1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хакери украле 85.000 евра од две банки

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од AMD_fan, 27 Април 2009.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Gaining Experience

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  [​IMG]

  Скопјаните Фарук Х. (27) и Фари Х. (25) се осомничени дека со фалсификувани картички преку ПОС-терминали на две домашни банки вршеле нелегални трансакции вредни 5,2 милиони денари

  Двајца скопски хакери се осомничени дека со фалсификувани кредитни картички украле околу 85.000 евра од две домашни банки, соопшти МВР. Осомничените, браќата Фарук Х. (27) и Факи Х. (25) од август до октомври лани преправиле оригинални платежни картички, на кои вметнале вистински податоци од платежни картички сопственост на странски државјани, и преку ПОС-терминали навлегле во компјутерските системи на двете банки и извршиле околу 30 трансакции во вредност од околу 5,2 милиони денари.

  Неколку месеци траеле проверките на фалсификуваните картички и лоцирањето на осомничените, а полицијата вчера соопшти дека ги пронашла. Против браќата се поднесени кривични пријави за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. Истражен судија на двајцата им одреди 30-дневен притвор.Според полицијата, хакерите ги вршеле измамите преку ПОС-терминали поставени во продавницата за пластични производи „Љаби-ин“, сопственост на Фарук и во фирмата „Лауда-ин“ на неговиот брат.

  Постариот од браќата, од август до септември лани, со фалсификувани платежни картички „виса“ извршил 27 успешни нелегални трансакции во износ од 4,7 милиони денари и седум неуспешни трансакции од повеќе од 1 милион денари. Осомничените го продолжиле криминалот и во наредниот месец преку терминалот во „Лауда-ин“, каде што во три дена на идентичен начин извршиле уште две успешни трансакции од 500.000 денари.

  Кога банките се посомневале во легалноста на трансакциите случајот бил пријавен во полицијата. Истрагата утврдила дека на слиповите, односно на извештаите од ПОС-терминалите за извршена трансакција, со место за потпис на корисникот има податоци од други лица, кои се разликуваат од податоците на сопствениците на платежните картички чии податоци се употребени на фалсификуваните платежни картички и од чија сметка се направени трансакциите.

  Полицијата потоа извршила увид во изводите за промените и состојбата на жиро-сметката на „Љаби-ин“ и утврдила дека нема влез-излез на парични средства по било кој основ, освен во една банка каде има три исплати во вкупен износ од 534.653 денари и тоа кон фирмата „Лауда-ин“. Истрагата утврдила дека на ПОС-терминалите во двете фирми освен извршените нелегални трансакции со фалсификувани платежни картички не се вршени трансакции со други платежни картички.

  Во Македонија ваквите случаи не се реткост и речиси секој месец се открива по некоја злоупотреба со кредитни картички. Според македонскиот Кривичен закон, за ваквите дела е предвидена парична казна или затвор до три години. Казната е поригорозна и може да биде и до пет години затвор ако станува збор за навлегување во компјутерски систем на државен орган, јавна институција или слично.

  Извор: Дневник
   
 2. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  Оф мори мајко... тоа кога ќе кажат хакери ми иде да извршам харикири.До кога бре ке имаме неписмен народ.. Ова нема врска со хакери... А и овие во Дневник , ПОС терминали да се чуди младава популација која е 90% неписмена wow ПОС wow што е тоа леле хакери... брееј... Чим бре е фалсификувано не е хакери.. не е хакерство...
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Spiderman,
  истото и на А1 го кажаа ми идеше да им се јавам во вестите и да им ја објаснам дефиницијата. Плус додадоја од А1 дека, имале наводно и помош зошто кога ги привеле не им нашле читачи на картички. Многу јасно дека истите картички може да ги најде и на ИРЦ и да си ги извади :)
   
 4. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  Ужас невиден.И после тоа ние сме земја на информатичари :LOL::LOL::LOL:
   
 5. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Хакерот Д.С. со лаптоп по глава ја уби жената П.С. зошто се допишувала со непознати на facebook

  Значи поентава со ова погоре ми е да кажам дека медијава наша мисли дека хакер е некој што преку технологија направил криминал во буквална смисла.:LOL:
   
 6. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Јаоо,хакеришта,сеа одма нека ги викнат у разузнавачка служба :LOL:
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,896
  26,226
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Хакери се бе што ви е!:LOL:
  Вие врска немате типот знае дури и пос-терминал како работи:D
   
 8. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  лооол :LOL::LOL: ..се согласувам со тебе дуле
   
 9. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  Алал да им е :)) Прво на ХАКЕРИВЕ па потоа и на овие од медиумите. :bravoska:
   
  1 person likes this.
 10. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  798
  212
  24 ноември 2008
  Алал да им се парите на "хакерите", добри се нашите деца само со вакви медиуми тешко да се афирмираат како што треба. Се некои нови поими измислуваат кои немаат благи вези со тоа што го зборуваат.
  Сега се потсетувам на еден:
  Кога е некаде густо полно со луѓе знаат да кажат врие како во кошница.
   
 11. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008
  новинарскиот речник е за никаде,абе тоа новинарите се 90% со несоодветно школо,значи завршиле правен или економски(или средно некое) и сега работи како новинар/ка.познавам 4 девојки кои се самонаречени новинарки и работат во А1.
  Едната има социологија завршено и замисли е новинарка.
  многу ме нервираа кога даваа репорт во перјотод 2001.ги оддаваа(ги снимаа) места на војската и полицијата,известуваа без врска...
  се извинувам што отидов малку офф.
   
 12. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  372
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
  хакери се ... за многу работи има хакерство може ова не е хакирање од типот ние што очекуваме али сепак и ова е некаков вид на хакирање...:ua:
   
 13. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Настрана тоа што се полуписмени новинариве... него не им доаѓа памет на ова „хакериве“ дека ептен тешко некој со таков криминал да не го фатат...
   
 14. Master4e

  Master4e
  Intern

  242
  9
  11 Мај 2007
  Браво за дечките Фарук и Факи. :bravo:

  Новинарите да идат да се дообразуват пред да пишуваат на вакви теми!
   
 15. Sea_Wolf

  Sea_Wolf
  Intern

  42
  0
  29 Март 2009
  Ете кој заработува он лајн, не ќе се заебаваме со фотошопи,џомли, веб дизајн или банерчиња :ninja2:
   
 16. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Башка што сигурно не се ПОС туку АТМ терминали :))
   
 17. damjan_ku

  damjan_ku
  Intern

  129
  7
  18 oктомври 2007
  Заработил добра неколку годишна затворска казна ;)
   
 18. Sea_Wolf

  Sea_Wolf
  Intern

  42
  0
  29 Март 2009
  А 5,2 милиона ? :p
   
 19. kiko95

  kiko95
  Гостин

   
 20. Sea_Wolf

  Sea_Wolf
  Intern

  42
  0
  29 Март 2009
  хехе абе со убо адвокатче за дрога се лежи една година а не па за сајбер крајм
  дај ми ти 5 милиончиња и ќе лежам 2 год затвор, една гратис од мене еве нека бега :LOL:
   
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,896
  26,226
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За две години во идризово веруј дека не го проколкуваш секое денарче од тие 5 милиони.Кога ќе нема да можеш да идеш како што треба:D
   
 22. Sea_Wolf

  Sea_Wolf
  Intern

  42
  0
  29 Март 2009
  хехехе ами ај отвори Calculator и напрај есап коку ќе заработиш од банерчиња, џомли, дизајн и други дрн дрн јариња за 2 години :p
   
 23. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  ^Епа иди бе "хакирај" ти брани некој.:p
   
 24. Sea_Wolf

  Sea_Wolf
  Intern

  42
  0
  29 Март 2009
  Има и друга варијанта
  -купи си хакиран пејпал и пак ни лук јал ни лук мирисал :D
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,896
  26,226
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Браво!!!!

  Ај сеа вратете се на темата
   

Сподели

Вчитување...