Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Write protection enable for bootable usb?

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво ит другари
Дали ќе пречи доколку енаблирам write protection на боотабилно usb?
Пример како видеото сакам на целото усб да е write protection,а ќе го користам за инсталирање на некој оперативен систем како Линукс или виндоус
View: https://m.youtube.com/watch?v=fEsRk-RnzgM

Благодарам однапред
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
399
497
Скопје
Нема поента да отвараш теми секој ден за едно прашање... Отвори една тема или најди соодветна и прашувај таму, вака го полниш форумот со беспотребни теми плус создаваш работа за модераторите да ти ги бришат.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.573
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Нема поента да отвараш теми секој ден за едно прашање... Отвори една тема или најди соодветна и прашувај таму, вака го полниш форумот со беспотребни теми плус создаваш работа за модераторите да ти ги бришат.
не бе.

Тема - се дискутира на темата, се наоѓа решение (или не). и толку.

Инаку што, да барам низ 5000 постови на темата „мики прашува“?!? нема логика.
Дали ќе пречи доколку енаблирам write protection на боотабилно usb?
не треба да пречи, ама зависи од Linux-от/OS-от дека 100% не користи некој дел од usb-то за запишување (на пр. swap).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.791
Членови
35.418
Најнов член
svetlanatanevska
На врв Дно