  п.с се додека имаш отворено некој порт.
   
 11. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  daj ip :) I dare you :)
   
 12. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Ако има исклучено Firewall на Windows машина, може со еден експлоит и 2 отворени порти, да се влезе во машината и да добиеш администраторски привилегии и да правиш што сакаш.
   
 13. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Интересна дискусија се развива. ИП како ИП само не значи ништо. На секој што го имаш на мсн може да му најдеш ИП или пак на секој што ти пратил мејл. За да направеш нешто повеќе потребно е програми кои во никој случај неможе да бидат легални. Значи не вреди да се ризикува. Но сепак...

  Точно е дека се што е поврзано со интернет е ранливо НО со софрвер за таа намена а не со знаење на ИП.
   
 14. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Не е баш секогаш потребен софтвер. Потребно е нешто друго за кое што eldiablo спомна.
   
 15. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  @ Toj sto se buni...
  Be careful what you wish for... Sam pobara ajde ke mu dadam ip.. posle ne se buni
   
 16. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  ИП ти е исто ко адреса на куќа, што ако ти кажам кај живеам ако ти незнеш да разбиваш брави. Можеш да ми се вртиш околу куќа и да собираш одредени информации, ама неможеш да ми влезеш т.е. правиш Enumeration. Некад не помга ни Firewall, што ако кучето ти отишло позади у двор а има грешка во бравата и се отвара со некој постар излижан клич t.e. Vulnerability/exploit итн итн ова малку посликовите да им се разјасни на некој луѓе.

  За да земеш IP не ти треба програмче.
  Како се се врши комуникација меѓу 2 ПЦ?? одг: со размена на пакети.
  Како знае тој пакет до кој пц да стигне и како пц-то што стигнал пакет знае од кој пц е тој пакет?
  одг: значи со секој пратен пакет мора да се испрати ИП на испраќач и примач.
  Како да ги гледаш пакетите што поминуваат низ твојата мрежна?
  одг: инсталирај sniffer како WireShark (за win)

  ...како може да се искористи Netacad (Swiss army knife)? Ако веќе имаш пристап на пц-то можеш да го подесиш нетакад како backdoor, т.е. цело време да слуша на порта за конекција од надвор и така ти во секое време можеш да го пристапиш тој пц. Али ако си немал пристап не ни можеш да го инсталираш тој софтвер на друг пц и да чека ти да се конектираш.

  Така да теоретски ништо не е безбедно, во пракса има дечки кои доста знаат, ама поретки се.
   
 17. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Па не е баш дека не е ранливо може да те досира. Затоа му е доволно само IP :)
   
 18. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Што е ДОС?
  Denial of service Attack, и сега има најразни методи на дос, ама во главно се одземанје на услуга , а не влез во пц. т.е. напаѓачот генерира со голема бризна пакети и ги праќа кон целта така што целта неможе да ја поднесе таа брзина и се преполнува баферот и ја губи конекцијата. Ајде еве најпрост начин на генерирање пакет е ping. Повеќето користиме ADSL значи асиметричен интернет т.е. 3:1 размер на upload/downlod е па за напаѓчот да пинга користи upload додека метата ќе користи download и сам ако пингаш немаш шанси да го бутнеш и 100 луге истовремено да го пингате, нема да го бутнете. Затао се користи ботнет мрежа со зомби пц, така што сите заедно ќе генерираат сообраќај еве над 1000пц да речеме, епа има ли некој у мк што поседува ботнет мрежа??????

  Ping of Dead ќе рече некој. Тоа е историја, тоа е праќање на фрагментирани пакети != 2 на степен 32 што било некад стандард за пакет и ако прими пакет со различна големина ќе се швркне конекцијата, тоа се дешавало некад на win 95 и после се појавил пач.
   
 19. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  Значи според тебе доколку некој од Македонија не поседува бот нет мрежа твојот компјутер е безбеден ??? :LOL::LOL::LOL:
  Напомена: влегување во туѓ систем може да се случи на секого од било која страна (на компјутерот - за да нема забуни )
  Друга работа.. Зошто си толку сигурен дека во Македонија некој нема бот нет мрежа ? (немам бот нет мрежа моментално .. ама имам пристап до една...која се користи во добротворни цели.. BOinc Project..Спонзорирано од ИБМ.
  И за на крај... НЕ ПОСТОИ 100% ЗАШТИТА
  ПРИВАТНОСТА Е МРТВА....
  Напомена:Бот нет мрежата може и да се направи.
   
 20. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  значи постојат script kiddies и напагаат со автоматизирани скрипти, вршат рандом напади, не ни знаејки каде што се случува. А кажи ми ти дали има рандом дос??? NEMA, тогаш зашто баш тебе некој од странство што не те ни знае би ти го дисконектирал од нет пц-то дома. Зашто би вложил некој толку труд да те дисконектира, кога и без тоа сама ти паѓа конекција 10пати во ден од нашиве исп.

  ..таа мрежа на која ти имаш пристап. Тоа не е ботнет мрежа, али сепак можеш да ја искористиш како такво нешто. Со што после нападот одма се знае од каде е извршен тој напад, сигурно не би ризикувал да напаѓаш од легален акаунт за на заебанција да го дисконектираш другар ти.
   
 21. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  Бидејќи може да се искористи како бот нет мрежа... е бот нет мрежа...И јас убаво напишав дека таа бот нет мрежа се користи за легални цели добронамерни цели. А што се однесува за DDOS и те како постојат рандом... било кого било кој било каде... А мене конекцијата која ми е од Т-хоме не ми паднала до сега ниту еднаш. Мислам дека грешиш во твоите ставови за DDOS,ping of death, но тоа е мое мислење.
   
 22. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Ајмо малце повеќе инфо....линк
   
 23. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Кога сме веќе кај ДДос, тоа е нелегално 100%. Но што ако користиме прокси. Пример најдеме 1000 прокси сервери и ги искористеме нив. Дали тоа може да се вклучи во доменот на нелегалното.
   
 24. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Што сакаш поточно да кажеш не те разбирам ?
   
 25. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Дали е легално да користеме 1000 прокси сервери?
   

Сподели

Вчитување...