1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Wordpress проблем

Дискусија во форумот 'Блогирање и блогосфера' започната од daceee90, 29 ноември 2014.

 1. daceee90

  daceee90
  Intern

  234
  9
  2 Март 2008
  Ми се јави еден проблем си Wordpress сајт .. пребацив бацкуп од еден хост на друг и поврѕав база како треба, направив импорт и webot не се вчитува целосно... што уште треба да направам?
   
  Последна промена: 29 ноември 2014
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  sto ne se vcituva ? slikite ?
   
 3. daceee90

  daceee90
  Intern

  234
  9
  2 Март 2008
  да слики не вчитува и ништо не е подредено како што беше на другиот сервер ..
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,548
  25,667
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Абе заеби ти експорт импорт, направ си фул бекап на цел рут, напрај си бекап на база.
  Пребаци на новиот хостинг, само промени config.php и се си работи како саат.
  Не се заебава со тие глупости експорт импорт.
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Преку FTP логирај се и бекап а за датабаза преку панелот
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  ne e bas taka.. patekata od slikite sto bile na prethodniot host se socuvani vo bazata, ke mora delot od patekata sto e so stariot host, da gi zameni so niviot host. inace ova da backp na publichtml I export na celata baza e dobar cekor kon migracija na wordpress sajt. Inace seedno e dali ke nspravi backup od cpanelot ili ke napravi export od phpmyadmin . :)
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,548
  25,667
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Aj da se kladime vo 1000e deka mojata postapka ke raboti 100% ako se napravi kako ato treba.
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  направи миграција со плугин да не се ебаваш со база. За почетници го препорачивам Duplicator. Немаш никакво замарање ни со база ни со патеки, се сам ти прави.
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. daceee90

  daceee90
  Intern

  234
  9
  2 Март 2008
  фала на помошта но проблемот е што сајтот не постои веќе на стариот хостинг :/
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,548
  25,667
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А што се имаш како копија?
   
 11. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  а со нешто како: Search and Replace ?
   
 12. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  190
  24 Јануари 2012
  Машко
  Јас се кладам одма. Ако прифатиш, парите ќе ги донирам за пиво на сите кои напишале нешто на темава :)

  Без натамошни експерименти и муабети, еве ти алатка за проблемот што те мачи: https://interconnectit.com/products/search-and-replace-for-wordpress-databases/
  Лично ја имам користено на повеќе миграции кога се јавувал проблем како твојот и работи перфектно.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,548
  25,667
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ајде мајсторе таман имаме за пребивање :)
  Шала на страна, ви зборите од искуство, зборам и јас.
  Моабетот ми е:
  Ако префрлаш ист домен на различен хостинг се што треба да направиш е бекап на сајтот и базата. И како такви да ги префрлиш на другиот хостинг.

  Со ова не се менува ништо во патки на слики ни ништо. Проверено потврдено.
  Понудата за 1000е сеуште важи само пуштете ми FTP од двата хостинзи во приватна порака :)
   
 14. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  190
  24 Јануари 2012
  Машко
  Апсолутно точно ако е ист доменот, ама гарант кај него не е инаку не би се случил таков проблем.
  Линкуваната алатка е за брза промена на стрингови во база, не само името на доменот туку било каков текст.
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,548
  25,667
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Епа даче не се доискажал целосно дали е или не. ја по препоставка дека е ист, за различен е друг моабетот.

  И плус @daceee90 требаше да псотави прашањево пред да почне со трансфер.
   

Сподели

Вчитување...