• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

www.exclusive.com.mk holes

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Хехе ако
THIS IS JUST HELLO FROM ME FOR THIS SITE :D
CLOSE THE HOLES ON THE WEB SERVER TO SURVIVE LONGER :D
gento - MACEDONIA KAV :D UNITED MACEDONIA :D

ALL DATA IS SAVED DON'T WORRY I DON'T TOUCH

[email protected]
Ако добро ме држи меморијата мислам дека Macedonia KAV се едни типци од Кавадарци не ме држете за збор :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Ne e moe. Da bese moe nemase da go kazam :p. Neznam koi se ovie ali dobri se :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ne e moe. Da bese moe nemase da go kazam :p. Neznam koi se ovie ali dobri se :)
Не, не се добри, како прво незнаат да пишуваат англиски а неверувам дека знаат и да читаат. Потоа ако беа добри немаа е-маил да остават на страната... Натаму да не зборам
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
како прво хакерите никогаш не го кажуваат својот идентитет , а најмалку остааваат траги како e-mail .... а овој се потпиша ...
gento - MACEDONIA KAV :D UNITED MACEDONIA :D
(kav-kavadarci )
побараф малце на google ... и го најдофме виновникот

http://www.hibalkan.com/users/gento

па дури и слика си ставил :D


е да бефме во европска унија и да имафме закони за афторски права .... сега GENTO ке киснеше во некој затвор .... :LOL:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ова го има напраено само за да се пофали, демек “хакер“ сум. :)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Сепак, не мора да значи дека е тој виновникот.Не би ме чудело ова да го има направено некој random тип што сака да го намести горе споменатиот.
Но, кога ќе размислам има луѓе што појма немаат што прават и некако им успева да го направат тоа па пустите од среќа и телефон ќе остават да се испофалат :))
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
е да бефме во европска унија и да имафме закони за афторски права .... сега GENTO ке киснеше во некој затвор
Не се согласувам со Додо.

Не се нарушени авторски права, не е украдено ништо и објавено на друга страна. Само е најдена дупка која треба да се закрпи.

Што сакаш да кажеш... дека ако има закон нема да има потреба да користам password или да инсталирам firewall???

Јас го 100% оправдувам и подржувам типот, бидејќи само така ќе напредуваме со заштити.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
@sojic
Се согласувам со тебе. Човекот не и наштетил на страната туку јасно кажува да се затвори "дупката" за страната да не биде хакирана со некој кој нема добри намери.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Ма ајде бе, кој му дал нему право да бара дупки и да им чачка по серверот демек сакал да ги заштити... И да не направил штета ова се смета за провала...
Ако сакал да направи добро дело требало да праша и побара дозвола од сопствениците на сајтот...
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Па не морал јавно тоа да го направи. можел е-маил да прати до админот и да му објасни каде, што, како околку дупката...а не вака...јавно понижување... ова можело на тивок начин да се реши...а не со фалење и со јавно понижување.

;)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Не се согласувам со Додо.

Не се нарушени авторски права, не е украдено ништо и објавено на друга страна. Само е најдена дупка која треба да се закрпи.

Што сакаш да кажеш... дека ако има закон нема да има потреба да користам password или да инсталирам firewall???

Јас го 100% оправдувам и подржувам типот, бидејќи само така ќе напредуваме со заштити.
Беше водена негде дискусијата, добро би било да се отвори нова на оваа тематика.

Ако тебе вратата од домот ти стои отворена, никој нема право да влезе внатре и да ти прегледува по собите и фиоките. Исто е и ова.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Ги прочитав мини дискусиите погоре.. Во секој случај, доколку некој сака да ја тестира сигурноста на некој од моите сајтови, најдобро би било претходно да побара моја дозвола, не? Можеби јас знам дека имам дупки а тие не се затворени поради сосема други причини.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако сакал да направи добро дело требало да праша и побара дозвола од сопствениците на сајтот...
Па не морал јавно тоа да го направи. можел е-маил да прати до админот и да му објасни каде, што, како околку дупката...а не вака...јавно понижување... ова можело на тивок начин да се реши...а не со фалење и со јавно понижување.
Ако тебе вратата од домот ти стои отворена, никој нема право да влезе внатре и да ти прегледува по собите и фиоките. Исто е и ова.
доколку некој сака да ја тестира сигурноста на некој од моите сајтови, најдобро би било претходно да побара моја дозвола, не? Можеби јас знам дека имам дупки а тие не се затворени поради сосема други причини.
И јас го делам мислењето со вас. Никој нема право да тестира мој проект и без да ме консултира да ги објавува грешките јавно и да го нарушува мојот углед. Ако навистина сакал да укаже на грешките и пропустите на мојот сајт, можел да ме предупреди преку меил, а не вака јавно да се фали.
Во оваа прилика уште еднаш би го цитирал @D од случајот со Уни банка:

Иди почни да ограбуваш по куќи кои имаат прозорци на прв спрат без решетки или брави кои е лесно да се обијат и остави им писма дека не се сигурни... боље ти него некој лопужа друг кој успут и ќе им украде нешто... се за својата земја.
:bravo:
Желбата за слава е лоша работа и ги тера луѓето да прават глупости.
:bravo:
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
Не се согласувам со Додо.

Не се нарушени авторски права, не е украдено ништо и објавено на друга страна. Само е најдена дупка која треба да се закрпи.

Што сакаш да кажеш... дека ако има закон нема да има потреба да користам password или да инсталирам firewall???

Јас го 100% оправдувам и подржувам типот, бидејќи само така ќе напредуваме со заштити.
како прво ... ДАДО не ДОДО , ДАДО :p

2.ок ако најде батето дупка треба да му пиши на web-master-ot , администраторот,модератор ... има луге кој треба да знаат дека страната има дупка , а не цела јавност да знае ... може ке се најде некој BLACKHAT , шо ке ја злоупотреби

3.дали би ти било тебе убаво ... на твојата веб страна ако најде некој некоја дупка да направи вакво слично нешто ...

4. кој ти брани да користиш firewall ? :S сакаф да кажам ако се донеси таков закон во МК . како прво ке се намали пиратерија , како 2 ро ке се казнуваат сите упади од неовластени лица на туги сервери
и ред други работи ке се средат... пример ке не одбанираат од светската листа, и конечно ке можиме да користиме услуги како :e-Bay ,amazon ...

5. и јас поддржувам типчиња шо на угледен начин ке му кажат на одговорниот за таа страна дека има некој пропуст , а не вака да го понижува пред сите ...

П.С . ДАДО , не ДОДО туку ДАДО :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи еве ја причината. Некој човек останал без работа затоа што, некој си господин зезнат решил да им каже каде е дупката, наместо да си прати mail и да му објасни администраторот.Како што кажа Андријески можеби тие дупки се оставени поради некои причини.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,233
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно