• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Workaround за Adobe продукти?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
300
359
90% сум сигурен дека некаде на форумов беше дискутирано ова, ама во недостиг на добар search приморан сум да ја отворам темава.

Ми притребаа Lightroom & Photoshop за обработка на некои слики. Нејќев да се заебавам со непроверени торенти, кракови, (не)компатибилни верзии, па "гаси нет кога ќе ги користиш" итн, тргнав да се претплатам фино лепо за месецов $9.99, таман да си завршам работа поштено. Амбициозно, нели :)

Испадна дека Adobe Creative Cloud и поточно Adobe Photography Plan што мене ми требаше се недостапни за Македонија. Како го решавате проблемов? Постои некој workaround за ова?

Имам само македонски картици и македонски PayPal, немам Payoneer или нешто слично. Имајќи во предвид дека ми е само за краткорочна работа, не ми требаат годишни претплати, cloud storage и не планирам ова да ми е струка.

пинг @Oktar, @Astro, @Mr.Pix, @Fatal1ty_ и не знам кој друг би можел да има некоја корисна информација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,941
12,039
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Проаѓа македонска картица, само адреса на живеење треба да ставиш некоја од УС. Еве јас ке ти дадам адреса, 742 Evergreen Terracе, Springfield и пиши било која држава, големи се шансите во таа држава да го има градот. Иначе кога ке го креираш акаунтот одбери УС, порано проаѓаше без проблем, ама можно е да ти треба ВПН... али не верувам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
300
359
Одлично. Завршив работа со македонска картица и америчка адреса ама не кај Хомер :D Фала.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
118
278
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
90% сум сигурен дека некаде на форумов беше дискутирано ова, ама во недостиг на добар search приморан сум да ја отворам темава.

Ми притребаа Lightroom & Photoshop за обработка на некои слики. Нејќев да се заебавам со непроверени торенти, кракови, (не)компатибилни верзии, па "гаси нет кога ќе ги користиш" итн, тргнав да се претплатам фино лепо за месецов $9.99, таман да си завршам работа поштено. Амбициозно, нели :)

Испадна дека Adobe Creative Cloud и поточно Adobe Photography Plan што мене ми требаше се недостапни за Македонија. Како го решавате проблемов? Постои некој workaround за ова?

Имам само македонски картици и македонски PayPal, немам Payoneer или нешто слично. Имајќи во предвид дека ми е само за краткорочна работа, не ми требаат годишни претплати, cloud storage и не планирам ова да ми е струка.

пинг @Oktar, @Astro, @Mr.Pix, @Fatal1ty_ и не знам кој друг би можел да има некоја корисна информација
Касно ја видов темата, можам да ти го кажам моето искуство со Adobe CC. Во Март или Април, годинава, добив гратис 1 месец код за Adobe CC All Aps пакетот од NVidia, како корисник на GeForce Now. Откако помина месецот гратис се решив да се претплатам но бидејќи ја нема Македонија како опција за претплата упалив VPN и ставив Турција (уклучив преку веб пребарувач што не го користам секој ден, за да нема некое заталакно cookie). Во тој момент имаше плус некој дополнителтен попуст од -45% само на All Aps пакетот (Корона промоција или како они викаат "Work from Home promo", а и онака користам повеќе програми од Adobe), така ми дојде претплатата околу 189 TY (со попустот симнато од околу ~300 TY), или во денари 1,500.00 Ден/Месечно, што сеуште си оди по таа сума гледам дека не ја покачиле а промоцијата може и да е завршена. И јас не го користам Cloud Storage, нешто се измеша со претходната инсталација али и онака си користам OneDrive од Microsoft за битни фајлови share ако треба, а се додатно како back up и архива оди на Synology NAS.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,299
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кои глупости човече, буквално им викаш "take my money!", они не сакаат да ти ги земат, и како после да не ги пиратираш?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
300
359
Кои глупости човече, буквално им викаш "take my money!", они не сакаат да ти ги земат, и како после да не ги пиратираш?
Ни мене не ми е јасно. Ќе разберам сервиси како Spotify, Netflix итн. што се замараат со авторски права, контент и секакви локални закони, ама софтверски продукти на Adobe? Не можам да се сетам на ниту една причина зошто не се worldwide.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,299
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ни мене не ми е јасно. Ќе разберам сервиси како Spotify, Netflix итн. што се замараат со авторски права, контент и секакви локални закони, ама софтверски продукти на Adobe? Не можам да се сетам на ниту една причина зошто не се worldwide.
Да ти кажам право ме замисли со постов, па со ептен брзо пребарување наидов на темава, нема некој конкретен одговор, му рекле на Хрватот да си најде официјален препродавач за неговата земја, во нашиот случај тоа се извесни Smart Solutions Dooel.

