• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Write-protected USB - itno!!!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Имам едно USB, Patriot Memory 128 MB. На него има една партиција, но кога ќе пробам да ја форматирам - partition is write-protected. Барав нешто на нет, но ништо не најдов, пробав да ја форматирам преку се живо и диво и истиот проблем. УСБ-то нема никакво копче од надвор за write-protected како некои други стикови. Ве молам помагајте, итно е!!! Благодарам
 
M

Mr.Alien

Гостин
Претпоставувам дека стикчето си го добил, или на некој начин си станал втор корисник на истото.
Имав сличен проблем, кој се реши само на еден начин - стикчето се отклучи софтверски, со истата алатка која го направи Write Protected.
Ако нема копче, внимателно и полека повлечи го делот кој влегува во УСБ приклучокот на компјутерот. Имав прилика да видам и такво стикче, кое на тој начин се отклучуваше :)).
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Istiot problem go imav i jas, se obidov so se i sesto so sekakvi programi za format, i nisto. Na kraj si kupiv novo.A i citav na mnogu mesta deka taa greska sto ja javuva znaci deka usb-to e rasipano i nema lek.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Луѓе, сето ова одамна го пробав и ништо не функционира. Сепак фала на помошта. Очигледно (читав и на други странски форуми) нема помош. Уште еднаш фала.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,063
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно