• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

X5450 LGA 711 to LGA 755 проблем при инсталација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Неодамна купив X5450 од чичко Али со SLBBE Core stepping, и пробав да го инсталирам на матичната плоча која ја имам FOXXCON P35A-S (http://www.foxconnchannel.com/ProductDetail.aspx?T=motherboard&U=en-us0000318)
Исто така направив абдејт на БИОС, пробав и со вметнување на XEON Microcode и пак не ја бива работава, како да проверам дали воопчто работи процесорот додека не истече заштитава.
Дали има некој член со ваков CPU што го користи за да го пробам кај него , се разбира доколку е можно.
Или предложете нешто што немам пробано.
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
Дали го исече сокетот на матичната или процесорот го купи исечен за 775? Провери дали убаво ти е ставен на сокетот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Така го земав, однапред прилагоден за LGA 775 така го земав од ALIEXPRESS
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,560
11,830
youtu.be
Дали правилно ти е поставен процесорот во сокетот?
Дали провери дали ги имаш вметнато вистинските микрокодови во биосот?
И на крај можеби твојата матична не го подржува овој процесор.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Погрешно не можеш да го поставиш процесорот.
Микрокодовите ги внесов неколку пати и на крај сите ги поставив што се за тој CPUID.
Чим ги подржува сите верзии на 9650 мора да го подржува и овој
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
Барај некој комшија со 775 матична и пробај
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,560
11,830
youtu.be
А да се изјасниш убаво, не го препознава процесорот, не се пали воопшто плочата, Што нејќе?
Штури информации ни даде погоре, незнам што повеќе да додадам, едноставно може и процесорот да не чини!
Дај линк, точно кој процесор си го зел!?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
link da procesorot http://www.aliexpress.com/item/For-...-to-LGA775-Core-2-Quad-Q9650/32431706247.html
Подетални информации се тоа дека чим ќе го монтирам процесорот и потоа нормално со CLEAR CMOS го палам, се уклучува компјутерот меѓутоа ништо не добиван на монитор, исто така го нема онов звук (beep) кога се е во ред, и потоа по 10 до 15 секунди се гасне компјутерот и потоа повторно сам се пали и потоа по втор пат се гасне и повече не се пали. Добра работа е тоа што е очигледно дека процесорот троши струја бидејќи кога ќе го допрам е топол. Незнам што друго да ви наведам, претходниот процесор ми е Е6850.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,560
11,830
youtu.be
Не можев да најдам колку TDP ти подржува плочата.
Твојот стар процесор Е6850 има 65 TDP, а X5450 има 120 TDP!
Прво провери го тоа, друго дали можеби напојувањето ти е слабо, провери меморијата. Мораш едно по едно да елиминираш можни причинители.
Стави кулер на процесорот ако немаш ставено!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
има на официјалната страна на производителот. (под tech support/ CPU support list)
http://www.foxconnchannel.com/ProductDetail.aspx?T=motherboard&U=en-us0000318
upload_2016-5-10_16-53-37.png
Напојување сменив и пак ништо, има две плочки меморија само едната ја извадив и пак ништо. Го сменив и кулерот, ставив од АМД 130 W и пак ништо. Снемувам веќе идеи :(
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,560
11,830
youtu.be
Провери на друга плоча дали е процесорот исправен.
Проверка на модуваниот биос дали ги содржи микрокодовите за xeon процесори.
Со стариот процесор дали работи плочата?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,903
7,647
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Зошто бадијала се мачиш и пробуваш да го проработиш? Пробај го на друга плоча, убаво ти кажаа погоре. Ако не бива, имаш дефектен процесор, ако бива, имаш чкарт плоча. Simple as that.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,061
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Пробај вака, стави го стариот процесор и крени напон , на сите поставки што ти се дадени во биос.....cpu vcore, fsb, vtt, mch .....и така натаму....изгаси ја/го. Сега стави го процесорот.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,560
11,830
youtu.be
Моја прогноза е дека CPU-то го има ставено погрешно во слотот и го има дувнато него или плочата, Или нема исправен CPU!

До сега AMD процесор да ставеше на плочата ќе проработеше :D j/k
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Мислам дека конечно најдов што е проблемот, заприметив еден сив пин на CPU-то, пробав да го извришам но не и успеав, пробав и со гребење и пак ништо. Што значи дека тоа не е паста туку го нема позлатениот контакт.
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #19

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Сега преговарам со "кооперацијата" да ми ги врати парите, и како што бараат им снимав и видео.
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
Пиши што си направил, баш ме интересира. Ако прават проблеми со враќање пари, нека ти пуштат уште еден ама кажи им да ти го спакуваат убаво!
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,903
7,647
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Му снимив видео и му го испратив, еве веќе два дена не враќа ништо на видеото. Штом имам повратни информации ќе пишам.

Бидејќи побаравте дополнително известување за ситуацијата.
По отворениот приговор од моја страна породавачот чекаше 14 дена и не го прифати приговорот.
Потоа приговорот ескалираше и ПОРОТАТА на aliexpress ми остави 7 дена за поднесување на докази дека производот е дефектен.
По поднесените докази од моја страна: сликите и видео кое го снимив по барање на продавачот како пробувам да го избришам пинот кој е оштетен.
Одговорот кој го добив е дека ги пронашле следните заклучоци:
upload_2016-6-12_9-36-2.png
Добив рок од 2 дена да дадам одговор, а мојот одговор беше видео од мобилен на кој прво го пуштам PC-то со мојот процесор го вадам процесорот, и потоа го ставам купениот процесор со јасна снимка од моделот и серискиот број и доказ дека процесорот не работи.
По неколку дена добив одговор дека ќе добијам целосен РЕФУНД на парите.
1 недела и паричките ми се вратија :hay::hay::hay:
 
Изменето од модератор:

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
congrats!
нарачувај од селери со висока репутација
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,560
11,830
youtu.be
congrats!
нарачувај од селери со висока репутација
Се` е релативно, и од селер со добар рејтинг можеш да добиеш неисправен процесор, сепак овие процесори се користени и модирани за да пасуваат на овој сокет.
Приказната е кога купуваш нешто ваквa, да се молиш дека ќе стигне и дека ќе биде исправен, во спротивно ако се погоди продавач кој што по секоја цена несака да ги врати парите за дефектниот производ ќе си имаш големи главоболки во докажувањето.

Како и да е, ете си ги врати парите, но после долгата голгота членот е пак без процесор и се чуди дали да нарача друг процесор од друг селер.

Со среќа:)
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Да ти кажам најискрено, нема да порачувам поубаво да земам од тука за поголема цена ама барем знам дека ке го пробам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,701
Мислења
862,706
Членови
30,050
Најнов член
zipo2001
На врв Дно