• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

WRT54GC loosing connectivity

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mrafka

Intern
27 септември 2008
4
0
Ај прво здраво на сите :)

Проблемот што го имам со рутерот е тоа што кога користам wireless конекција, кога ќе му текне, некогаш може после 5мин, некогаш после еден саат, ми јавува loosing connectivity и се губи интернетот, доколку го исклучам компјутерот и го оставам 5-10мин исклучен, кога ке го вклучам повторно се си е во ред(некое време), а можам и да не го исклучам компјутерот, доколку ги исклучам модемот и рутерот на 5 мин, повторно си добивам конекција, проблемот не е до картицата, бидејќи истиот проблем го јавува на 3 различни картици...
Доколку сум поврзан преку LAN се е ок и немам таков проблем.
Рутерот е V2.0 a firmware-от е 1.01.0, тој е "најновиот" официјален, а други немам најдено за V2.0.


хелппппппп :)
 

tanco

Intern
22 април 2008
17
0
idi u delot kaj so setirash internet, tamu imas pod lozinkata da stikliras dali da se gasi posle 5 min ako konekcijata e IDLE,
ova ne e problem nego e default setting na ruterot,
samo treba da stavish da ne se gasi i se kje bide ok,
ako sakash prati screenshot od ekranot so konekcijata kje ti kazam podetalno kako se praeshe

pozdrav
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

mrafka

Intern
27 септември 2008
4
0
ne mi e setiran ruterot na connect on demand, staveno mi e keep alive, redial period 20s, toa e najmalce sto moze da se stavi.

Malce sum utnal vo prviot post..porakata sto ja javuva e limited connectivity, i kaj ikonkata za mrezen protok ima izvicnik vo zolt triagolnik :)
 

tanco

Intern
22 април 2008
17
0
toa mi mirisa na iskluchen DHCP na ruterot ili manuelno setirana IP,
"Mozebi" e sjeban neso ruterot, mada ne mi se veruva,
kako i da e proveri dali network adapterot ti e namesten na avtomatsko zemanje IP,
ako se e kako so treba,
imash garancija :)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@ tanco
Токму автоматското сетирање на ip адресите го дава тој триаголник.:) Сетирањето на мануелна ип адреса ќе г реши тој проблем
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

mrafka

Intern
27 септември 2008
4
0
ma i na avtomatski i na manuelno isto mi se faka greskata si se pojavuva so sekoja mozna varijanta...
ko sto gledam na internet po nekoi forumi, mn luge se zalat na istiot problem,
i so wrt54gc i so drugi linksys ruteri, no nikade nema odgovor sto kako...osven da se smeni firmware,a za mojava verzija v2.0 najnoviot e od tamu maj 2007, no i nego go staviv vise 10pati...no pak istiot problem...ke mora da kupam nekoj poevtin ruter, ko sto gledam edimax nema takvi problemi a 30% e poevtin od linksys :)


kako i da e fala na pomosta :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно