1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хакери плаќаат 25,000 евра за стар Nokia 1100 - Bochum made

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од Password, 21 Април 2009.

 1. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
 2. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,798
  75
  7 Април 2007
  ЕЕЕ им треба ли стар Нокиа 3310?Во супер состојба без гребнатинка е:D
   
 3. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  јас имам таков да им го продадам за 10 000:))
  само не е таму произведен
   
 4. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  имам ја оваков ама незнам дали е од бохум :), треба да стапам во контакт со тие што плаќаат :D
   
 5. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  нешто не ми е јасно .... ако сум го купил од продавница произведен во германија. или ако има хакерски софтвер ке го купат ??? ај разјаснете ми ..
   
 6. CofD

  CofD
  Intern

  259
  24
  17 Август 2010
  Па значи сега нокиа може да направат пак таков и да го шиткаат :))
   
 7. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Значи,колку што јас разбрав нокиата треба да биде рх16 или рх17,а сите овие модели со оваа ознака се Германски.
   
 8. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  377
  51
  19 ноември 2008
  Машко
  ne mi e jasno sto sakaat da napravat so ovie telefoni :) moze li nekoj da mi kaze.
   
  1 person likes this.
 9. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

 10. koki

  koki
  Gaining Experience

  257
  135
  3 Март 2010
  Едно не ми е јасно...како се наплаќа од кај се префрлаат пари??
   
 11. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Финтата е што овај телефон има пропуст кој хакерите го користат за да упаднат во туѓ број, т.е. ако ти мене ми пушташ пораки, тие можат да ги пресретнат т.е. да ги добијат тие пораки иако ти ги пушташ на мој број. Во понапредни земји во европа(Финска, Шведска и сл.) банките праќаат пин кодови и кодови за потврда на мобилен преку смс, така што тие ќе ги пресретнат тие пин кодови и ќе ги искористат за да ги земат парите од сметката на сопственикот на бројот.
   
 12. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  стана актуелно ова и кај нас

  како што сфатив и јас батеријата треба да ти биде р15 или р16
  тогаш можеш да го продадеш за доста пари
  еве на пазар 3 видете што се нема за телефонов
  линк

  иначе за тоа како хакираат кредитни картички неможе никој да каже освен тие што го прават тоа - ние може само да нагаѓаме :rolleyes:
   
 13. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  А зошто ти е воопшто да знаеш како се хакираат кредитни картички?
   
 14. CofD

  CofD
  Intern

  259
  24
  17 Август 2010
  За картичка да хакнеш е потребен само некој подобар кејлогер и толку :p
   
 15. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  не ме разбра јас го пишав тоа пошто гледам дека сите се прашуваат како се пробиваат тие картички преки овој телефон - затоа и пишав дека ние можеме само да нагаѓаме
   
 16. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Те разбрав што пиша, али мене ми беше поенатата на прашањето, дали би крадел од кредитни картички и да знaеш како е процесот?
   
 17. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  649
  2 Април 2008
  ти како да знаеш како иде постапката за вадење пари.
  ај ако не ти е тешко објасни малку околу процедурата.
   
 18. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Не ја знам процедурата, пошо не ме интересираат работи поврзани со крадење..
   
 19. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  не
  ...
  и незнам зашто воопшто прашуваш вакво нешто :isplashen:
   
 20. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  мене ме интересира само дали телефонот што е произведен во германија мора да има хакерски софтвер .. или откако ке го продаеш се монтира тоа ????
   
 21. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  не е до софтверот, ти може на RH-18 да му ставиш софтвер и да биде RH-15 ама џабе...
   
 22. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Имам два телефони RH 17 i 15 некој заинтересиран
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,776
  10,329
  24 Јуни 2009
  Машко
 24. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  Ехехе вие мислите така е тоа купи ја таа Nokia укради пари од банкомат абе тоа ни на цртани го нема :D а и да ги препродадете некому нема да му вреди за ништо пошо и да можело да се украде пари од банкомат веќе банките тоа го средиле нема да спијат а некој да им краде
   
 25. l33tz

  l33tz
  Intern

  15
  0
  23 oктомври 2007
  Целата работа околу ова е чист скам. Се наполни некој со пари... За ништо.

  За да се извадат пари од банка без кредитна во понапредните земји потребни се три работи, а доколку е ова возможно со телефонов добивате 1 работа т.е пин т.е 1/3 од целокупното за да извадете пари... Кој работел со печатење на кредитни ќе знае за што зборувам.
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  4,568
 2. mariomako
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  943
 3. Dimz
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,347
Вчитување...

Сподели

Вчитување...