Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хакери лансираат cyber напади против федерални лаборатории

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Hackers Launch Cyber Attack on Federal Lab

apg_oak_ridge_071206_ms.jpg


Софистициран cyber напад е забележан во Oak Ridge National Laboratory во наредните неколку недели кој би можел да ги загрози личните податоци на 1000 посетители до лабораторијата, според известување пратено до вработените.
Нападот, вели известувањето, се чини дека бил дел од координирани обиди да се добие пристап до компјутерските мрежи до бројни лаборатории и други институции низ светот.

Повеќе: http://abcnews.go.com/TheLaw/story?id=3966047

:rolleyes:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.833
97
Nekade procitav na internet deka nekoi teroristicki organizacii se dogovorile da izvrsat hakerski napadi na svetski institucii so cel da ja narusat nivnata rabota.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.833
97
Ja neznam dali se svesni hakerite ona sto go pravat e loso(oni se obzemeni od mislata da unistat nesto) i deka mozat da nanesat nenadminliva steta na smetka na covestvoto.Zamislete hakeri da napadnat nekoja farmacevtska kompanija koja se zanimava so sozdavanje na nekoi retki i vazi lekovi ili pak da rabotat na geneticki inzinering na nekoi zemjodelski kulturi itn.Ako primer tie proekti gi unistat hakerite togas milioni luge ke umrat od glad.Tie mozat da napadnat bilo sto vo bilo koe vreme ova e samo edena od moznostite.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Се сомневам дека некој хакер размислува на тој начин. Целта на хакерите е да нападнат на што повисоко ниво и да направат што поголема штета. Според тоа и се рангираат хакерите, според степенот на заштита на системот кој успеале да го хакираат. Како што од ден на ден се повеќе зависиме од компјутерите, односно се оди на тоа се и сешто да биде управувано од компјутер, јас мислам дека предизвиците за хакерите се повеќе се зголемуваат. Јас мислам дека за брзо време, за упад во некој систем хакерите да се осудуваат на доживотен затвор или дури и смртна казна. Само строги санкции се лекот според мене. Да размислат сите други дали вреди ризикот и задоволството да се упадне во некој систем и да се направи штета.
:eek:besen::gjavol:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Како и да е темата е лансирање на cyber напад против федерални labs внимавајте да не забегате од темата ќе ве молам :rolleyes:
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Како што од ден на ден се повеќе зависиме од компјутерите, односно се оди на тоа се и сешто да биде управувано од компјутер, јас мислам дека предизвиците за хакерите се повеќе се зголемуваат.

Како што напредува технологијата, така напредува и предизвикот :da:
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Јас мислам дека за брзо време, за упад во некој систем хакерите да се осудуваат на доживотен затвор или дури и смртна казна.

Па веќе се применуваат такви санкции, но само во некои земји каде што властите заедно со населението се малку откачени :LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Па веќе се применуваат такви санкции, но само во некои земји каде што властите заедно со населението се малку откачени :LOL:

Е па како што рековме дека технологијата напредува и се зголемува значењето на компјутерите за целокупниот живот на луѓето, мислам дека на хакерските напади во иднина ќе бидат со поголемо значење со оглед на тоа дека ќе се нанесува поголема штета. Токму затоа мислам дека сите држави ќе одат на се построги казни. Дали тоа задоволство да се нападне системот вреди колку неговиот живот. Не мора да бидат смртни казни, ете нека биде доживотен затвор. За тие луѓе што ја користат компјутерската технологија за нанесување на штета на државни и национални системи не треба да има милост. Само строго! :bravo::bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.880
Членови
34.140
Огласи
2.009
Најнов член
Kajko2004
На врв Дно