• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хакер осуден на 110 години [MySpace]

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Hacker gets 110 years for threats on MySpace

The man used MySpace to extort nude photos from Brevard girls, authorities say.


Ivory Dickerson


A 33-year-old North Carolina man sentenced Friday to 110 years in prison used "tools of terror" to hack into the computers of Brevard County girls and extort nude pictures from them, an assistant U.S. attorney said.

Ivory Dickerson, a civil engineer, gained remote access to their computers, giving him the ability to type words onto their screens. He was arrested last December after girls at Rockledge High School told authorities their MySpace profiles had been hacked into and the person on the other end was demanding revealing and pornographic images.

He threatened to harm their family members, post nude pictures of them on the Web and, in one case, make a 17-year-old "the most well known girl at school" if they didn't do what he said, according to court records.
Повеќе: http://www.orlandosentinel.com/technology/orl-porn0107dec01,0,3042163.story

:rolleyes:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Па и не се многу 110 години. :LOL::LOL::LOL::LOL:
Само треба да има волја за живот.:invalid: :bravo:
Што ли си мисли сега тој дечкото? Дали вредеше за толку? :miezabi:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Абе аман за убиство му даваат околу 80 години за ова 110!? Малце ми нема логика, ама сепак не одлучвам ја.
Подобро од живот:))
 
M

Mr.Alien

Гостин
Фатен....осуден на 110 год. за голишави слики....ASSHOLE!!!
LAMER!!! :ua:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ви викам ја дека не е убоо хакер да си
Зависи што подразбираш под хакер. Ако мислиш добивање пристап до туѓи и доверливи податоци-тогаш не. Ама јас мислам дека хакерите се едни (ако не и) најпаметните луѓе на светот, така да, комо ли да имав пола од паметот на Митник.:))

Ова малце офтопик.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Najzalosno e toa sto nema da go dozivee denot koga ke istecat 110 godini.Taka treba sto postrogo tolku podobro da im dojde toa glupiot mozok
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Една од многуте безвезни пресуди на Американските судови.

Ме интересира колку години ја осудиле 17 годишната типка за child porn на компјутерот. Поточно ме интересира дали воопшто ги осудиле оние кои ги ставиле сликите на голите малолетници!?
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
:)) Какви интересни коментари прочитав на оваа тема, еј не сте нормални жими се :)) , ви викам јас има нездрави власти и судови во некои земји :LOL:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно