• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Worm.Win32.NetBooster

 • Ја почнал/а темата
 • #1

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Пред околу еден саат даунлодирав нешто и закачив некој вирус. Ми се изгуби C: и D:, во таскбар ми светка едно иксче, ми се јавува нешто Spyware Alert што знам дека е заебанција од вирусот. Ај кажете ми некое програмче да се исчистам добро, знам дека некои ќе кажат форматирање, но имам работи во C и D што ми требаат. Еве и некоја сликичка :plachko2:

Мислам дека вирусот е нешто Trojan.Win32.Agent.vgw но не сум сигурен
+ не ми работи Task Menagerot :(
 

GuaRDiaN

Intern
17 јули 2008
11
0
I mene ednas mi se pojavi VIRUS ALERT dolu kaj satot.
Go resiv so System Restore.
Ako e samo dolu kaj satot a nema virus mozes da go sredis vo
Control Panel\regional and language options pa Costumise
i vo Time tabot mozes da namestis sto da ti stoi mesto standardnite
AM i PM
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Хехе, а дали ти беа изгубени C: и D:??? Патем ни во start неам Programs, Run опцијата, Help и сите придружни тракатанци :(

Исто така ќе пробам и со System Restore, но прво да ги пуштам сите скенови. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Па сеа скенирам со Ad-Aware и до сеа има пронајдено 14 инфицирани објекти. Ах, само да дојдам до фајловите и после и ќе го форматирам компјутерот. :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Не секогаш проблемов може да се реши со System Restore.
Најчесто таа опција автоматски се исклучува по самото инфицирање.

btw. Имам средено дел со програмата која што ти ја предложи hijackhacker.
Само, после средување со тоа, ОБАВЕЗНО скенирај со AV, и со anti-spyware.

av - BitDefender

Anti-spyware - Ad-Aware & Spybot - Search & Destroy
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
И ја мислам дека таа програма ќе ми помогне, мислам дека spywero-ов има многу рабоити во регистеров заебано.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Доколку те мрзи да симнуваш дополнителни антивируси или антиспајвери, имаш онлајн скенирање:

BitDefender: ТУКА
NOD: ТУКА

BTW, ова се само некои, на гугл можеш да најдеш уште ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Голема благодарност до hijackhacer :D
Иако компјутерот ми работи далеку поспоро од порано :D
Али само да префрлам некои работи и се фрлам на форматирање :D
jbg
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Голема благодарност до hijackhacer :D
Иако компјутерот ми работи далеку поспоро од порано :D
Али само да префрлам некои работи и се фрлам на форматирање :D
jbg
Нема за што :D

пс. Ја ти реков Мак е боље :p
 

ivotopansko

Intern
14 јануари 2008
36
0
и ја го имам истиот проблем.го симнав ова програмче SmitfraudFix го стартувам и се отвара ц команд промпт и нишо не се дешава ке ве молам за помош.позз
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Имаш упатство таму, под секој број што е прикажан, има која функција врши.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
и ја го имам истиот проблем.го симнав ова програмче SmitfraudFix го стартувам и се отвара ц команд промпт и нишо не се дешава ке ве молам за помош.позз
Значи ако кога го отвараш, се гаси по 2 сек. оди вака:

1. Start -> Run
2. Пишуваш "cmd" и стискаш ОК
3. Пишуваш "cd c:\" (по предпоставка дека програмот е во C)
4. Пишуваш "cd c:\patot\do\folderot\kaj\sto\e\programot\"
5. Пишуваш "SmitfraudFix.exe"
6. Го следуш упатството
 

dimce mogilce

Intern
30 јули 2008
1
0
hijackhacker neam RUN neam CONTROL PANEL nemam TASK MANAGER neam niso i plus toa so mi se pokazuva c command prompt se ukocuva.btw probav so spyware doctor go skenira i mi preporacuva da resetiram pc.. go resetiram i posle imam blank page samo pozadina imam.. nekoj drug lek?..od ivo topansko
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Неможе cmd да немаш..
Вака.. Рестартирај го компјутерот, odi F8. Одбери Safe Mode command prompt и одкога ќе се крене windowsot директно те носи вo command promt..
Потоа од таму бркај си работа со SmitfraudFix, со помош на постапките од hijackhacker..
И дополнително скенирај со Ad-Aware & Spybot - Search & Destroy доколку немаш..
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
стисни windows button на тастатурата и притисни на R тоа ке ти ја вклучи run командата и таму впиши msconfig па после во msconfig ќе избереш startup и disable all освен антивирусот и после ок стискаш и толку. И не рестартирај сеуште. После повтори ги истите чекори само наместо msconfig regedit32 и во local machine local user во мени software бриши работи кои не се својстени за твојот windows.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Да, или како што рече Фуууузззз
Или во Safemode with command prompt или пробај си ја среќата само со Safe mode.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Не, не, нема ништо ни преку Safe Mode, само го средив SmitfraudFix.exe регистрито. После тоа компјутерот ми беше ужасно спор, па го форматирав. Сеа работи добро, али пак ми е сомнителен, зашто не форматирав се и мислам дека негде има останато некоја трата :)
 

dean_suvi

Intern
18 септември 2008
27
0
vaka i mene mi se javuva spyware alert deka imam worm. win32 net boster, isto taka mi se javuva edna strana non stop ja gasam deka ke pocne da downloadira nesomi izlaga celo vreme windows has detected an internet attack attempt.... Somebody's trying to infect your pc with spyware or harmful viruses.run full system scan now to protect your pc from internet attacks,hijackung attepmts and spyware! Click here to download spyware remover for total protection.isto taka non stop mi se pojavuvaat virusi antivirusnava gi brise ama ko ke napraam restart i pak go uklucham pak mi se spustaat od negde neznam od kade i mi se javuvaat tri ikoni koi gi brisam ama pak na restar se tukaMalware defender, protect your privacy, i system eror fixer na start mi gi nema programite i c i d se izgubeni..................... aj molam nekoj da mi objasni sho da praam
 

dean_suvi

Intern
18 септември 2008
27
0
abe ja procitav be i ke napravam toa samo da ne ima uste nesto da se napravi be toa prasuvam ovde kazuvam tri ikoni mi se javuvaat non stop nemozam tie da gi izbrisam be
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,511
Членови
29,744
Најнов член
itisoktodance
На врв Дно