1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

World Bank Contest

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Ilija D, 4 Февруари 2011.

 1. Ilija D

  Ilija D
  Intern

  1
  0
  4 Февруари 2011
  Pocituvani,

  6 studenti od Makedonija izrabotija proekt WORLD (poveke tuka: http://world.fon.edu.mk/) so koj ucestvuvaa vo natprevar organiziran od Svetskata banka.

  Vo momentot, a i vo narednite nekolku denovi, se odviva javno glasanje kade sekoj moze da se registrira (za 1 minuta) i da glasa.

  Ni treba vasata poddrska. Ke ve zamolime dokolku mozete da se registrirate i da glasate na sledniov link:

  http://appsfordevelopment.challengepost.com/submissions/1501

  Dokolku ne se snajdete, eve kratko upatstvo za glasanje:


  1. Registracija na sajtot


  2. Potvrda preku e-mail za verifikacija (Vi isprakaat poraka na mail. Se kliknuva na linkot na mailot sto vi go ispratile od Svetska Banka. So toa vasata e-mail adresa e verificirana.)


  3. Kliknuvanje na kopceto Vote od linkot pogore.


  Na krajot kopceto treba da ja promeni bojata vo zeleno i da pisuva VOTED. So toa procesot na glasanje e zavrsen.

  Vi blagodarime odnapred!
   
 2. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
 3. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Најпрвин:
  Линкот ви е КАТАСТРОФА!!!
  Второ, малку ли ме спамиравте на Фејсбук со истава работа :ua: Поради тоа веќе почнав да ги праќам вашите мислење како спам до Фејсбук. Ако сакате подршка за вашиот проект, најдете си соодветна подршка на ФОН, од кај е и овој проект. Јес дека сакам да помогнам со некој глас, ама стварно претеравте.... Ако сакате ке постирам и слики од фејсбук, на кои јасно се гледа како некои од твоите колеги вршат терор (читај спам) на мојата и на другите профили....Срамота.....:spienje:
   
 4. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  A чекај што ви е поентата на ова?

  Ги разгледав и другите учесници ама не сфаќам..Се што видов е дека имате апликација што уствари не е апликација туку API за земање некои бројки како популација од државите???
   
 5. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  @B^nDIT апликацијата не е моја, ниту пак учествувам во неа. :)

  Значи вака, апликацијата (ако може да се нарече така) е дело на некои студенти од ФОН 2 година Информатика. И сега за да "победат" треба некој да им гласа. Овој истиот текст, во буквална смисла ископиран од некаде, го постираат 10 пати на ден на фејсбук, па уште кога го видов и тука му пукна филмот.Ако сакаат гласови нека си ги спамират нивните колеги а не мене и членовите на форумов. Се надевам дека ме свативте што сакам да кажам.
  Еве и слика за сите оние кои што сакаат да видат како се врши спам на фејсбук.
  Два поста, и тоа двата еден по друг. Некои од работите ги избришав за да го заштитам авторот.

  [​IMG]
   
 6. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Па покреативна идеја малце???

  Ќе разберев доколку направевте smart алгоритам со поделба на државите , па да се појават Web графикони , статистики , гласања и се за истражување... Али ова вие што го направивте , копи пејст на база со информации и API систем за корисникот да си отвори табела да види.

  Или до мене е што не ја сфаќам поентата , или стварно безвезе работите?
   
 7. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Ниту ја сватив идејава што е ниту пак ја разбрав презентацијата на youtube,
   
 8. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  @B^nDIT јас немам правено нисто од апликацијава. Тоа беше и погоре наведено, јас само кажав дека дечкиве од проектот за ФОН вршат брутален СПАМ, како на фајсбук, така и тука.
   
Слични теми
 1. LiquidWorm
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,693
 2. Delicon
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,810
 3. spiderman
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,446
 4. moarcr8
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,166
 5. ARMac
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  839
Вчитување...

Сподели

Вчитување...