• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хакерите исклучуваат електрична енергија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Хакерите стануваат се помоќни, а имаме и причина да веруваме дека е тоа така. Според Tom Donahue (официјално од CIA) хакери неколку пати направиле


т.н. напади со што предизвикале исклучување на електричната енергија во неколку различни градови за многу кратко време. Не е јасно кој, како и кога е сето тоа направено. Единствено што се знае е дека нападите се извршени преку интернет и дека се пробиени Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) системите (светска база од информации и софтвер - повеќе тука). Ваквите посериозни напади може да предизвикaат штети од неколку илјади милиони долари.

Се додека CIA се обидува да најде одговор на сопствените прашања ние може
само да се надеваме дека некој од хакерите не е живее во нашето
соседство па да биде единствената причина да останеме без електрична
енергија.

Извор:MakPCWorld
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Абе хакер си е хакер...А кеф е да бидеш хакер...Се по кефо ти оде и шо сакаш можеш да направеш!!!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@NoLander
Во Струмица многу напредни сте биле. Ај пиши ми кога ќе биде тоа, ваљда ќе доживееме. :D Имаше и муабет дека во Штип ќе правеле Нуклеарна централа. Изгледа дека некому му се сонило нешто... :)


Инаку тоа што го пробиле нема врска со крајните корисници.
SCADA системите служат за одлучување, како основна функција на управувањето со електричните централи во реално време. Функцијата на SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) системите е да ги соберат сите неопходни информации од системот, да ги пренесат во центарот за управување, каде се прават анализи, обработки и архивирање. Истовремено обезбедуваат и спрега помеѓу самиот ЕЕС и оператор. Основни функции се контрола на сигурноста, командување на расклопните апарати и постројки без стручни лица.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Како само ќе биде ако ги стават овие кај нас. Во моментот кога ќе ми ја исклучат струјата...viva la hack :LOL:
a во моментот потоа, ќе забележат дека некој им краде струја(се троши повеќе одошто броилата регистрираат) и....viva la затвор. Се разбира зборувам за држава и тоа правна. Ние немаме.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
@NoLander
Во Струмица многу напредни сте биле. Ај пиши ми кога ќе биде тоа, ваљда ќе доживееме. :D Имаше и муабет дека во Штип ќе правеле Нуклеарна централа. Изгледа дека некому му се сонило нешто... :)


Инаку тоа што го пробиле нема врска со крајните корисници.
SCADA системите служат за одлучување, како основна функција на управувањето со електричните централи во реално време. Функцијата на SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) системите е да ги соберат сите неопходни информации од системот, да ги пренесат во центарот за управување, каде се прават анализи, обработки и архивирање. Истовремено обезбедуваат и спрега помеѓу самиот ЕЕС и оператор. Основни функции се контрола на сигурноста, командување на расклопните апарати и постројки без стручни лица.

Ne se zboruva tuko vo proces e do sekoja kuka isto taka se postavuva optika koja e vo soopstvenost na kabelskiot operator
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ne se zboruva tuko vo proces e do sekoja kuka isto taka se postavuva optika koja e vo soopstvenost na kabelskiot operator
Moмците ги хакнале SCADA системите, а за SCADA да не се преценувам ама можам да ти напишам докторска дисертација. Случајно во моментов баш работам на една студија за SCADA системи, па ете така случајно знам малку повеќе за SCADA системите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,853
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно