• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хакери ја нападнаа Академијата за судии

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Хакер со псевдоним Себраил ја нападна интернет-страницата на Академијата за обука на судии и обвинители поради што таа вчера неколку часа беше блокирана. Хакерскиот напад се случи само неколку дена пред да се одржи квалификацискиот тест за прием на кандидати што ќе ја посетуваат обуката за нови судии и обвинители. Надлежните сметаат дека упадот во нивната веб-страница нема врска со огласот за пријавување на овие кандидати. Ова е втор упад во компјутерскиот систем. Хакерот што ја нападна страницата на Академијата бил познат меѓу компјутерџиите по извршени стотина упади во системите на фирми и институции низ целиот свет. Меѓу нив се британската консултантска куќа „КПМГ“, компанијата „Тексас интернешнел“, британската „ГС Фруитс“ Во петокот се' беше в ред. Вчера изутрината откривме дека страницата е нападната. Но, за кратко време ја вративме без проблем. Не е направена никаква штета. Веројатно некој се забавувал на овој начин велат во Академијата.Интернет-страницата ја изработил интернет -провајдерот“ Унет“, а ја одржуваат компјутерџии од Академијата.Засега нема информации дали Академијата ќе го пријави овој хакерски напад во МВР. Со новите измени во Кривичниот законик е вметнато кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. За оние што ќе избришат, изменат, оштетат, прикријат или на друг начин ќе направат неупотреблив компјутерски податок или програма е предвидена парична или казна до три години затвор. Истата казна следува и за тие што ќе го отежнат или оневозможат користењето компјутерски систем. Законот е построг кога станува збор за неовластен упад во системи заштитени со посебни мерки и во компјутерски системи на државните органи и јавните установи, како и оние што се користат за меѓународна комуникација. За нив, како и за упадите од хакерски групи, најмалата казна е една, а највисоката пет години затвор.

Извор: dnevnik.com.mk
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Со новите измени во Кривичниот законик е вметнато кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. За оние што ќе избришат, изменат, оштетат, прикријат или на друг начин ќе направат неупотреблив компјутерски податок или програма е предвидена парична или казна до три години затвор.

3 godini zatvor i posle toa obezbedena rabota vo FBI ili ne znam ti kade :LOL:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Така е, а нема ни да ги одлежи тие 3 години. За една ќе од извадат.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
...Академијата ќе го пријави овој хакерски напад во МВР...упадите од хакерски групи...

Знам дека поимот хакер не асоцира на нешто лошо, али во овој случај они сакат да кажат кракери.
Хакери се луѓе со огромно познавање на компјутерската технологија, а кракери се оние кои ги користат своите знаења за да предизвикаат штета. :tainstven:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Знам дека поимот хакер не асоцира на нешто лошо, али во овој случај они сакат да кажат кракери.
Хакери се луѓе со огромно познавање на компјутерската технологија, а кракери се оние кои ги користат своите знаења за да предизвикаат штета. :tainstven:

Кај нас сите се хакери, така да не се замарајте многу со тоа. :)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
@fiascooo:
Koj film go gledase posledno?
:)):)):))

Кај нас сите се хакери, така да не се замарајте многу со тоа. :)
Не би рекол. Еве јас секојдневно се бавам со рачно тргање на проклет спајвер од компјутери + учам за Ethical Hacker Exam
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Не ме разбра, сакав да кажам дека кај нас медиумите не разликуваат хакер, кракер, script kiddie... За нив сите се хакери.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.179
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно