• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хакирана веб страната на Harvard!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Една од веб страниците на универзитетот Харвард беше хакирана вчера. Содржината на страницата се појавила на BitTorrent file-sharing мрежата.

Компресираниот фајл од 125 Мb за кој се тврди дека е database на веб страната на универзитетот Харвард е достапен преку BitTorrent P-to-P (peer to peer) мрежата. Фајлот се наоѓа на The Pirate Bay, сајт кој индексира торенти.
The backup -seeded from a Harvard IP address (and others)- carries many files, passwords and what appears to be a full directory structure for the site. Three other major database files are mentioned specifically, details as follows:

1. joomla.sql - claims to be the database for the Harvard site

2. contacts.sql - claims to be a database of contacts

3. hgs.sql - stated as ‘other minor thing’
На фајлот имало закачено забелешка:
“Maybe you don’t like it but this is to demonstrate that persons like tgatton(admin of the server) in they don’t know how to secure a website.”

A file included with the release labeled password.txt carries a message:

Thomas gatton….stupid people, you don’t use a secure password

username: Password:

tgatton *removed by TF*

jmartinez *removed by TF*
Очигледно напаѓачот сакал само да им укаже на слабата безбедност на сајтот и серверот на Харвард. :rolleyes:

Во Понеделникот попладне т.е вчера фајлот преку BitTorrent мрежата бил дистрибуиран од 11 корисници (seeders), а бил симнат од 9 корисници (leechers). :rolleyes:

Извор: Macworld Torrentfreak.com
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Идам да симнам :LOL:

Едит: се симнува прилично брзо :rolleyes:

Едит 2: доста интересно :tainstven:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Ќе каже некој што имате симнато или ќе треба и јас да се мучам? :)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Зависи што те интересира?
Има некои податоци ако тоа те интересира?
BTW:Големината е 125MB.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,946
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно