• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

www.crnobelo.com

Статус
Затворена за нови мислења.

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
CRNOBELO.com е идеа започната од сите Вас, но првично од самите себе.

Нашето искуство и професионално завршените студии се покажаа уникатни во доменот на информатиката, веб дизајнот, интернет архитектурата, маркетингот, комуникациите и голем дел од информатичките технологии.

Според тоа, со нови и стручни познавања, наша цел е да понудиме портал кој ќе има професионален изглед и функционалност по светски стандарди. Знаејќи ги барањата, очекувањата на младите, како и на сите оние кои сакаат квалитетно да го искористат своето време, а воедно и да научат и дознаат нешто повеќе, ние дојдовме до заклучок дека Вие залужувате ништо помалку од сериозен и воедно забавен портал.

Ве молам за Ваше мислење, коментари, критики како луѓе кои се од областа на информатичката технологија.

П.С. Земете во предвид дека порталот работи околу 2 месеца и е сеуште во development фаза.


Поздрав,

Игор.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Презаситеност од вакви портали, веќе не ги ни листам кога ќе го видам концептот.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.089
562
delicon.mk
Нашето искуство и професионално завршените студии се покажаа уникатни во доменот на информатиката, веб дизајнот, интернет архитектурата, маркетингот, комуникациите и голем дел од информатичките технологии.

Дали уникатноста се покажа преку Joomla или пак преку "уникатните" наслови кои ги има на најмалку 10 македонски "забавни" портали (copy/paste)?

Според тоа, со нови и стручни познавања, наша цел е да понудиме портал кој ќе има професионален изглед и функционалност по светски стандарди.

Професионален изглед и функционалност?
Мене ми е се некако пренатрупено и расштракано, а дизајнот, сив - буквално.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Нашето искуство и професионално завршените студии се покажаа уникатни во доменот на информатиката, веб дизајнот, интернет архитектурата, маркетингот, комуникациите и голем дел од информатичките технологии.

Игор.

На кој факултет имаш завршено?

Многу добро ве научиле.

Како прво: Joomla користи секое друго дете.
Каако второ: Како што рече Taurus. Преку глава од вакви портали. Дајте бре нешто поразлично, оригинално, доста со вакви портали.

Прашање до сите што поседуваат вакви портали: Која ви е целта?
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
MetalGear,

Можеби те мрзеше да напишеш нешто повеќе, но мене не ме мрзи, па ќе го коментирам твојот коментар (иако се однесува на друг сајт).

На што мислиш дека е подобро? Што нечини?

1. Целната група група си е средена и концепцијата на содржината на сајтот се прави според таа целна група.

2. Дизајнот е едноставен и прегледен.

3. Објавените фотографии се обработени и оптимизирани за веб пред да се објават.

4. Премногу е рано за handheld верзија, сепак ќе ти откријам, стои понапредна фаза во бизнис планот.

5. Имаме солидни извори за информации, сепак ќе биде разгледан предлогот.

6. Мејлинг листа не е дел од концептот и непостои во бизнис планот.

7. Модул за „препорачај ја оваа страница“ е добар предлог.

8. Провокативни фотографии, да има.

9. Shoutbox е премногу либерален и не сметаме дека е добра опција.

10. Не постои форум, така да ова не се однесува на овој сајт.

И да се потсетиме, надежта умира последна нели? Тој што е вреден и работи, нема да остане со празни раце.

П.С. Коментарите се однесуваат соодветно на секоја точка на постот:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=5730
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
Дали уникатноста се покажа преку Joomla или пак преку "уникатните" наслови кои ги има на најмалку 10 македонски "забавни" портали (copy/paste)?

Дали ако сајтот користеше БИЛО кој друг CMS софтвер, или можеби ако го земевме WebBuilderot на Nextsense, или што ти ја знам WebArchitecht на логин системи кои што чинат 2000 евра па нагоре ќе постоеше овој твој коментар?

Да нагласам, АПСОЛУТНО СЕКОЈ портал користи CMS софтвер, тоа што Joomla е open source и секој може да ја симне и инсталира, не значи дека секој има познавање од дизајн, оргнизација, SEO, итн итн.

Да не почнувам со лекции која почнува од идеа, начин на избор на домејн....

Професионален изглед и функционалност?
Мене ми е се некако пренатрупено и расштракано, а дизајнот, сив - буквално.
Во ред, овој коментар/критика ја прифаќам.
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
На кој факултет имаш завршено?

Многу добро ве научиле.


Дали е ова кажано цинично?

Како прво: Joomla користи секое друго дете.


Поправка: Joomla може да инсталира секое дете, а веќе на следниот чекор се соочуваат со едноставни проблеми (примерот со фотографиите на zapirka.com.mk), а да не продолжувам со покомплексни проблеми.


Каако второ: Како што рече Taurus. Преко к.р од вакви портали. Дајте бре нешто поразлично, оригинално, доста со вакви портали.

Прашање до сите што поседуваат вакви портали: Која ви е целта?


Интернетот е преплавен со вакви портали, НО портали направени баш како што рече погоре од деца кои што слушнале за џумла и мислат готово светот е нивни, а всушност не се свесни колку пообемни знаења и технички и економски им се потребни.

Баш затоа сме и ние тука, и тоа е целта - да останеме и покажеме дека сме и ќе бидеме подобри од сите нив.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
ipop, порталот е подлежен на напади и не е безбеден, би ви препорачал да го средите тоа и следниот пат вашите *стручњаци* подобро да гледаат што и како ќе инсталираат
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
ipop, порталот е подлежен на напади и не е безбеден, би ви препорачал да го средите тоа и следниот пат вашите *стручњаци* подобро да гледаат што и како ќе инсталираат

СИТЕ модули на CRNOBELO.com се со ПЛАТЕНИ ЛИЦЕНЦИ и се следат сите апдејти, печеви, багови и слично.

Сајтот е постојано под мониторинг и се следат сите обиди за напад.

Ти благодарам за советот во секој случај.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
offtopic: @Aleks, користеше ли некоја алатка за да го извлечеш претходниот заклучок или се базираше само на твое искуство со Joomla. Доколку користиш алатка те молам кажи ми ја која е. Фала.

Луѓе ве молам прекинете да напаѓате. Многу ме нервираат генерално дефетистички коментари. Ако немаш да кажеш совет, поарно молчи си!

Што ако на некого му кажеш дека сајтот што го прави веќе некој го направил? И тоа што ќе постигнеш ако му го кажеш на начинот на кој што 90% од вас го кажавте. Џанам паметни сте многу? Својата сопствена мрзеливост ја прикривате преку оправдувањето „тоа веќе е направено, нема да измислувам топла вода“. Патетично, навистина...
На крајот на краиштата оставете пазарот да одреди кој ќе успее, а кој не. Вие ќе си бидете у право, а тој што го направил порталот ќе си добие убава лекција за во иднина.

Стварно не сваќам шо К ви е!??! :lut2:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ipop едноставно не ме мрзи да пишувам
едноставно дечкото напиша долг текст и добар и ти дадов линк

тоа подобар е сеоднесуваше на запирка.ком.мк

но уште многу работа ти преостанува
за да успееш со забавен портал


за да се издвоиш од децата кои научат да инсталираат јоомла и отворат забавен портал ти треба нешто што сеуште го нема кај нас

но ти тераш по истиот шаблон по кој тера целата народна маса
значи биди прв во нешто оригинално и интресно

а не да копираш некои сајтови наши
копирај но копирај странски кои сеуште нема слични тука кај нас

а ги има доста такви
кај нас 90% од порталите се исти забавни
ако е и забавен но нека има нешто оригинално интересно
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
zlochko, прочепкај низ milw0rm архивата и ќе видеш за што зборувам

ipop, ти позакувам многу успех во порталот, но она што го реков е вистина и ти препорачувам да го разгледате тој проблем за да не завршете како некои други стрници кои овие дена беа мети на напади

Поздрав
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.089
562
delicon.mk
Дали ако сајтот користеше БИЛО кој друг CMS софтвер, или можеби ако го земевме WebBuilderot на Nextsense, или што ти ја знам WebArchitecht на логин системи кои што чинат 2000 евра па нагоре ќе постоеше овој твој коментар?
:zbunet3:
ipop напиша:
Нашето искуство и професионално завршените студии се покажаа уникатни во доменот на информатиката, веб дизајнот, интернет архитектурата, маркетингот, комуникациите и голем дел од информатичките технологии.

