• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

WWW.MICROSOFT.CO.UK - падна на колена

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
За период од околу два месеци на Microsoft по втор пат му ја сменија фацата :rakopleskanje:
Најновиот defacement е на сајтот www.microsoft.co.uk, односно на 26 Јуни некоја група од Саудиска Арабија со '' уметничко '' име rEmOtEr го направила ОВА
Додека за тие што незнаат, првиот defacement во овој период од два месеци беше на сајтот http://ieak.microsoft.com - исто така дело на некој батка од Саудиска Арабија со '' уметничко '' име Cyber-Terrorist познат и како Cyb3rT кој го направил ОВА
Што се однесува за овој Cyb3rT да напоменам дека покрај многуте deface - ирани сајтови, го има deface - ирано и сајтот на Kaspersky Labs (креаторите на Kaspersky AntiVirus) :bravo:


ХеХе има и едно доста интересно видео поврзано со defacement - от на www.microsoft.co.uk кое може да го превземете ТУКА
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,982
Мислења
854,183
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно