1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Wordpress портфолио

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од Martinovski, 18 ноември 2011.

 1. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  617
  253
  4 oктомври 2011
  Вака сега, работам на еден проект за една американска корпорација што се бави со дизајн на соларни панели и такви работи.
  Сајтот е во вордпрес.
  Е сега клиентот сака едно специфично портфолио кое не знам како да го изведан, но можеби некој од вас знае или веќе постои таков плагин/додаток кој јас не го знам. Е вака сега ќе објаснам подетално.

  Значи во менито посетителот одбира ПОРТФОЛИО. Сега се отвара страната и портфолиото треба да биде следново.
  Од лева страна да има thumbnail од самиот проект на фирмата, а од десна страна да има текст како на пример наслов на проектот и опис. Насловот нека биде како линк кој ќе води до отварање на ново прозорче, нешто како jQuerry и таму да ја даде во поголема резолуција сликата што е од thumbail-от на самиот проект. Под големата слика што ќе се отвори како ново прозорче да има помалечки сликички од истиот проект кои со клик ќе се менуваат и ќе може да се гледаат со поголеми димензии. Нешто слично на галерија.

  Колку добро објаснив, не знам, затоа ако имате прашања, слободно прашајте.

  Се најдобро.
   
 2. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
 3. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  617
  253
  4 oктомври 2011
  Па не мора да е во Wordpress нека е во статичен HTML само да се направи она што клиентот го бара, имаш ли идеја како да го изведам тоа ? Нека биде на статична HTML страница именувана како portfolio.html а во менито ќе ја додадам како линк. Ќе го копирам сорс кодот од portfolio.php и тоа е тоа, само ми треба идеја како да го изведам горенаведеното.
   
 4. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Abe vide sega ako imas raboteno programiranje mn lesno mozes da go napravis, kako da ti kazam ideja osven da go napravam toa jas (so nema da se sluci).
   
 5. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  617
  253
  4 oктомври 2011
  Ти благодарам за одговорите, ќе пробам да се снајдам.
   
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Ова се прави во темата и со jQuery галерија.
  Најди нешто слично на тоа што сакаш(WP тема и галерија), и искомбинирај го од туѓи("позајми си").
   
 7. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  617
  253
  4 oктомври 2011
  Се снајдов, си искодирав статична хтмл страница, темата може да се затвори.
   
 8. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,146
  700
  5 Јуни 2007
  Машко
  batko da se ufrlam na kratko, koga veke si iskodiral staticna html stranica zasto kodot ne go vmetnes vo html kod na nekoj page sto ke go krstis portfolio na primer a ne da go linkuvash /portfolio.html ?
   

Сподели

Вчитување...