1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

WordPress - проблем со споро вчитување

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од Whisky Vishera, 12 Март 2017.

 1. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  Конкретно се работи за следниов сајт: Dealsroom

  Хостиран е на VPS 1GB RAM 1Core на DigitalOcean. Претходно беше на Bluehost. Го пробавме и на 4 core 8 gig ram сервер.

  На сајтот му требаат околу 10тина секунди да се вчита иако payload-от е помал од 2 мегабајти. Има некој заеб при редослед на вчитување на js и css и пола сајт надоле му треба многу време да се учита, па дури и слајдерот со топ продавници се учитува најпоследен.


  speed tests:
  GTmetrix Performance Report: C(75%) / E(54%)
  WebPagetest Test Details - Oregon USA - EC2...le : dealsroom.net - 03/12/17 18:10:47
   
 2. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  167
  124
  21 ноември 2012
  Машко
  Ова е твој сајт или за некоја фирма им го средуваш?

  Бидејќи ако е твој пробај смени тема, ако не е тогаш ќе се малтретираш ако не смее да претрпи визуелна промена.

  Најбезопасно ти е да гасиш плагини еден по еден да видиш кој заебава.
   
 3. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  Целата функционалност на сајтот е врзана за темата. Не е изводливо. Не се плагините.
   
 4. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  мислам дека проблемот е во show_ads_impl.js
  се вчитува околу 8 секунди а size е 0 bytes.
  wtf?

  Untitled-1.jpg
   
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Oваа надворешна скрипта прави проблем, https://rtb0.doubleverify.com/verify.js, при вчитување на вебсајтот јавува грешка.
  Aко користиш плагин за банерите во сајдбарот можно е тој плагин да ја користи скриптава, пробај да најдеш каде се користи.
   
  Последна промена: 12 Март 2017
 6. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  хмхм. јас тестирајќи дојдов до друг заклучок. доколку ставам помала бројка на купони на предната страна пр. 6 многу брзо се вчитува. доколку ја зголемам бројката над 10 и требаат повеќе од 10 секунди да се вчита.

  може да ми дадеш скриншот од начинот на тестирање и да видам каде ти го дава тој ерор?
   
 7. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  [​IMG] Пробај исклучи го слајдерот што ти е најгоре и види дали пак ќе прави проблем.
  На внатрешните страни каде што нема банери се е ОК, по се изгледа дека скриптата е поврзана со банерите.
   
 8. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  Генерално се дур не треба да копа во базата за да ги извади работите поврзани со купоните сајтот лета :) хехехе. тоа е, не треба да се очекува ништо друго од ваков систем.
   
 9. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Генерално логично звучи муабетот, но мислам во случаот не е тоа проблемот.:)
   

Сподели

Вчитување...