billing location is key to adobe; geo location is not relevant to adobe.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,334
3,758
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Целосно се непристрапни, јас ги користев за Adobe Stock фотки преку Грција, се додека не ми текна дека џабе им плаќам кога сликите не ми се лиценцирани за Македонија...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
300
359
Го отворив сајтот на Smart solutions (не коментирам за дизајнот) и им го симнав ценовникот да споредам цени. Не успеав ништо да сфатам од фајлот. Со сила сакати се праиме.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
118
278
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Го отворив сајтот на Smart solutions (не коментирам за дизајнот) и им го симнав ценовникот да споредам цени. Не успеав ништо да сфатам од фајлот. Со сила сакати се праиме.
За да ти олеснам ќе ги цитирам цените од „понудата“ што ми ја пратија мене за Македонскиот пазар „Creative Cloud for teams All Apps - Team Licensing Subscription New - 1YR (1 година) пар 1 (1 лиценца) $1,339.00 (нето сума) + 5% $66.95 (ДДВ) = $1,405.95 (вкупна сума или во ЕУР 1,189.95 €)“.
А цената за 3 години!!! сакаш да си уплатиш за нова кола или да платиш авансно 100% за 3 години лиценца за ADOBE. Сакам да наведам дека оваа сума е за All Apps - Team Licensing за 1 лиценца, помножете по бројот на луѓе во тимот, плус за freelencer тим лиценца има смисла ако е дел од тим, затоа начинот на месечно плаќање преку Creative Cloud e многу подобро решение. За мене решението со VPN преку Турција на годишно ниво ќе ме чини 18,000.00 Денари (291,36 € според денешниот курс на денарот со еврото) на годишно ниво што е невидена разлика со погоренаведените цени, а да не зборувам дека плаќањето на сумата погоре е 100% авансно за цела година однапред, а другово на месечно ниво.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,334
3,758
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Го отворив сајтот на Smart solutions (не коментирам за дизајнот) и им го симнав ценовникот да споредам цени. Не успеав ништо да сфатам од фајлот. Со сила сакати се праиме.
Дефинитивно, мене ме тераа од Adobe да ги барам нив, им реков нека бркаат работа не планирам да се заебавам со цени кои се x3-4 пати поголеми.
 
За да ти олеснам ќе ги цитирам цените од „понудата“ што ми ја пратија мене за Македонскиот пазар „Creative Cloud for teams All Apps - Team Licensing Subscription New - 1YR (1 година) пар 1 (1 лиценца) $1,339.00 (нето сума) + 5% $66.95 (ДДВ) = $1,405.95 (вкупна сума или во ЕУР 1,189.95 €)“.
А цената за 3 години!!! сакаш да си уплатиш за нова кола или да платиш авансно 100% за 3 години лиценца за ADOBE. Сакам да наведам дека оваа сума е за All Apps - Team Licensing за 1 лиценца, помножете по бројот на луѓе во тимот, плус за freelencer тим лиценца има смисла ако е дел од тим, затоа начинот на месечно плаќање преку Creative Cloud e многу подобро решение. За мене решението со VPN преку Турција на годишно ниво ќе ме чини 18,000.00 Денари (291,36 € според денешниот курс на денарот со еврото) на годишно ниво што е невидена разлика со погоренаведените цени, а да не зборувам дека плаќањето на сумата погоре е 100% авансно за цела година однапред, а другово на месечно ниво.
Решението од Турција секако не ти важи за МК, ако одиме според тоа да си работиш на легитимен начин - исто како пиратски ти доаѓа. Немаш право тој софтвер да го користиш тука, секако регистрацијата ти е на турска фирма.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,574
Мислења
820,969
Членови
28,238
Најнов член
$КИКО$
На врв Дно