Мислам дека со вашето искуство и со успешно завршените студии вие би можеле да испрограмирате еден ваш CMS кој ќе ви служи за тоа што вие е најпотребно за порталот, а во други случаи и за нешто плус.
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
ipop едноставно не ме мрзи да пишувам
едноставно дечкото напиша долг текст и добар и ти дадов линк

тоа подобар е сеоднесуваше на запирка.ком.мк

но уште многу работа ти преостанува
за да успееш со забавен портал


за да се издвоиш од децата кои научат да инсталираат јоомла и отворат забавен портал ти треба нешто што сеуште го нема кај нас

но ти тераш по истиот шаблон по кој тера целата народна маса
значи биди прв во нешто оригинално и интресно

а не да копираш некои сајтови наши
копирај но копирај странски кои сеуште нема слични тука кај нас

а ги има доста такви
кај нас 90% од порталите се исти забавни
ако е и забавен но нека има нешто оригинално интересноВо право си, се согласувам.

Како што кажав во првиот пост, сајтот е сеуште во development фаза и во тек се активности со кои ќе се издвои од останатите и ќе биде вистински забавен портал.

Благодарам за коментарите и советите.
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
На кој факултет имаш завршено?

Многу добро ве научиле.

Како прво: Joomla користи секое друго дете.
Каако второ: Како што рече Taurus. Преко к.р од вакви портали. Дајте бре нешто поразлично, оригинално, доста со вакви портали.

Прашање до сите што поседуваат вакви портали: Која ви е целта?

Каков „модератор“ си ти, sojic? Кој те поставил - згрешил.
Ги навредуваш сопствените посетители, пцуеш, лупаш глупости ...

Ако има на форумов некој „супер-модератор“, тргнете го овој од листата на „повластени“ - ви го урива угледот.
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
zlochko, прочепкај низ milw0rm архивата и ќе видеш за што зборувам

ipop, ти позакувам многу успех во порталот, но она што го реков е вистина и ти препорачувам да го разгледате тој проблем за да не завршете како некои други стрници кои овие дена беа мети на напади

ПоздравСе мисли на багот пронајден од [email protected] за (бесплатната верзија) на видео компонентата.

Уште еднаш ќе ти се заблагодарам за коментарите и ќе потсетам дека не користиме бесплатни верзии, токму поради вакви работи и поради поддршкат која се добива во однос на багови на скриптите.
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
:zbunet3:


Мислам дека со вашето искуство и со успешно завршените студии вие би можеле да испрограмирате еден ваш CMS кој ќе ви служи за тоа што вие е најпотребно за порталот, а во други случаи и за нешто плус.

Доколку испрограмирав CMS ќе отворев софтверска компанија преку која ќе продавав лиценци за истиот и ќе остварував профит, немаше да правам интернет медиум (во случајов забавен портал).
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.636
182
Мене не ми се допаѓа тоа што наведувате на пиратерија... не значи ако гледаш серии на интернет дека тоа е легално... ќе беше, но да упатувавте на официјалните сајтови...

И дизајнот е слаб, ако веќе мора да е некоја комбинација од црно-бело направете го веб2.0 изгледот со глоси црни нијанси и сл... а и за полесно да ве препознаваат мора да работите на развој на уникатно и упадливо лого...

Само агресивна рекламна кампања може да ве одвои од останатите, вака никој нема да ве рецка...

Но, ако се сака како што кажа злочко се се може...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Се мисли на багот пронајден од [email protected] за (бесплатната верзија) на видео компонентата.

Уште еднаш ќе ти се заблагодарам за коментарите и ќе потсетам дека не користиме бесплатни верзии, токму поради вакви работи и поради поддршкат која се добива во однос на багови на скриптите.

Не мислам на тоа.
 

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Што ако на некого му кажеш дека сајтот што го прави веќе некој го направил? И тоа што ќе постигнеш ако му го кажеш на начинот на кој што 90% од вас го кажавте.
Ќе му кажам дека сајт со таква содржина веќе постои и да проба да направи нешто поразлично од тој (другиот) сајт.

Џанам паметни сте многу? Својата сопствена мрзеливост ја прикривате преку оправдувањето „тоа веќе е направено, нема да измислувам топла вода“. Патетично, навистина...
Не ја прикриваме нашата мрзеливост туку (кажав и погоре) му даваме совет на тој што ја напвил новата веб страна да не ја прави иста како таа што веќе постои! Нека направи нешто поразлично. Различни содржини.......

На крајот на краиштата оставете пазарот да одреди кој ќе успее, а кој не. Вие ќе си бидете у право, а тој што го направил порталот ќе си добие убава лекција за во иднина.
Ако е вака како што викаш да оставиме пазарот да одреди кој ќе успее а кој не зашто тогаш бараат совети од нас??? И на нас не ни е тој што го направил порталот да добие лекција за во иднина. Нас ни е СЕГА да му кажеме на тој каде греши и каде треба да се поправи.

Стварно не сваќам шо К ви е!??! :lut2:
Ако продолжиш вака нема ни да сфатиш:)
 

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Каков „модератор“ си ти, sojic? Кој те поставил - згрешил.
Ги навредуваш сопствените посетители, пцуеш, лупаш глупости ...

Ако има на форумов некој „супер-модератор“, тргнете го овој од листата на „повластени“ - ви го урива угледот.

за разлика од тебе мене ми се допаѓа мислењето на sojic:bravo: и никаде не видов пцовка како што викаш ти :ermm::ermm:
 

ipop

Баниран/a
20 август 2008
26
0
www.crnobelo.com
за разлика од тебе мене ми се допаѓа мислењето на sojic:bravo: и никаде не видов пцовка како што викаш ти :ermm::ermm:

Хахахах, америте би рекле "how convenient"

Јас видов...

На кој факултет имаш завршено?
Каако второ: Како што рече Taurus. Преко к.р од вакви портали. Дајте бре нешто поразлично, оригинално, доста со вакви портали.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Romanticen... flame war од мене нема да добиеш. Ама еве чисто колку да не биде дека не си добил од мене одговор.
Наредниве цитати се оние за кои што ти тврдиш дека се конструктивни, а се појавија само во денешниот ден за crnobelo.com.mk и за zapirka.com.mk.

Ова е воедно и последна моја порака до тебе на оваа тема. Мене времето ми е малку поскапо за да се расправам со човек кој што се расправа само поради расправијата. Интересно ти е.. нема проблем, слободно продолжи да провоцираш, само сепак сум 10 години постар од тебе за да ти наседнам.

НЕКОНСТРУКТИВНИ И НЕПОТРЕБНИ КОМЕНТАРИ:
Презаситеност од вакви портали, веќе не ги ни листам кога ќе го видам концептот.
====
Дали уникатноста се покажа преку Joomla или пак преку "уникатните" наслови кои ги има на најмалку 10 македонски "забавни" портали (copy/paste)?
===
Професионален изглед и функционалност?
Мене ми е се некако пренатрупено и расштракано, а дизајнот, сив - буквално.
===
На кој факултет имаш завршено?
Многу добро ве научиле.

Како прво: Joomla користи секое друго дете.
Каако второ: Како што рече Taurus. Преко к.р од вакви портали. Дајте бре нешто поразлично, оригинално, доста со вакви портали.
===
hah. uste imeto koga ke go vidam, se mi e jasno. tocka.com.mk a sega pa zapirka.

p.s.
pretpostavuvav deka e nekoja Joomla. uste edno
===
nekoj da ti pomogne ?
hm. ne veruvam. kako mozete da bidete takvi idioti.
===
zs ?
epa ako dosega ne razbra ne ni planiram da pisam poveke
===
Аман бе луѓе од вакви сајтови, колку ли само "портали" излезеа у последно време.
===
Пак забавни сајтови?!
===
луѓе бе луѓе кај ви е креативноста
залудно трошите свое а и време на други со правење вакви портали
а највеќе залудно трошите веб простор
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно