• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Wordpress plugin за url

 • Ја почнал/а темата
 • #1

HonGCheN

Intern
22 јануари 2011
56
10
Здраво,

Сакам да прашам дали има плугин за да се креира чисто урл т.е

imesajt.mk/ova-e-nekakov-naslov а не да биде imesajt.mk/%C7%E4%F0%E0%E2%EE%20%D1%E2%E5%F2

Јас пронајдов еден - овој https://wordpress.org/plugins/mk-to-lat/
но нема никаков апдејт години уназад(па колку е сигурен овој) дали има некој нов плугин за оваа проблематика.

Благодарам.

п.с Незнаев дали е оваа е најсоодветно место за оваа тема
 
O

Oliver!

Гостин
Овој
https://wordpress.org/plugins/cyr3lat/

само една мана има: конвертира "Ц" во "TS" наместо "C" и уште некоја друга буква исто беше...
Ама, лесно е да се дотера. Само инсталирај го и преку plugin editor лесно се наоѓа листата на конвертираните симболи и можеш да смениш по своја волја за било која буква.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

HonGCheN

Intern
22 јануари 2011
56
10
Овој
https://wordpress.org/plugins/cyr3lat/

само една мана има: конвертира "Ц" во "TS" наместо "C" и уште некоја друга буква исто беше...
Ама, лесно е да се дотера. Само инсталирај го и преку plugin editor лесно се наоѓа листата на конвертираните симболи и можеш да смениш по своја волја за било која буква.
Ова е супер! Ти благодарам ќе го дотерам во едитор сеа ќе расчепкам ќе го средам овој.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

HonGCheN

Intern
22 јануари 2011
56
10
Доколку некој го користи во иднина плугинов еве го со македонски измени кодот
PHP:
$iso9_table = array(
    'А' => 'A', 'Б' => 'B', 'В' => 'V', 'Г' => 'G', 'Ѓ' => 'G',
    'Ґ' => 'G', 'Д' => 'D', 'Е' => 'E', 'Ё' => 'YO', 'Є' => 'YE',
    'Ж' => 'ZH', 'З' => 'Z', 'Ѕ' => 'Z', 'И' => 'I', 'Й' => 'J',
    'Ј' => 'J', 'І' => 'I', 'Ї' => 'YI', 'К' => 'K', 'Ќ' => 'K',
    'Л' => 'L', 'Љ' => 'LЈ', 'М' => 'M', 'Н' => 'N', 'Њ' => 'N',
    'О' => 'O', 'П' => 'P', 'Р' => 'R', 'С' => 'S', 'Т' => 'T',
    'У' => 'U', 'Ў' => 'U', 'Ф' => 'F', 'Х' => 'H', 'Ц' => 'C',
    'Ч' => 'CH', 'Џ' => 'DZ', 'Ш' => 'SH', 'Щ' => 'SHH', 'Ъ' => '',
    'Ы' => 'Y', 'Ь' => '', 'Э' => 'E', 'Ю' => 'YU', 'Я' => 'YA',
    'а' => 'a', 'б' => 'b', 'в' => 'v', 'г' => 'g', 'ѓ' => 'g',
    'ґ' => 'g', 'д' => 'd', 'е' => 'e', 'ё' => 'yo', 'є' => 'ye',
    'ж' => 'zh', 'з' => 'z', 'ѕ' => 'z', 'и' => 'i', 'й' => 'j',
    'ј' => 'j', 'і' => 'i', 'ї' => 'yi', 'к' => 'k', 'ќ' => 'k',
    'л' => 'l', 'љ' => 'lј', 'м' => 'm', 'н' => 'n', 'њ' => 'n',
    'о' => 'o', 'п' => 'p', 'р' => 'r', 'с' => 's', 'т' => 't',
    'у' => 'u', 'ў' => 'u', 'ф' => 'f', 'х' => 'h', 'ц' => 'c',
    'ч' => 'ch', 'џ' => 'dz', 'ш' => 'sh', 'щ' => 'shh', 'ъ' => '',
    'ы' => 'y', 'ь' => '', 'э' => 'e', 'ю' => 'yu', 'я' => 'ya');
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,001
Мислења
854,472
Членови
29,633
Најнов член
goran.cvetanoski
На врв Дно