• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хакери го нападнаа ЦЕРН

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Хакери го нападнале ЦЕРН, односно џиновскиот акцелератор на честички кој се напжа недалеку од Женева и на тој начин ја зголемија загриженоста за безбедноста на експериментот.
Научниците кои стојат зад овој 4.4 милијарди фунти вреден проект, веќе имале добивано писма со закани и телефонски повици од граѓани кои се загрижени од шпекулациите дека експериментот може да предизвика создавање на црна дупка која ќе ја проголта земјата.
Сега откако првите честички проциркулираа во акцелераторот во Женева, се случи хакерски напад од Грчка хакерска група која поставила страница со наслов:
"GST: Greek Security Team."

scicern212_big.gif


Одговорните за нападот на крај напишале:
"We are 2600 - dont mess with us. (sic)"

На веб страницата cmsmon.cern.ch повеќе не може да се пристапи како резултат на претходно споменатиот напад.
Научниците од ЦЕРН се загрижени поради фактот што хакерите дошле на чекор до компјутерскиот контролен систем на огромниот детектор на машината, огромен магнет кој тежи 12,500 тони, широк е 15 метри и долг 21 метар.

Портпаролот на ЦЕРН во врска со нападот вели:
"There seems to be no harm done. From what they can tell, it was someone making the point that CMS was hackable," said James Gillies, spokesman for Cern. "It was quickly detected."

Извор: telegraph.co.uk
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Загрижува што таква организација нема добра заштита. Треба малце да се замислат за безбедноста со оглед на тоа дека биле на чекор до компјутерскиот контролниот систем.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Замислете темпирана бомба, со 100-тина жици и некој врска што нема да ја проба да ја деактивира!!!
Па нормални ли се овие хакериве за последиците што можат да ги направат. :lut2:
:eek:besen: ова му е мајката!
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хммз... Баш сабајле го читав ова на точка.
Незнам.. Загрижува заштитата.. Глупаво е тоа што толку голем проект без заштита..
No Comment.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Тешки глупости.Ова новинариве уште малце ке почнат за самите себе да пишуваат. CERN не е хакнат воопште. Тоа што е наводно "хакнато" e domain на CERN ништо повеќе. И тоа е само цепидлачење. Инаку LHC не е поврзан со глобалната мрежа..Туку само CERN со неговите лаболатории.Ало балканци, Македонци престанете со слепа верба во новинарите.Малку офф топик сега: Кевин Митник добро ја осети на своја кожа бујната фантазиија на новинарите и на тие што им веруваа. Човекот беше 5 години затвор за некои глупи неосновани тврдења. А 8 месеци отседна во самица дека на судијата му кажале дека Кевин со свиркање код во обичен телефон може да започне нуклеарна војна...Така да закључок новинари фуј...

P.S. netcraft.com...кој сака нека провери...csmon.cern.ch/zrwon/apanthsh.html непостои....во квадратчето горе лево впишете ја страната и ќе видите дека таква страна не постои

P.S.1. Грција е една од земјите кој го финансираа проектот LHC така да не верувам дека им се исплати да се глупираат.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Македонци престанете со слепа верба во новинарите.Малку офф топик сега: Кевин Митник добро ја осети на своја кожа бујната фантазиија на новинарите и на тие што им веруваа. Човекот беше 5 години затвор за некои глупи неосновани тврдења. А 8 месеци отседна во самица дека на судијата му кажале дека Кевин со свиркање код во обичен телефон може да започне нуклеарна војна...Така да закључок новинари фуј...
Новинарите/ките се тешки го*на и повеќе се на штета од колку на корист
Како ја извртеле работава ц ц ц, колку ли им нивното IQ.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Нивниот влез бил толку длабок што за малку ќе ја превземеле контролата над најголемиот акцелератор на честички на светот. Се изнасмејав:D:D:D:LOL::LOL::LOL:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Нивниот влез бил толку длабок што за малку ќе ја превземеле контролата над најголемиот акцелератор на честички на светот. Се изнасмејав:D:D:D:LOL::LOL::LOL:

Ако се до толку глупи стварно да ги поврзат компјутерите со интернет, тогаш може да се удават сами во кофа :)

Али не верувам. Кевин Мирник го обвинија за напад во компјутерите на НАСА, а тие не се на никој начин поврзани со надворешниот свет.

Освен ако ова грциве се облекле ко научници и си седнале на компјутерите на лице место, мислам дека не е можно
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Ако се до толку глупи стварно да ги поврзат компјутерите со интернет, тогаш може да се удават сами во кофа :)

Али не верувам. Кевин Мирник го обвинија за напад во компјутерите на НАСА, а тие не се на никој начин поврзани со надворешниот свет.

Освен ако ова грциве се облекле ко научници и си седнале на компјутерите на лице место, мислам дека не е можно

Кевин Митник никогаш не беше обвинет за напад на компјутерите на наса туку за наводен упад во NORAD кој не е поврзан со глобалната мрежа. А компјутерите на NASA се поврзани во глобалната мрежа. И доста забегуваме со offtopic
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Еве ја сторијата за настанов на А1:

Хакери упаднаа во системот на ЦЕРН
13.09.2008 15:26

Група хакери под името „Greek security team“ „упаднале“ во системот на Европскиот центар за нуклеарни истражувања (ЦЕРН), успевајќи да постават лажна веб страница на системот.

Исмевајќи им се на експертите, хакерите кои очигледно немале зли намери, оставиле порака на грчки, на која стои дека повеќе нема да пречат на системот.

Дел од експертите, меѓутоа порачуваат дека целта на нападот бил софтверот што ги собира податоците од експериментот. Хакерите успеале да го провалат системот во средата, за време на отпочнувањето на експериментот.

Научниците на ЦЕРН се загрижени поради леснотијата со која хакерите го извеле нападот, како и поради можноста да преземат контрола на главниот систем.

Поради хакерскиот напад, во моментов не е достапна интернет страницата www.cmsmon.cern.ch

Извор: А1
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Еве ја сторијата за настанов на А1:

Хакери упаднаа во системот на ЦЕРН
13.09.2008 15:26

Група хакери под името „Greek security team“ „упаднале“ во системот на Европскиот центар за нуклеарни истражувања (ЦЕРН), успевајќи да постават лажна веб страница на системот.

Исмевајќи им се на експертите, хакерите кои очигледно немале зли намери, оставиле порака на грчки, на која стои дека повеќе нема да пречат на системот.

Дел од експертите, меѓутоа порачуваат дека целта на нападот бил софтверот што ги собира податоците од експериментот. Хакерите успеале да го провалат системот во средата, за време на отпочнувањето на експериментот.

Научниците на ЦЕРН се загрижени поради леснотијата со која хакерите го извеле нападот, како и поради можноста да преземат контрола на главниот систем.

Поради хакерскиот напад, во моментов не е достапна интернет страницата www.cmsmon.cern.ch

Извор: А1

:ua::lut2: новинари морони:lut2::ua:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
уффф тешко нив ако групата на 2600 им удриле пик


тешко нив

Тешко на "групата 2600" ако решиле да си играат со web сајтот на толку вреден проект финансиран од целиот свет :)

Ќе иде некој во затвор во скоро време..

My 2 cents :))
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
2600 не е конкретна група, туку само идеологија која се појавила и функционирала дисперзирано за да пропагира ослободување на Митник. На времето и списанието им го читавме.

Грците и 2600, магаре и козметика.

Освен тоа, верувам дека секој пратител на идеологијата на 2600 не би го нападнал ЦЕРН, затоа што со тоа би го нарушил хакерскиот манифест. Инаку, народот има право да знае се! ЦЕРН ништо не сокри, се презентираше, дури и онлајн пренос на експериментот. Која е поентата да хакираш експеримент кој се труди да го унапреди човештвото? Единствената причина што јас би ја видел е крадењето на тајни кои би се искористиле за воена потреба. 2600 тоа не би го направиле. CST е само изговор на некој друг.
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Кевин Митник никогаш не беше обвинет за напад на компјутерите на наса туку за наводен упад во NORAD кој не е поврзан со глобалната мрежа. А компјутерите на NASA се поврзани во глобалната мрежа. И доста забегуваме со offtopic

Точно, и тоа само со намера да ги искористи процесорите за разбивање на енкрипција за да отвори сурс код.
Зошто некој би се заебавал со НАСА? Впрочем сељаците Блек хенд од Србија 10 пати ги скинаа НАСА во 1999 година кога го јадеа србите од НАТО. НАСА нема никакви вредни информации на глобална мрежа. Верувам дека и ЦЕРН истото го прават.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
се согласувам со ever near само некој го злоупотребува името на 2600
сигурен сум дека групата на 2600 не стои позади ова
нивната цел и целта на хакерот/ите им се сосема различни.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk

There you go sir ;)

10/09/08

At this time an experiment attempt is being performed in CERN.

The reason we chose this page is to remind you of some things.

It [the deface] did not happen due to a conflict between us and CERN’s system administration team but because of the expected increase in number of visitors in the page in the next few days.

Some data from the base:

[...a c/p of the process listing follows...]

and some e-mails:

[...a c/p of e-mails follows...]

The ** have simply been placed so that we don’t expose people who has done nothing to anger us.

As we stated in the preamble, we do not want to destroy either the [operating] system or the website… Our purpose is to show, through action, our reaction to a lot of “active” members of the GHS [Greek Hacking Scene] which has become arrogant (litteral translation of the phrase “Καβαλήσει το καλάμι”, riding the stick) without offering anything…

Stupid cliques get created simply to insult and cause trouble (translated from “τραμπούκος”, insulting troublemaker, “τραμπουκίζω”, cause insult & trouble) through either words or IRC channel banning people who are not considered, by them or their flunkies, worthy of their knowlege and their image.

Some others, the 1337 (leet, elite) of the “scene”, only chat over cups of coffee and don’t do anything practical, as they are good at gossiping…but of “security”…what is that? we are 2600…don’t mess with us.

IRRELEVANT AND QUAINT!

Stop salivating and licking and start keyboarding! But, of course, criticising is easy especially when you have many 20year-olds around whispering “2600″-”2600″. Get yourselves in insomnia.gr and start gossiping (litteral translation of “θάβετε με μεγάλο φτυάρι”, burrying people through gossiping with a big shovel)…But it will also bear the seal of GST.

We are everywhere…because unlike you we don’t spend our nights writing songs or “rapping” away in public squares…nor do we laugh at what we cannot touch…

We don’t publicly expose you (translated from “ξεβρακώνουμε”, pulling your underpants down, Greek expression) because we don’t want to see you all running like mad and naked trying to find a hiding place and because we are not like you. You should, however, expect the response when you were laughing at things you had never considered doing…but we have spent enough time dealing with a bunch of schoolkids who learned about hacking through Hollywood movies and their dumb American culture of the neo-geek who reads hacking magazines while trying to crack his girlfriend’s e-mail account to see if she’s being unfaithful and has Linux on dual-boot to pose (translated from “ψαρώνει”, Greek expression) to his mates who also read neo-hacking mania-inspired magazines.

The entire Greek Internet is riddled with holes…some of the biggest government sites don’t even know the term “security”…since they assign the design of their sites to irrelevant companies.

SECURITY IS NOT CONDUCTED BY PAY-OFFS.

We are everywhere…

We salute the real hobbyists and the fanciers of the art of computers. Some old ones who stopped because they were bored and tired not with this art but with the stuck-up attitude (translated from “κόμπλεξ”) of all those “specialists” in the field!! And the young ones who don’t say many words but work with their heads down because what they care about is knowledge, and only knowledge!!

Dear CERN admins we patched the biggest BUG in your webpage so it doesn’t turn into a Dork and gets defaced every day with the silliness of every wannabe hacker.

Don’t try to find us…We will find you…pretty soon!!!

Tnx Mr Server [lxplus.cern.ch]

_Greek Security Team_ - [.GST]
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48

Fala ti...

Moram da go prokomentiram napisanovo... Osven toa sto od cern ostavile security hole, ne ja gledam pricinata sto go napravile ova. Da napisele nesto vo stilot deka ne se soglasuvaat so takvi eksperimenti ili slicno, ke svatev. Ama imaat napisano raboti koi sto se common knowledge za bilo koj sto ima malo poznavanje na hakerskata kultura... Ne mi se jasni. :ermm:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно