Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Хакер, Кракер, Хакирање... !?!?!?

Статус
Затворена за нови мислења.

SCH

Intern
17 април 2007
37
1
Не знам дали е до мене, ама сум убеден дека 90% од луѓето кои се занимаваат со изучување на ИТ (студенти и сл.), не знаат што точно значат овие термини. Барем тоа е така на мојот факултет, а голем број од нив не се ни трудат да дознаат.

Процентот е уште поголем кај луѓето што не се занимаваат со ИТ и во голем број случаеви (ако не секогаш), ги користат овие термини во погрешен контекст.

Разликата помеѓу хакер и кракер е дискусија на скоро сите форуми, списанија, книги, статии и што уште не. Има милион дискусии на оваа тема има во светот, но имам чуство како ниедна од нив да не ги поминала нашите граници.

Наместо да објаснувам што значат споменатива поими, ви оставам еден линк на кој може да прочитате доста добри дефиниции (според мене) за нив.

http://astalavista.com/index.php?section=docsys&cmd=details&id=65

Се надевам дека ќе ги прочитате и ќе ги прокоментирате.

Тука исто така може да прочитате за историјата на Хакирањето/Кракирањето.


====================================
Learn from the best to be better from the rest.
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Нема што да се коментира се знае кој е кој .
Хакер е човек кој што е гуру во некоја професија, без разлика дали е информатика или не е.(нешто како гуру).Самиот поим HACK значи слично што си Tweak,Moderate.
Кракер,Крекер ... човек кој што обива туѓи системи.Крек(пукнатина).
Може да биде за било какви цели.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Хакерите го направиле интернетот, кракерите го уриваат (или ќе го урнат една ден).
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Хакери се луѓе кои се во можност да ја заобиколат безбедноста на компјутерските системи и телефонските централи. Тоа се должи на нивното големо знаење или интерес за работите кои не би требало да се знаат, работи кои биле достапни за обичниот човек, но кои не го интересирале. Со самиот развој на технологијата, следи и нивниот развој , а денес можеме да наброиме три групи(вида) на хакери:
Script kiddies (луѓе кои користат готови програми за да провалат во некој систем)
Novice (луѓе кои креираат програми за хакирање и ги објавуваат на интернет)
Vanadals/crackers (луѓе кои пробиваат компјутерски системи и го демолираат и бришат целиот хард-диск)
Хакерите поседуваат и едно особина која се вика Social Engeneering (социјално инжинерство) со која се способни да извлечат секакви информации од било какви индивидуа.
Тоа се должи на нивната самодоверба, моќ и способност да ја надвладеат и најслабата точка на компјутерскиот систем, а тоа е човечкиот ум. Сега , конечно дојде време за великанот на компјутерската безбедност, човекот за кого се напишаа законите за заштита од хакерите, човекот за кого ФИБ мораше да отвара посебни одделенија за истражување , притоа трошејки огромни суми на пари за нивно обучување , но залудно...
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Script kiddies (луѓе кои користат готови програми за да провалат во некој систем)
Novice (луѓе кои креираат програми за хакирање и ги објавуваат на интернет)
Vanadals/crackers (луѓе кои пробиваат компјутерски системи и го демолираат и бришат целиот хард-диск)
Хакерите поседуваат и едно особина која се вика Social Engeneering (социјално инжинерство) со која се способни да извлечат секакви информации од било какви индивидуа.
Тоа се должи на нивната самодоверба, моќ и способност да ја надвладеат и најслабата точка на компјутерскиот систем, а тоа е човечкиот ум. Сега , конечно дојде време за великанот на компјутерската безбедност, човекот за кого се напишаа законите за заштита од хакерите, човекот за кого ФИБ мораше да отвара посебни одделенија за истражување , притоа трошејки огромни суми на пари за нивно обучување , но залудно...

Како прво script kiddie не е хакер туку поим за морон што користи некои алатки, social engeneering не е особина на хакерите туку особина на секој човек да се способен за добро ораторство.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Како прво script kiddie не е хакер туку поим за морон што користи некои алатки, social engeneering не е особина на хакерите туку особина на секој човек да се способен за добро ораторство.

Постојат големи проблеми со термините... Социјален инжинеринг е термин најчесто користен во полето на компјутерската сигурност. Точно е дека социјалниот инжинеринг е насекаде околу нас, но се нарекува социјален инжинеринг најчесто во ИТ светот.

Поимот script kiddie (или [SIZE=-1]script bunny или script kitty) [/SIZE]не значи морон како што велиш, туку неискусни луѓе (хакери, кракери) кои користат готови алатки и китови да ја постигнат својата цел, т.е. го наоѓаат најлесниот начин за кој имаат искуство да го изведат

Поимот хакер е сфатен различно од многу различни луѓе, но генерализирано, во денешницата, благодарение на медиумите, хакер е лош човек.

За поимот хакер пишував во последниот број на ИТ СЕК: http://www.itsec.com.mk/current/vhtml/v18.html
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сакате некоја пригодна алатка/програма? Имам доста......:D :D :D
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Сакате некоја пригодна алатка/програма? Имам доста......:D :D :D

Не благодарам. Имам јас колекција од околу 2GB, во просек по околу 800 KB-1 MB од програма/алатка, па сега види ти, што и да понудиш би требало да го имам. Верувај и самиот незнам што се имам.
 

SCH

Intern
17 април 2007
37
1
Не благодарам. Имам јас колекција од околу 2GB, во просек по околу 800 KB-1 MB од програма/алатка, па сега види ти, што и да понудиш би требало да го имам. Верувај и самиот незнам што се имам.

A dali znaes tie programi/alatki i da gi koristis, ili si samo kolekcioner.:devil2:
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
A dali znaes tie programi/alatki i da gi koristis, ili si samo kolekcioner.:devil2:

Не, не сум само колекционер, да не сум знаел за што се користат и немало да ги download - ирам. Се разбира после секое download - ирање треба да се провери програмата и како функционира, но прво без Интернет конекција, бидејќи прво е потребно да се научи основата на таа програма, опциите со кои располага како и начинот на користење - сето тоа треба детално да се проучи, па потоа ако е потребно може и де се користи за вистински цели.
 

winnybt

Intern
5 јуни 2007
23
0
Не благодарам. Имам јас колекција од околу 2GB, во просек по околу 800 KB-1 MB од програма/алатка, па сега види ти, што и да понудиш би требало да го имам. Верувај и самиот незнам што се имам.

ke mozi nekoe programce da dobijam po e-mail?
 

DARK3R

Intern
23 јули 2007
35
0
ke mozi nekoe programce da dobijam po e-mail?

Slusaj druze......aj ne se zamarajte so tie programi.......tie se samo zaebancija(demek ke uspees da vleze) e kako da ne ke vlezes 1.firewall nema da ti dozvoli da vlezes 2.tie se detski igracki za zanimacija.
3. podobro ke bide toa vreme sto planirate da go iskoristite so tie "zaludni" alatki potrosete go na ucenje za programiranje (podobro,pokorisno....) taka koa ke naucite dobro da programirate ke mozete da si napravite nekoe dobro virusce (na primer spion) a i za vasa "bezbednost" od tie alatki............vo nettools alatkite (bez razlika koja verzija e) ima edno sranje demek ke si go detektiras kompjuterot da vidis kako ti raboti komjuterot no toa e prokleto opasna rabota i toa ne e lazno detektiranje na kompjuterot tuku toa e dobro poznatiot Hidrag.a (trojanec) i potoa kompjuterot u kanta ZAPOMNETE: ova go kazuvam od iskustvo!!!
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Slusaj druze......aj ne se zamarajte so tie programi.......tie se samo zaebancija(demek ke uspees da vleze) e kako da ne ke vlezes 1.firewall nema da ti dozvoli da vlezes 2.tie se detski igracki za zanimacija.
3. podobro ke bide toa vreme sto planirate da go iskoristite so tie "zaludni" alatki potrosete go na ucenje za programiranje (podobro,pokorisno....) taka koa ke naucite dobro da programirate ke mozete da si napravite nekoe dobro virusce (na primer spion) a i za vasa "bezbednost" od tie alatki............vo nettools alatkite (bez razlika koja verzija e) ima edno sranje demek ke si go detektiras kompjuterot da vidis kako ti raboti komjuterot no toa e prokleto opasna rabota i toa ne e lazno detektiranje na kompjuterot tuku toa e dobro poznatiot Hidrag.a (trojanec) i potoa kompjuterot u kanta ZAPOMNETE: ova go kazuvam od iskustvo!!!
ќе запомнеме ;)
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Pa moze da mi pratis i na mene nekoe programce. ili da ostavis link. A za tie sto nekat nemora da gi zemaat. Sekoj pravi sto saka :)
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
361
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
HakerPoimot (eng. hacker) во svоето izvorno znacenju opisuva osobu koja se zanimava so istrazivanje na moznostite na kompjuterite i nivnata pozitivna primena vo sekojdnevniot zivot. Kako sto vidite, ovde se nigde ne spomnuva deka hakerite se zli, deka pravat steta na drugite i deka se opasni po svetot. Hakerite se mnogu inteligentni osobi koi istrazuvaat ona sto e skrieno vo hardverot i softverot.Hakerite se po priroda radoznali ludje, sakaat sve da doznaat i ne sakaat koga e nesto e skrieno od niv.


CrackerCrackeri se isto taka pronaodjaci, inteligetni ljudi, no tie go koristat svoeto znanje i svoite otkritija da napravat steta. Crackeri pravat virusi i trojanci, vleguvaat vo serveri i pravat steta (glavno taka sto ja izmenuvaat prvata strana na sajtot).


Lamer


Lameri se glavno deca, koi ne otkrile nisto i koi istotaka pravat steta na drugite, obicno za da ukradat nekoju sifru za Internet ili da unistat necij disk koristejki trojanci, virusi, pa duri i exploite, napisani od crackeri. Tie naucat kako se koristat trojanci i togas pravat steta mislejki deka se hakeri. Mnogu od niv ne znaat ni kako funkcionira Internet. Cel im e samo da napravat nekoja steta koristejki izum na nekoj cracker.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Script Kiddie

Opsto: Covek koj koriste alatki napisani od hakeri za da dobie nesto bez da proba da gi podobri ili da vide kako se napisani

Poe mislenje: Idioti sto se frlaat deka se hakeri ako nasle seriski broj na nekoja programa!
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
mnogu prebacuvanje ima megu clenovite kako sto gledam lameri ova ona
od druga strana gledano mislam deka sekoj jak haker nekogas bil lamer pa potoa se "upgradeoval"
sto mi e muabetov: lamer ( script kiddie ) --> hacker --> ( posle nekoj vreme, ke mu se smacit od hakerski dobrini ) cracker :D
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
@Genius

hacker nemora da znaci deka e sekoga dobar covek. ima tri vida na hackeri : crni (pravat totalno ilegalni raboti, cesto nanesuvaat steta ), sivi (tie sto imaat opravdani i cesto dobri celi za da napravat nesto,,ne se slucuva da pravat i illegalni raboti so cel da dobijat sto sakaat ) i beli (hackeri koi rabotat so cel da gi otkrijat "dupkite" vo tehnologijata za opsto dobro i zastita od crnite)

a cracker kako sto sum cital i kako sto imam prestava se onie koi pravat crakovi za illegalno licenciranje na software, naogjaat razlicni "puknatini" vo systemi i najcesto gi koristat protiv istite.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Ок гледам повеќето од вас дале некакво мислење кое главно се должи на некакви извори од енциклопедии, веб страни и слично, јас ќе го приложам своето а вие немора да се сложите со истото.

Терминот хакер е често употребувам пред се од новинарите, со цел да ги хиперболизираат одредена ситуација, за да помине нивната приказна со поголемо воодушевување кај пошироката маса.

Па така голем број на луѓе, се нарекувани хакери иако тој чин не е практично дефиниран. Така на пример имавме случај ова лето кога еден студент по информатика во Македонија беше наречен хакер, поради пробивање на некаква безбедност во Iphone.

Доколку го земеме ова за пример, и притоа ја искористиме учебникарската верзија на поимот хакер, односно исклучително добар и пред се снаодлив програмер со големи и длабоки општи познавања од компјутерската технологија, ќе сфатиме дека всушност студентот нема никаква поврзаност со овој термин.

Ако тргнеме по таа логика тогаш само експертите во компјутерската безбедност би можеле да се наречат себеси хакери. Но, факт е дека поголемиот број од луѓето кои се познати на интернетот, дали сопственици на некакви black hat, gray hat заедници и слично се далеку од тоа. А сепак го имаат знаењето, пред се искуството од многу години поминати пред компјутер, и јас би рекол она малку во нив што ги разликува од другите. Тешко би било да се објасне тоа, но би рекол пред се се должи на големата упорност, самостојно истражување и завистност од адреналин. Замислете една ситуација во која вие влегувате во компјутерите на ЦИА, НАСА или некаква голема организација од таков тип, тоа би значело дека сте ги надмудриле најдобрите, тоа значи дека во тој момент имате пристап кон многу доверливи информации кои друг пат никогаш не би можеле да ги прочитате.
Не сакам да го разберете мојот пример како девијантно однесување, таквите личности немора да работат нелегално, впрочем повеќето од нив работат на откривање на разни ранливости во системи, програми итн..

Оние кои се познати под терминот script kiddies исто така не треба да бидат буквално сфатени како дечурлана, адолесценти без знаење и етика. Голем број од ваквите луѓе се многу постари, и имаат исто така голем знаење од повеќе области, но јас би рекол она што ги карактеризира како такви е нивното однесување. Ако го земете за пример дифејсирањето на веб страни, тогаш ќе увидите дека иако на прв поглед тоа изгледа едноставно сепак е далеку од нешто такво. Но и покрај тоа, натпреварите во тоа кој дифејсирал поголем број на страни се во самата своја природа глупави, или како што би се рекло во англискиот lame.

Повеќето од вас веќе знаат што мислам за таквата поделба на црни и бели, и разните идеологии кои се вртат околу нив. Така да нема да коментирам околу тоа, ваше е да прифатите едно од овие тези.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.104
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно