• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хакери нападнаа над половина милион веб страници

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


TREND MICRO ПРЕДУПРЕДИ

ХАКЕРИ НАПАДНАА НАД ПОЛОВИНА МИЛИОН ВЕБ СТРАНИЦИ

Непознати хакери оваа седмица нападнаа и загрозија над половина милион веб локации ширум светот, објави меѓународната антивирусна компанија „ТрендМајкро“.

Бројот на нападнати локации, според зборовите на експертот на компанијата „ТрендМајкро“ се зголемува со голема брзина, а напаѓачите се обидуваат да ги заразат компјутерите на посетителите на нападнатите локации.

Антивирусните експерти на компанијата „ТрендМајкро“ откриле дека напаѓачите користат „тројанец“ познат под името „Злоб“, за да ги заразат нападнатите сметачи, но нема индиции дали користат уште некои програми.

Извор: Сител
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Zlob стар вирус е тоа. Го има скоро во секоја база така да не би требало да биде некој проблем, освен проблемот со безбедноста на веб страните.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Najverojatno gi napradnale serverite na koi se tie strani, nekoja hosting kompanija ili sl. zatoa uspeale da stignat do tolku golema brojka. Cudno mi e kako pocnale da davaat vakvi vesti na makedonska televizija
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,055
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно