• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хакирана My Space страница нуди лажен Windows update!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве уште една причина да бидете повнимателни од каде ќе кликнете за да симнете Windows update.

Луѓето задолжени за сигурност во McAfee предупредуваат дека користејќи хакиран My space профил, интернет криминалци се обидуваат да ги намамат потенцијалните жртви да симнат Тројанец претставувајќи го како Windows update.
Нападот сеуште не е проширен, луѓето од McAfee го забележале само на еден профил, но сакаат да укажат на тоа како страниците како My space можат да се злоупотребат од криминалците.
Тројанецот познат како TFactory, се појавува како popup прозорец кој го советува корисникот да ја симне последната верзија на Microsoft's Windows Malicious Software Removal Tool кој тукушто излегол во минатиот Вторник.

Па внимавајте од каде симнувате Windows update-и. :rolleyes:

Извор: Computerworld
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно