Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хакери украле 25 милиони долари

Статус
Затворена за нови мислења.

petar.bt

Intern
12 август 2007
735
25
Група тинејџери, кои се нарекуваат А-тим провалиле во милиони компјутери ширум светот, а штетата што ја направиле изнесува 25 милиони долари.

На чело на групата е новозеландско 18-годишно момче, а остатокот на малолетната „сајбер банда“, делувал од САД.

Мозокот на операцијата живее во Хамилтон, на Нов Зеланд, а бидејќи е малолетен, откриен е само неговиот прекар АКИЛЛ.

На момчето му се заканува казна од 10 години затвор за организирање на меѓународна банда хакери кои неовластено влегувале во банкарските бази на податоци, краделе информации за кредитните картички и ги „бомбардирале“ своите жртви со купишта спам.

АКИЛЛ изјавил дека направил програми со кои може да провали во компјутерите, и ги продавал на хакерите ширум светот.

Синџирот на крадци го разбил ФБИ, а АКИЛЛ ќе биде обвинет и за рушење на системот на универзитетот во Пенсилванија.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86833
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Да веќе објавив за оваа случка на мојот блог, со оглед на тоа што еден од учесниците беше мој познаник, кој е всушност оној кој изврши denial of service на Универзитетот во Пенсилванија, каде и беше студент. Да бидам искрен, не верував дека ќе му се случи на Digerati ваква глупост, едноставно човекот и покрај тоа што беше навистина генијален во тоа што го правеше, секогаш беше љубезен и фин во муабетите кои ги правевме. Сепак, голем број на луѓе го мразеа поради тоа што често манипулираше со луѓето, а и поради ddos нападите кои ги вршеше на многу сервери. Не би сакал да коментирам повеќе за тоа, сепак не е чесно од моја страна, но ќе ви кажам како дојде до тоа да го фатат.
Федералците веќе подолго време напорно работат на откривање поголеми ботнети, Digerati беше еден од оние кои имаа поголеми, според моите информации имал околу 250, 300k што се секако огромен ботнет.
Хостирал .txt датотека на универзитетскиот веб сајт, каде немал пристап, за update на ботовите. Кога им наредил на ботовите да се update-ираат од txt датотеката, серверот паднал. Во принцип тоа не е DDoS со намера, туку едноставно несреќа. За жал федералците го поврзале случајот со тој типот Акил од Нов Зеланд, одкако овие од факултетот пријавиле за случката.
Сеуште не се осудени, иако им се заканува 5 годишна казна, која не верувам дека Digerati ќе ја добие со оглед на тоа што не се работи за класичен DDoS, туку за поседување на ботнет. Ова се најавуваше уште од летоска иначе...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
DDoS e vekje lame... mene mi izgleda deka onoj koj e neshposoben za nishto drugo bi napravil DDoS attack
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
da i jas se slozuvam DDOS e lame veke ...tapaaaa.i bi gi zamolil malku pogore navedenite deka mislam filmot hackeri bese fantasticen ama sepak mu projde vreme...nemoj moscow_boy tolku da obilno navleguvvas vo rabotite..od kaj znaes moze ima nekoj ovde treto uvce i sesto setilo.i sepak ako se deklariras kako napreden haker ili sto ti ja znam mislam deka do nekade gresis.Sepak ja nemas hakerskata kultura ocigledno.Ako toj ti bil drugar nema da se puvas so nego tuku ke gledas da mu pomognes na bilo koj nacin.I si trebal da mu objasnis deka bank hacking veke e nevozmozno, bidejki sekogas ke bides faten.Za tvoja informacija veke vo FBI se vraboteni 24/7 The Condor, Captain Zap, Phiber Optic...ako ne ti teknuva kojse pisi mi i ke ti kazam.:)
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Aleks i Spiderman, извинете дечки, вие малоумни сте или имате по 11-12 години? ПОГЛЕДНЕТЕ ВО КАКОВ СТИЛ ПИШУВАТЕ! ВАС ТРЕБА ДА ВЕ ПРАТАТ ВО ЗАТВОР А НЕ ЛУЃЕВО!
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
DDoS e vekje lame... mene mi izgleda deka onoj koj e neshposoben za nishto drugo bi napravil DDoS attack

Ова е нешто што највеќе ме нервира, викаш дека DDoS е lame така ?
Дали некогаш имаш направено, за да знаеш што е потребно да се направи таков напад ? Според кое искуство кажуваш дека е lame ?
Имаш ли само претстава колкаво знаење е потребно за да направиш 300k botnet, и да го одржуваш ?

Па дај ви се молам, што е поентата да се направиме сите дека сме мангупи ? Ќе плукаме по се и сешто, нели ? Па до вчера пишувавте 90 % од вас дека DoS е добар почеток бла бла бла да не ве цитирам...

Ако некој од вас има некое по паметно прашање нека праша, ако не подобро не коментирајте !
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
@Aleks и @Spiderman:
DDoS lame ??? А што не е lame, а е толку моќно како DDoS напад ??? Знаете ли вие колку е моќна една botnet мрежа од 300.000 компјутери ???
 
D

DimitarMK

Гостин
da i jas se slozuvam DDOS e lame veke ...tapaaaa.i bi gi zamolil malku pogore navedenite deka mislam filmot hackeri bese fantasticen ama sepak mu projde vreme...nemoj moscow_boy tolku da obilno navleguvvas vo rabotite..od kaj znaes moze ima nekoj ovde treto uvce i sesto setilo.i sepak ako se deklariras kako napreden haker ili sto ti ja znam mislam deka do nekade gresis.Sepak ja nemas hakerskata kultura ocigledno.Ako toj ti bil drugar nema da se puvas so nego tuku ke gledas da mu pomognes na bilo koj nacin.I si trebal da mu objasnis deka bank hacking veke e nevozmozno, bidejki sekogas ke bides faten.Za tvoja informacija veke vo FBI se vraboteni 24/7 The Condor, Captain Zap, Phiber Optic...ako ne ti teknuva kojse pisi mi i ke ti kazam.:)

ОД КАДЕ ГО ЗНАЕШ НЕГОВОТО ЗНАЕЊЕ ?

ЌЕ ТЕ ЗАМОЛАМ ДА ПРЕКИНЕШ ДА ТРЕСКАШ ЗЕЛЕНИ!
 

D

Администратор
31 март 2007
3.798
3.741
www.iwmnetwork.com
Лично, ме нервираат вакви теми од самата причина што луѓето тежнеат да си ги мерат при објаснувања и дискутирања.
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
хакерска култура не постои - постои само човечка култура. Хакерска култура е измислен поим од geekovite за лечење на нивното его. Можеби ова се должи и што имаат потреба да се идентификуваат како да се на повисоко ниво од обичните 'смртници'.

Нема lame и non lame. Кажи зошто мислиш дека е lame. Доказ за најголема глупавост кај човек е да изнесува неаргументирани ставови. Изнеси свои искуства што те натерало да мислиш така а не само ова е laaaaaaaaaaaaaaaaameeeee uaaa!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Ова е нешто што највеќе ме нервира, викаш дека DDoS е lame така ?
Дали некогаш имаш направено, за да знаеш што е потребно да се направи таков напад ? Според кое искуство кажуваш дека е lame ?
Имаш ли само претстава колкаво знаење е потребно за да направиш 300k botnet, и да го одржуваш ?

Па дај ви се молам, што е поентата да се направиме сите дека сме мангупи ? Ќе плукаме по се и сешто, нели ? Па до вчера пишувавте 90 % од вас дека DoS е добар почеток бла бла бла да не ве цитирам...

Ако некој од вас има некое по паметно прашање нека праша, ако не подобро не коментирајте !

znam shto e potrebno i znam kako se izveduva od iskustvo .. i znam deka vo 2001 beshe vo moda, ne vekje .. I na nikoj nema da mu recham deka DoS e dobar pochetok ..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
@Aleks и @Spiderman:
DDoS lame ??? А што не е lame, а е толку моќно како DDoS напад ??? Знаете ли вие колку е моќна една botnet мрежа од 300.000 компјутери ???

znam kolku e mokjna ... ama pretpostavuvam deka ako te fatam kje videsh kolku e mokjen i zatvorot koga kje ti stavat da imash cimer po ima BOB koj kje ti naprae 500000 botovi po teloto .. ovie dena e mnogu teshko da se inficira nekoj kompjuter, duri i da e privaten trojanecot .. ako go pratish na pogreshen chovek se otide nadole
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
znam shto e potrebno i znam kako se izveduva od iskustvo

Тука зборуваме за DDoS, а не DoS има голема разлика !

Одлично, штом тврдиш дека знаеш како се изведува DDoS напад, бидејќи веќе си изведувал верувам дека нема да ти пречи да ни кажеш накратко како го направи твојот ботнет зошто тоа е единствениот начин да изведеш DDoS...

Значи не барам нешто посебно, едноставно кажи ни каков source користеше, фотографии... нешто со што ќе ни докажеш дека си човек кој ја кажува вистината а не lamer кој плука по други за да се направи паметен. ;) Fair enough ?


i znam deka vo 2001 beshe vo moda, ne vekje ..

Кој ти го кажал тоа ? Знаеш како викаат авијатичарите, постои функционален и нефункционален. Ботнетите функционираат одлично, се надевам нема потреба да навлегувам подлабоко во содржината бидејќи имаш искуство...

I na nikoj nema da mu recham deka DoS e dobar pochetok ..

Веќе го направи тоа ! Или можеби јас сум во некаква заблуда ?

mislam... da vo pravo si .. za pocetnici e super :)
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
znam kolku e mokjna ... ama pretpostavuvam deka ako te fatam kje videsh kolku e mokjen i zatvorot koga kje ti stavat da imash cimer po ima BOB koj kje ti naprae 500000 botovi po teloto .. ovie dena e mnogu teshko da se inficira nekoj kompjuter, duri i da e privaten trojanecot .. ako go pratish na pogreshen chovek se otide nadole

Тогаш значи сиот hacking е lame ? :S
btw, баш напротив, со популаризацијата на тројанците на некој начин пропадна сиот hacking, секоја будала денес може да биде хакер...
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
znam kolku e mokjna ... ama pretpostavuvam deka ako te fatam kje videsh kolku e mokjen i zatvorot koga kje ti stavat da imash cimer po ima BOB koj kje ti naprae 500000 botovi po teloto .. ovie dena e mnogu teshko da se inficira nekoj kompjuter, duri i da e privaten trojanecot .. ako go pratish na pogreshen chovek se otide nadole
Не се замарам со такви валкани работи па така да не се секирај, нема да ме стават во затвор. А ова за цимерот... :LOL: Може и обратно ќе е :naoruzhan:
Јас тврдам дека е релативно лесно да се инфецира некој компјутер. Еве ти едноставен пример : во крак на најнова игра/програма вметнувам некој „злобен“ код и како таков кракот го постирам на warez форуми и сл. на кои има луѓе кои едвај чекаат да ја пробаат најновата верзија на некоја програма/игра. Играта/програмата може да си работи „нормално“, па така да обичен корисник тешко дека ќе забележи дека кракот инсталирал и вирус. :rolleyes:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
@Moscow_BoY

Fotografii nemam ... Logovi nemam .. kodot beshe na RxBOT so smeneti pochetoci i napraven UD, ama se toa e odamna izbrishano, ti smetaj me za kakov i da e chovek .. smetaj me i za script kidde .. tvoe si e toa ... ne se mesham ..

A za ova preporachuvanje .. dobro, me fati mosh vo nekoj post sum go kazal toa.. ama nema veze..
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
@Moscow_BoY

Fotografii nemam ... Logovi nemam .. kodot beshe na RxBOT so smeneti pochetoci i napraven UD, ama se toa e odamna izbrishano, ti smetaj me za kakov i da e chovek .. smetaj me i za script kidde .. tvoe si e toa ... ne se mesham ..

A za ova preporachuvanje .. dobro, me fati mosh vo nekoj post sum go kazal toa.. ama nema veze..

Тоа може да го прогугла секој, кажи ни нешто по конкретно, например како го направи ботот UD, со која техника ?

Ок и без тоа не очекував нешто повеќе...
Ќе ве замолам само да не плукате по тоа што не го знаете.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Тоа може да го прогугла секој, кажи ни нешто по конкретно, например како го направи ботот UD, со која техника ?

Ок и без тоа не очекував нешто повеќе...
Ќе ве замолам само да не плукате по тоа што не го знаете.

da.. ne go znam .. :) UD botot go naprajv so menjanje na celiot kod.. i isfrlanje na nepotrebnite neshta kako shto beshe mail spamerot i takvi raboti ..

za ovaa tema, I`m over and out` 73
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.603
Мислења
945.611
Членови
34.089
Огласи
1.975
Најнов член
Di@
На врв Дно