1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

WPA2 has been KRACKed

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Dave1, 16 oктомври 2017.

 1. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  57
  91
  23 ноември 2016
  Машко
  Пронајден сериозен пропуст во WPA2 безбедносниот стандард. Линк1 Линк2

  Овој пропуст овозможува пресретнување и манипулирањето со интернет сообраќајот.

  Некои од ранливостите се: decryption, packet replay, TCP connection hijacking, HTTP content injection, and others.
   
  mankanos, JensenInterceptor, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  Ништо страшно, пред неколку години со reaver на backtrack / kalilinux се кракнуваше WPS пин на сите можни рутери со WPS за 2 - 3 саати со добар сигнал, па никој не погина :)
   
  На goranzoran и borcep им се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ова ми изгледа пострашно зашто може да прави man in the middle attack, колку што видов. Нејсе, СЕ ГАСИ https па тоа мора да е добар знак да НЕ внесуваш осетливи податоци (кредитни картички, пасворди, ...). И се поправа САМО со апдејт на вајрлес рутерот.
   
  На JensenInterceptor и toplel им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ја би од WPA2 променил во WPA и вози мишко :)
   
 5. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мене повеќе ми смета што во насловот стои KRACKed наместо CRACKed. But that's just me...

  Ок, сега прочитав зашто, ама сеуште ми смета, ме збунува :D
   
  На goranzoran, Daniel86, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,288
  6,400
  27 Март 2014
  Само доколку WPS е активен на рутерот. WPS по дифолт е исклучен кај повеќето рутери, така да процентот дека ке начекаш WPS активен рутер е многу мал. reaver користи брут форс како метод да го најде пинот, а брут форс важи за еден од најлошите методи за добивање на пасворд/пин поради тоа што е потребно доста време. Сума сумарум, додека не се најде некој начин на кој што за 5-10 минути ке се кракува било кој вифи рутер (тоа ке биде ептен сериозен пронајдок), се друго што користи брут форс како метод е мачкина кашлица.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сега е In да се пишува KRACKed:)

  Пред се` сериозен удар!
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,309
  11,422
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  AleXXL, JensenInterceptor и на Oktar им се допаѓа ова.
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,108
  4,389
  4 ноември 2013
  Машко
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,075
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  има многу рутери кај што wps е исклучен софтверски но сеуште хардверски е вклучен. во однос на тоа за 5-10 минути за кракување, нема нешто такво, за жал...во право си...но постои друг начин - насочена антена, fake AP со исто SSID, насочуваш кон жртвата, заради појакиот сигнал се префрла кај тебе, а кај тебе правиш capture на пакети и тоа е тоа. ако имаш kali, стави го вифито во монитор мод, напиши wash -i mon0 , и ќе видиш колку уствари wps активни рутери имаш околу тебе :)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,288
  6,400
  27 Март 2014
  Пробано од 12 рутети само 2 со WPS вклучено, од кои 2 се со слаб сигнал. Теоретски невозможно да се направи било што.
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,075
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  да не забегуваме офтопик - сета работа е fine tune на параметрите кога пушташ reaver, треба многу играње и трпение. мене досега ми било успешно во 6 од 8 обиди на различни рутери :)
   
 13. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  241
  211
  7 Јули 2013
  Машко
 14. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,668
  2,656
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Да, се крекнуваше WPS PIN на ефтиканерии од типот Tenda, TP-Link, ZTE...

  WPA AES, WPA2 AES, се кракнуваше за 5 минути до 40 години, зависно од комплексноста на лозинката на нападнатиот, моќта на CPU и GPU на напаѓачот и зависно од обилноста на библиотеката на лозинки ако се користи dictionary напад.

  Ова сега е нова состојба, заебана состојба.
  Среќни сме ние мањина со MikroTik направии.
   
  На smole и kirev им се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,288
  6,400
  27 Март 2014
  dictionary напад.. Речиси невозможно е да ти ја најде лозинката ако претходно ја нема во листата. На хартија изгледа едноставно, ама уствари е научна фантастика.
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  И сега доволно е да имам исклучен WPS или и понатаму да се ребрам?
  За едни нубови прашувам :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мислам дека имаше проблем и со исклучувањето - некои уред НЕ го исклучуваат никогаш... Во секој случај, Kali ми се најде една година за тестирање на WEP низ Хрватска ;) За WPA/WPS немам трпение...
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 19. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  241
  211
  7 Јули 2013
  Машко
  52e156e32b9f99f95e4ca18c12a9004cc1e84f92e539dc91ed5e68a9c0efdac9.jpg
   
  Krkac, DonFrozex и на kirev им се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  @DrMTR @останатите

  Во овој случај филтрирањето по MAK адреса не би помогнало?
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не
   
  На BEST и DrMTR им се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,075
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  не, пошто лесно можам да ти ја спуфнам мак адресата :)
   
  BEST, FLEGMA и на DrMTR им се допаѓа ова.
 23. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  308
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  Не се секирајте, нашите банки секако немаат WiFi :D
  така да, спијте мирно :D нема да ни ги украдат парите (што секако ги немаме)

  П.С. некои нема никогаш ни да забележат дека нешто „не е во ред“... сум видел рутери што не се апдејтирани одкако се купени (5+ години од сеа)
   
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,849
  2,434
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Абе оваа информација е многу стара и во моментов комплетно бескорисна. Беше експлоатирана уште 2011 година.
   
 25. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,240
  517
  3 Април 2008
  референца?
  ова е нов paper кој се базира на некои стари сознанија (пошо така работи науката), но се работи за нови пропусти кои имаат сериозни реперкусии
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. vlatkorun
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,664
 2. Dimz
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,788
 3. xenon
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  841
Вчитување...

Сподели

Вчитување...